V Česku se šíří podvody lákající přihlašovací údaje k facebookovým stránkám
29. září 2022 (15:21)
foto: pixabay
V Česku i dalších zemích se začaly rychle šířit podvodné zprávy, které se snaží ukrást přihlašovací údaje k facebookovým stránkám. Podvodníci na stránky umisťují příspěvky o porušování autorských práv, ve kterých označují nejrůznější organizace a facebookové stránky. Správcům pak přijde upozornění, že stránka byla označena v příspěvku, který varuje před deaktivací a smazáním, pokud nenastane náprava. Uvedla to bezpečnostní firma Check Point.
Hackeři používají jednoduchou taktiku, vytvářejí záplavu velmi podobných stránek, které se jmenují například "Social Network Registry Corporation 1077922160“. V nich pak v různých jazycích upozorňují administrátory, že stránka spravovaná jejich účtem porušuje pravidla a zásady komunity Facebooku a bude za 24 hodin znepřístupněna, pokud nezjednají nápravu. Administrátor má kliknout na připojený podvodný odkaz a v něm zadat své přihlašovací údaje.
Jakmile správce klikne na podvodný odkaz a zadá přihlašovací údaje, tak není-li aktivní dvoufaktorové ověřování, dojde podle firmy Check Point okamžitě ke krádeži stránky. Zároveň i pokud jsou stránky chráněny nějakým dalším ověřovacím mechanismem, mohou útočníci zkoušet použít přihlašovací údaje k proniknutí do dalších služeb a mohou s informacemi obchodovat na darknetu. Proto je důležité nikdy nepoužívat stejné přihlašovací údaje u různých stránek, služeb a aplikací, varuje firma.
Text české mutace je podle Miloslava Lujky z Check Pointu napsaný velmi slušnou češtinou a působí věrohodně. Naprosto zásadní je podle něj používat dvoufaktorové ověřování a pro každou stránku a službu mít unikátní heslo. Pokud má administrátor podezření na nějaký podvod, měl by zkusit změnit heslo a podívat se do historie přihlášení a aktivit. Často ale už může být pozdě.
"Podvod není nijak složitý a v podstatě sází na to, že nepozorného adresáta vyděsí a na podvodný odkaz klikne. Určitou zvláštností je, že necílí na koncové uživatele, ale provozovatele facebookových stránek, tedy na osoby s administrátorským oprávněním," dodal šéf IT oddělení společnosti Creative Dock Marek Krejza.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•V Praze demonstrovaly proti vládě desítky tisíc lidí, žádaly její demisi
•Vláda zastropovala ceny elektřiny i plynu
•Na tříhodinový protest proti vládě přišlo v Praze asi 70.000 lidí
Další články
Brdy očima dětí: CHKO vyhlásila velkou výtvarnou soutěž k desátému výročí
Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Správa CHKO Brdy, společně se spolkem …
AKTUÁLNĚ
Ve Středočeském kraji čeká výměna řidičáku přes 65 tisíc lidí. Vyřídit ji lze online během pár minut
Více než 65 tisíc řidičů ve Středočeském kraji si letos musí vyměnit řidičský průkaz. …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Pes v rozpáleném autě, had v obýváku, bobr v přepadu. Příbramští hasiči řešili 31 zvířecích záchran
Zvířata v nesnázích volají o pomoc stejně jako lidé – a hasiči jsou u toho. V …
ZVÍŘATA
Legendární pochod Praha–Prčice slaví 60 let a láká další tisíce poutníků
Velký zájem o dálkový pochod Praha-Prčice, který nepolevuje ani po desítkách let, …
AKTUÁLNĚ
Speed Marathon už ve středu: Kde všude bude policie měřit rychlost?
Už ve středu 15. dubna vypukne každoroční bezpečnostní akce policie Speed Marathon, …
AKTUÁLNĚ
Šok v žebříčku kvality života: Příbram dopadla hůř než Ústí
Nový Index prosperity regionů 2026 ukázal, kde se v Česku žije nejlépe. Zatímco …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Středočeští hygienici prověřili 203 školních jídelen, nedostatky zjistili v 60
Středočeští hygienici prověřili v letošním prvním čtvrtletí 203 školních jídelen a …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Přijďte zažít tmu v Brdech. Čeká vás večer plný hvězd i jedinečné atmosféry
Milovníci noční oblohy i tichých zákoutí Brd by si měli do kalendáře zapsat sobotu 18. …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Plameny u dopadové plochy Jordán: hasiči zasahovali u hořícího harvestoru
V pondělí ráno se odehrál dramatický požár těžební techniky v Brdech. Včasným zásahem …
FOTO
Z vody do běhu: kdo ovládl aquatlon v Příbrami?
Seriál Českého poháru v aquatlonu se naplno rozběhl a jeho další zastávkou byla …
SPORT




