V Česku padaly další teplotní rekordy, teplo bude i v pondělí
2. ledna 2022 (19:28)
foto: pixabay
Na silvestra a Nový rok byly překonány mnohdy desítky let platné teplotní rekordy na většině dlouhodobě měřících stanic v Česku.
Teplotní rekordy meteorologové v Česku zaznamenali i třetí den po sobě. Dnes je hlásí téměř polovina stanic měřících 30 a více let. Nová maxima mají také čtyři místa, kde teplotu zjišťují déle než sto let. Nejtepleji dnes bylo v Křemži na Českokrumlovsku a Libici nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, shodně 13,4 stupně Celsia. Na svém webu to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
"Dnes vystoupily teploty místy v Čechách, na východě a severu Moravy a ve Slezsku na devět až 13 stupňů Celsia," uvedl meteorolog Pavel Šimandl. Nové maximum pro dnešní den tak teploměr ukázal na 74 ze 160 dlouhodobě měřících stanic. V obci Lučina na Frýdecko-Místecku bylo 13,2 stupně a ve Zlatých Horách na Jesenicku 13,1 stupně Celsia.
Ze stanic se stoletým a delším měřením má nový rekord Rožnov v Českých Budějovicích, Milešovka, Havlíčkův Brod a Bystřice pod Hostýnem na Kroměřížsku. V Rožnově a Bystřici byly dosavadní nejvyšší hodnoty z roku 1949, na Milešovce a v Havlíčkově Brodě dokonce z roku 1921.
Na silvestra a Nový rok byly překonány mnohdy desítky let platné teplotní rekordy na většině dlouhodobě měřících stanic v Česku. Nejvyšší hodnoty v obou dnech přesáhly 15 stupňů Celsia a 15,7 stupně v Kopistech na Mostecku byla dokonce nejvyšší novoroční teplota zaznamenaná v celém Česku. Sníh na horách tak rychle ubývá, ČHMÚ varoval před vzestupem hladin toků pod Krkonošemi, Jeseníky a Šumavou. Výrazněji ochladit se má podle předpovědi ve středu, mohlo by i sněžit. Od čtvrtka by mělo v noci opět mrznout.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK/ČHMÚ
autor: Tomáš Pečenka
Další články
4 tipy na Valentýna v Příbrami: vybrali jsme to nejlepší z valentýnských menu
Hledáte, kam v Příbrami vyrazit na Valentýna? Vybrali jsme podniky, které připravily …
FOTO
Nová cisternová stříkačka třetí generace za jedenáct milionů je skoro na cestě do Rožmitálu
Rožmitál pod Třemšínem posiluje bezpečnost. Dobrovolní hasiči se byli osobně podívat …
Nepřehlédněte
Na silnici u Rožmitálu vyjela řidička mimo silnici
Ve čtvrtek 12. února se před osmou hodinou ranní stala nehoda osobního vozu na silnici …
Doprava
Bohutín slaví 100 let masopustního průvodu. Masky vyrazí i do Příbrami
Masopustní úterý 17. února bude letos v Bohutíně výjimečné. Tradiční maškarní …
Masopust
Středočeští hygienici provedli v roce 2025 téměř 1 800 kontrol stravovacích zařízení včetně těch na Příbramsku
Ani v roce 2025 středočeští hygienici nepolevovali v kontrolách stravovacích …
Nepřehlédněte
Fantova louka: Velká slova, nulová odvaha. Fuksa v hlavní roli
Rada města Příbrami odmítla vyhlásit stavební uzávěru na Fantově louce. Jednoduchý …
LiStOVáNí přiváží humor bez hranic: Dobříš zažije all inclusive večer
Dobříš čeká další kulturní večer plný inteligentního humoru a nadhledu. Ve čtvrtek 12. …
Kultura
Konec bláta a chaosu v Orlově. Příbram vybuduje nové parkoviště pro Brdy
Příbram má v plánu vybudovat v místní části Orlov nové parkoviště, které bude sloužit …
FOTOGALERIE
Úterní požár ve výrobní hale Bobcat v Dobříši způsobil škodu 6,5 milionu korun
Úterní požár ve výrobní hale strojírenské společnosti Bobcat v Dobříši způsobil škodu …
FOTO
Co se skrývá v oblíbené pěně na vlasy? Varování hlavní hygieničky
Ministerstvo zdravotnictví ČR vydalo varování pro spotřebitele týkající se oblíbené …
Nepřehlédněte




