3. 7. svátek má Radomír




V Česku s koronavirem zemřelo 31 lidí, vyléčených je 45

31. března 2020   (19:04)
V Česku s koronavirem zemřelo 31 lidí, vyléčených je 45
foto: pribram.cz, ČTK

Počet testů na koronavirus roste a blíží se 50.000.


Na nákazu novým typem koronaviru v ČR zemřelo 31 lidí, ráno úřady evidovaly 24 obětí. Vyléčených je 45, oproti ranním statistikám počet vzrostl o 20. Česko má po měsíci šíření nákazy přes 3000 případů. Pozornost se nyní upírá zejména na domovy seniorů, kde přibývá nakažených klientů a pracovníků, ale také na zdravotníky. Některým nemocnicím také docházejí testovací sady.

Epidemiolog Roman Prymula poznamenal, že vzhledem k postupu léčby bude nyní častěji růst počet vyléčených. V pondělí se počet oznámených úmrtí na nemoc COVID-19 zvýšil o sedm. V neděli ministerstvo zdravotnictví informovalo o pěti úmrtích, v sobotu o dvou.
Česko má po měsíci šíření koronavirové nákazy přes 3000 případů. Pozornost se nyní upírá zejména na domovy seniorů, kde přibývá nakažených klientů a pracovníků, ale také na zdravotníky. Některým nemocnicím také docházejí testovací sady. O dalších opatřeních, která mají pomoci čelit šíření koronaviru, dnes opět jedná vláda.
Počet testů na koronavirus roste a blíží se 50.000. V pondělí jich laboratoře a hygienické stanice provedly 5313, dosud nejvíc za jeden den. Nákaza se potvrdila v pondělí u 184 lidí, což bylo o dvě desítky více než v neděli, ale méně proti sobotním 262 a pátečním 373. Podíl nakažených lidí na počtu testovaných tak klesl na 3,5 procenta, kde byl naposledy 13. března. Poslední týden se držel mezi šesti až sedmi procenty. S nemocí dosud v ČR zemřelo 31 lidí, 45 pacientů se vyléčilo. Zatím poslední obětí je seniorka, která zemřela dnes ráno ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně.

Senioři, kteří jsou nákazou nejvíc ohroženi, se na počtu nakažených v Česku podílejí podle dat ministerstva zdravotnictví téměř 15 procenty. Nákaze nyní čelí zejména v domovech seniorů. Nemoc se objevila v šesti domovech seniorů, potvrdila se u 63 klientů a čtyř desítek pracovníků. Do domova důchodců v Břevnici u Havlíčkova Brodu, kde se nákaza minulý týden potvrdila u 20 klientů a devíti pracovníků, nastoupila tříčlenná směna profesionálních hasičů, aby pomohli s péčí o klienty.
V litoměřickém domově pro seniory je potvrzeno 52 pozitivních klientů z celkem 72 klientů. Jeden muž zemřel v pondělí, nákaza nebyla hlavní příčinou úmrtí. Z 52 nakažených potřebovalo šest klientů lékařskou pomoc. Nově se koronavirus potvrdil u pracovnice ostravského Domova pro seniory Iris.

Poskytovatelé péče pro seniory si od počátku března stěžují na nedostatek ochranných pomůcek. Ochranné brýle a obleky podle aktuálního průzkumu nemá víc než 60 procent zařízení, každé dvacáté nemá roušky a respirátory. Podle ministra vnitra a šéf a krizového štábu Jana Hamáčka (ČSSD) domovy pro seniory získají ochranné obleky a brýle, pokud by se v nich objevila nákaza novým koronavirem. Kraje mají připraveny sady ochranných pomůcek a v případě potřeby je zařízením hned pošlou.
Některým nemocnicím naopak docházejí testovací sady. V pondělí na dvě až tři hodiny pozastavila testování pacientů na COVID-19 krajská nemocnice v Liberci. Od čtvrtka přestane odběry dělat nemocnice v Trutnově. Nemocnice v ČR čelí i nákazám zdravotníků, kterých je nakaženo 144. S nemocí COVID-19 v neděli zemřela zdravotní sestra z plicní kliniky pražské Thomayerovy nemocnice. Její vedoucí se domnívá, že k úmrtí přispěl stres z toho, co se o ní psalo v některých médiích, že byla nezodpovědná a roznášela infekci. Ministerstvo zdravotnictví spustilo telefonní linku poskytující psychickou pomoc zdravotníkům.

Polemika se vede ohledně nošení roušek. Světová zdravotnická organizace (WHO) označila celoplošné nošení roušek za nesmyslné, mají je podle ní nosit jen nemocní. Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly má ale vyjádření bránit nedostatku roušek pro zdravotníky. "WHO vydává řadu prohlášení, která jsou možná motivovaná trochu politicky. Politika zatím je, že celosvětově je nedostatek ochranných prostředků," řekl Prymula.
Epidemiolog Prymula byl do pondělí šéfem Ústředního krizového štábu, vedení po něm převzal ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Vedení štábu se bude scházet denně, jednání štábu v plénu budou jednou týdně. Štáb vytvořil několik pracovních skupin, vznikly třeba týmy pro distribuci ochranných prostředků a pro jejich nákupy. Opozice bude mít ve štábu čtyři místa.

Kritiku sklidil materiál, podle kterého ministerstvo obrany navrhuje posílit pravomoci vlády či premiéra v době ohrožení státu. Ministr Lubomír Metnar (za ANO) ale odmítl, že by chystal změnu zákona, který by oslabil roli Parlamentu v době krize. Načasování předložení materiálu označil za náhodné a nešťastné. Podle mluvčího ministerstva Jana Pejška měla vláda dostat pouze k informaci doporučení odborné skupiny, která od roku 2015 posuzovala možnosti řešení krizových situací.

Restriktivní opatření kvůli koronaviru nadále doléhají na ekonomiku. Odbory už zaznamenaly případy firem, které zvažují hromadné propouštění. Dopady se projevují třeba v lázeňství či hotelnictví. Podle průzkumu CEEC Research letos klesne české stavebnictví o desetinu. Podle sdružení Česmad Bohemia nyní řada kamionových přepravců zvažuje další existenci, loni jim ubývaly mezinárodní zakázky a nyní jim klesají i domácí.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
autor: Tomáš Pečenka








Další články

Pohonné hmoty v Příbrami: Ceny se po celý týden prakticky nezměnily Pohonné hmoty v Příbrami: Ceny se po celý týden prakticky nezměnily Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami stejně jako minulý týden a to v … DOPRAVA Příbramské iktové centrum získalo už pošesté prestižní evropské ocenění. Za rok 2025 obdrželo nejvyšší diamantovou plaketu Příbramské iktové centrum získalo už pošesté prestižní evropské ocenění. Za rok 2025 obdrželo nejvyšší diamantovou plaketu Iktové centrum Oblastní nemocnice Příbram, specializované pracoviště určené pro … AKTUÁLNĚ Na silnici II/604 u Milína se řetězově srazila dvě auta s motorkou, zranila se spolujezdkyně Na silnici II/604 u Milína se řetězově srazila dvě auta s motorkou, zranila se spolujezdkyně K řetězové dopravní nehodě došlo v pátek dopoledne na silnici II/604 u Milína, která … AKTUALIZOVÁNO Tipy na víkend: Tradiční Prokopská pouť, farmářské trhy a tematické dílničky zaměřené na Brdy Tipy na víkend: Tradiční Prokopská pouť, farmářské trhy a tematické dílničky zaměřené na Brdy Na první červencový víkend připadá tradiční Prokopská pouť, která s sebou opět přinese … AKTUÁLNĚ Doprava u letiště se mění. Začínají prázdniny a omezení na Aviatické pocítí všichni řidiči Doprava u letiště se mění. Začínají prázdniny a omezení na Aviatické pocítí všichni řidiči Letní prázdniny začaly a spolu s nimi přišlo i období, kdy tisíce lidí i z mnoha … NEPŘEHLÉDNĚTE Konec papírování! Ženy od 45 let jdou na mamograf bez žádanky. Kam musí jezdit Příbram Konec papírování! Ženy od 45 let jdou na mamograf bez žádanky. Kam musí jezdit Příbram Od 1. července se ženám nad 45 let výrazně zjednodušila cesta na mamografické … ZDRAVOTNICTVÍ Tradice Březových Hor: Věra Smolová přibližuje počátky Prokopské pouti Tradice Březových Hor: Věra Smolová přibližuje počátky Prokopské pouti Prokopská pouť patří k nejstarším tradicím Březových Hor a o víkendu, 4. a 5. … HISTORIE Vysoké teploty nezhoršily kvalitu vody ve středočeských koupalištích Vysoké teploty nezhoršily kvalitu vody ve středočeských koupalištích Vysoké teploty v minulých dnech nezhoršily kvalitu vody ve středočeských koupalištích. … AKTUÁLNĚ Nepozornost na silnicích: U Kosovy Hory se kvůli chybám řidičů i motorkářů srazilo pět strojů Nepozornost na silnicích: U Kosovy Hory se kvůli chybám řidičů i motorkářů srazilo pět strojů Na silnici číslo 18 u Kosovy Hory na Příbramsku došlo ve čtvrtek v poledne ke dvěma … AKTUALIZOVÁNO
Vydejte se na cestu do pravěku. U Jinců můžete objevit trilobity staré přes 500 milionů let Vydejte se na cestu do pravěku. U Jinců můžete objevit trilobity staré přes 500 milionů let Zapomeňte na dinosaury. Pokud chcete nahlédnout ještě hlouběji do historie Země, … TIP NA VÝLET
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz