V Česku bylo v sobotu nezvykle teplo, v Příbrami padl rekord
21. února 2021 (08:12)
Ani ne týden po tuhých mrazech dnes Česko zažilo naopak nezvyklé únorové teplo. V Hojsově Stráži na Šumavě a v Příbrami padly teplotní rekordy. Nejtepleji bylo v Plzni, kde meteorologové naměřili 14,9 stupně Celsia. Český hydrometeorologický ústav to uvedl na webu. Zatímco na jihozápadě Čech bylo skoro 15 stupňů, na střední Moravě téměř mrzlo. Příští týden má být podle meteorologů ještě tepleji, a to i více než 17 stupňů. Očekávají i absolutní únorové rekordy.
Nejvyšší teplotu v sobotu ČHMÚ naměřil na stanici Plzeň Mikulka a v Příbrami, kde bylo shodně 14,9 stupně. Překvapivé podle nich s ohledem na období roku je, že tuto teplotu zjistili až v podvečerních hodinách. Více než 14 stupňů bylo i v Dobřichovicích, Vyšším Brodu, Neumětelech, Klatovech, Volarech a Dobřanech.
Naopak těsně pod bodem mrazu bylo v Krkonoších na Luční a Labské boudě. Chladno bylo i na Moravě, většinu pokryla nízká oblačnost. Na Třebíčsku setrvaly mlhy. Jak nízká oblačnost, tak mlhy a současně bezvětří nedovolily odpoledním teplotám vystoupit výš než lehce nad nulu.
Do Česka včera pronikal teplý vzduch od jihu až jihozápadu, tlaková výše měla střed nad jižní Ukrajinou a Černým mořem. Příští týden bude příliv velmi teplého vzduchu do Česka vrcholit. "Předpokládáme opět velké místní rozdíly v množství slunečního svitu a zejména v teplotách, které na mnoha místech budou dosahovat hodnot mezi 13 až 17 stupni Celsia, ojediněle nejsou vyloučeny i teploty vyšší, atakující absolutní únorové rekordní hodnoty. V místech s nízkou oblačností nebo mlhami se budou ve stejném období teploty držet jen kolem pěti stupňů Celsia," uvedli meteorologové.
Neuplynul ještě ani týden, co Česko sužovaly naopak tuhé mrazy. Oteplovat se začalo od úterý. V předchozím týdnu meteorologové zaznamenali největší mrazy od roku 2012, někde i déle. V neděli 14. února bylo v Krušných horách minus 32,7 stupně, v pondělí 15. února na Jizerce v Jizerských horách minus 31,8 stupně.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK/Jakub Pečenka
ČTK/Jakub Pečenka
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Záchranná akce se šťastným koncem: Hasiči ruku v ruce s ochránci přírody vyprostili z pasti malou vydru
Profesionální hasiči ze Sedlčan spěchali na pomoc záchranné stanici do obce Příčovy. V …
AKTUÁLNĚ
„Tohle jsme nečekali.“ Co lidi při prodeji nemovitosti nejvíc překvapí?
Co nám říkají klienti: „Myslel jsem si, že nejtěžší bude najít kupujícího.“ Tohle je …
PR
Pražský okruh bude v noci z 18. na 19. července zcela uzavřen. Demolují se dva nadjezdy, doprava pojede přes Strakonickou a tunely
Řidiče čeká významné noční omezení na Pražském okruhu. V noci ze soboty 18. července …
BLESKOVÁ ZPRÁVA
Příbramská nemocnice má za sebou první rok jednodenní chirurgie. Moderním oddělením prošlo téměř 900 pacientů
Oddělení jednodenní péče Oblastní nemocnice Příbram slaví první rok provozu. Od svého …
ZDRAVOTNICTVÍ
Festival chutí, vůní a rytmů znovu oživí Březnici. Třetí ročník nabídne speciality z celého světa i pestrý hudební program
Březnické staré kluziště se promění 18. července v místo, kde se setkají chutě, vůně i …
Mladí střelci z Příbrami překvapili Evropu. Co je za jejich úspěchem?
Ve veřejných debatách se střelba často objevuje jako téma rizika. Zbraně jako hrozba, …
SPORT
Čolka horského můžete objevit i v lesní louži
Na první pohled zaujme pestré vybarvení samečka čolka horského během období …
POZNÁVÁME BRDY
Bez nich bychom nepřežili
V sobotu 18. července 2026 od 10 do 16 hodin nahlédnete v Ochranné stanici fauny v …
PŘÍRODA
Čekalíkovský rybník ožije hudbou. V centru Příbrami se chystá letní relax pod širým nebem
Příjemná hudba, letní drinky, posezení u vody a pohodová atmosféra. To vše nabídne …
KULTURA
Pohonné hmoty v Příbrami: Cenové stropy končí v neděli, ceny už nyní letí nahoru
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 39,50 Kč do 41,50 Kč …
DOPRAVA





