20. 3. svátek má Světlana




V brdských vodních štolách se probouzejí netopýři ze zimního spánku

7. března 2025   (18:30)
V brdských vodních štolách se probouzejí netopýři ze zimního spánku
foto: Netopýr zimující v jedné z vodních štol. / AOPK ČR / se souhlasem

V Brdech nežijí jen typicky lesní zvířata a ptáci. Les ukrývá i tajemnější tvory, které běžně nepotkáme. Mezi ně náleží například netopýři.


Právě s příchodem teplejších dnů se ve štolách brdských vodních nádrží probouzejí netopýři ze zimního spánku. Po několika měsících hibernace, kdy viseli hlavou dolů v temných a chladných úkrytech, se postupně vracejí k aktivnímu životu.

„Během zimního spánku snížili svou tělesnou teplotu na pouhých několik stupňů Celsia, čímž šetřili energii. Jejich tělo fungovalo na minimální výkon, což jim umožnilo přežít dlouhé období bez potravy. S příchodem jara a vyšších teplot se jejich tělesná teplota zvyšuje a netopýři se probouzejí, aby vyrazili za potravou,“ informuje Správa CHKO Brdy na svém facebookovém profilu.

Během zimních měsíců, kdy netopýři spali se uskutečnilo zimní sčítání ve štolách vodních nádrží Pilská a Láz na území CHKO Brdy.

„Celkem bylo nalezeno 72 jedinců. Tento počet sice nedosahuje rekordních 116 jedinců z roku 2024, ale přesto nás potěšil. Ve srovnání s rokem 2023 a 2022 byl počet nalezených netopýrů podobný. V roce 2023 bylo nalezeno 67 jedinců a v roce 2022 bylo nalezeno 83 jedinců. Počet letounů, kteří zde zimují, ale jsou tak dobře skrytí, že je nelze zahlédnout, je však mnohonásobně vyšší,“ vysvětluje Správa CHKO Brdy.

Podle sčítání netopýrů je nejčastějším druhem brdských zimovišť netopýr řasnatý, jehož zástupci si obzvlášť oblíbili Pilskou nádrž. Dále tu zimují netopýr vodní, netopýr velký a netopýr ušatý. Občas se objeví i jedinci jiných druhů, přičemž na území CHKO Brdy se celkově vyskytuje dvacet druhů netopýrů.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: AOPK ČR / se souhlasem
autor: Karel Hutr








Další články

Odešel neporazitelný Ranger: Ve věku 86 let zemřel legendární Chuck Norris Odešel neporazitelný Ranger: Ve věku 86 let zemřel legendární Chuck Norris Svět ztratil jednu z největších ikon akčního filmu a bojových umění. Americký herec … Další komentovaná vycházka k výročí první písemné zmínky o městě je už v neděli Další komentovaná vycházka k výročí první písemné zmínky o městě je už v neděli Město Příbram zve všechny zájemce na třetí komentovanou vycházku letošního roku, která … HISTORIE Pohřešovaný muž z Bohutína byl nalezen bez známek života Pohřešovaný muž z Bohutína byl nalezen bez známek života Ve čtvrtek 19. března vyhlásila policie pátrání po 54letém muži z obce Bohutín. … AKTUÁLNĚ Fanouškovské hlasování v anketě Sportovec Příbramska: systém odhalil neplatné hlasy Fanouškovské hlasování v anketě Sportovec Příbramska: systém odhalil neplatné hlasy Redakce pribram.cz v posledních dnech zaznamenává nestandardní hlasování v některých … AKTUÁLNĚ Tipy na víkend: O víkendu se můžete začít připravovat na Velikonoce, přijít fandit příbramským sportovcům nebo sledovat závody! Tipy na víkend: O víkendu se můžete začít připravovat na Velikonoce, přijít fandit příbramským sportovcům nebo sledovat závody! Předposlední březnový víkend nabídne opravdu pestrý program. Budete si moci přijít … NEPŘEHLÉDNĚTE Brdská příroda volá o pomoc: stovky kilometrů tras čekají na dobrovolníky. Začíná se už v pátek Brdská příroda volá o pomoc: stovky kilometrů tras čekají na dobrovolníky. Začíná se už v pátek Dobrovolníci, rodiny s dětmi i milovníci přírody se opět mohou zapojit do tradiční … PŘÍRODA Nemocnice v Příbrami nasadila špičkovou UV technologii. Pomůže v boji proti infekcím Nemocnice v Příbrami nasadila špičkovou UV technologii. Pomůže v boji proti infekcím Oblastní nemocnice Příbram rozšiřuje své technologické vybavení o moderní UV-C … Galavečer sportu v Příbrami: Kdo se stal nejlepším sportovcem roku 2025? Galavečer sportu v Příbrami: Kdo se stal nejlepším sportovcem roku 2025? Ve čtvrtek 19. března večer se v příbramské divadle koná dlouho očekávaný Galavečer … ON-LINE PŘENOS Který městský problém si podle vás zaslouží „černého Petra“? Který městský problém si podle vás zaslouží „černého Petra“? Příbram funguje dál svým běžným rytmem, ale řada problémů zůstává otevřená. Na přání … ANKETA
Řidič při couvání porazil ženu v Příbrami Řidič při couvání porazil ženu v Příbrami Ve čtvrtek 19. března odpoledne vyjížděli záchranáři k nahlášené nehodě se … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz