V brdských lesích vznikly další dvě nádrže, mají zlepšit vodní bilanci vrchoviny i její biodiverzitu
23. března 2022 (12:45)
foto: Jan Sotona / se souhlasem
Obě vodní díla jsou součástí programu Živá voda VLS, který státní podnik spustil v rámci boje s klimatickými změnami v roce 2015.
Brdské hvozdy mají od nového roku dvě nová vodní díla, která by měla přispět ke zvýšení jejich biodiverzity a zvýšit objem vody, kterou toto pohoří se strategickým významem pro vodní bilanci ve Středočeském a Plzeňském kraji zadržuje. První z nich, malá vodní nádrž Klášterka, vznikla v lesích nad loveckým zámečkem Tři trubky. Jihozápadně od obce Podluhy pak státní podnik vybudoval nádrž s názvem Hejl. Z celkové investice 4,8 milionu korun pokryje více než 2,7 milionu dotace z evropských strukturálních fondů.
Obě vodní díla jsou součástí programu Živá voda VLS, který státní podnik spustil v rámci boje s klimatickými změnami v roce 2015. VLS tak již s využitím evropských strukturálních fondů vybudovaly v přírodních lokalitách, kde hospodaří, bezmála čtyři desítky malých vodních děl – rybníčků, nádrží, ale i napajedel a tůní.
„Nejde o hospodářské vodní plochy, ale drobná vodní díla s velikostí do dvou hektarů, jejichž hlavním cílem je zlepšit klima v jejich okolí a podpořit rozmanitost živočišných i rostlinných druhů v dané lokalitě,“ uvedl ředitel VLS Ivo Dohnal.
V Brdech tak v rámci Živé vody VLS vyrostly v minulých letech vodní nádrže Pazderka, Bahna I. a Bahna II., ale také čtyři desítky tůní, vybudované ve spolupráci se Správou chráněné krajinné oblasti Brdy.
Nová malá vodní nádrž Klášterka se nachází na jednom z přítoku Klabavé v brdských lesích jihovýchodně od obce Těně. Jde o vodní dílo se sypanou hrází se spodní výpustí a bezpečnostním přelivem dlážděným usazenými kameny ve výšce 4,5 metru nad vodní patou nádrže. Za normálního stavu pojme 2,6 tisíc kubíků vody a bude mít hladinu o rozloze 1400 metrů čtverečních.
„Hlavním účelem této stavby je zadržování vody v krajině a snížení velkých vod v době povodní. Měla by ale také zvýšit biodiverzitu této lokality, a bude plnit i krajinotvorné funkce,“ popisuje ředitel hořovické lesnické divize VLS David Novotný.
Již dnes je zřejmé, že vodní dílo dobře zapadne do lesa, až sypanou hráz s okolními známkami stavby zakryje vegetace. Na stavbu hráze byl použit místní materiál z nedaleké mýtiny. Jeho vybagrováním na ní vznikla další vodní zásobárna, která je největší ze čtyř desítek tůní, které v Brdech v posledních letech lesníci VLS vybudovali.
Stavba další malé vodní nádrže s názvem Hejl pak byla na přelomu loňského a letošního roku dokončena na Podlužském potoce v lesích nad obcí Podluhy na Hořovicku. I toto vodní dílo bude mít přírodě blízký charakter se sypanou hrází doplněnou funkčními objekty. Hráz bude vyztužovat železobetonový práh, ten však bude skryt uvnitř zatravněného tělesa stavby. Za normálního stavu vody pojme Hejl bezmála 1,5 tisíce kubíků vody s vodní plochou 1900 metrů. Také tato nová vodní plocha má primárně zvýšit množství vody zadržované na Brdech, chránit obyvatele Podluh a dalších obcí před povodněmi a vedle tvorby krajiny přispět k rozvoji její biodiverzity.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / Vojenské lesy a statky
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Krásná místa na Příbramsku: Lovecký zámeček Tři Trubky
•Krásná místa na Příbramsku: Padrťské rybníky
•Krásná místa na Příbramsku: Pevnost Jordán
Další články
Mladé fotbalové naděje zabojují o pohár starostky. Podlesí čeká velký turnaj!
Fotbalové hřiště v Podlesí se v sobotu 29. března promění v dějiště napínavých soubojů …
Roste brutalita mladistvé kriminality. Děti se radikalizují a útočí pro samotný zážitek násilí
Rostoucí agresivita dětí a mladistvých a nový fenomén zážitkového násilí znepokojují …
ZAJÍMAVOSTI
Ve Středočeském kraji pracuje přes 34.000 uprchlíků z Ukrajiny, meziročně víc
Ve Středočeském kraji pracuje podle lednových dat úřadu práce přes 34.000 uprchlíků z …
Kde v Příbrami dělají nejlepší pizzu? Spouštíme velkou pizzovou anketu! Hlasujte pro svůj podnik číslo jedna
Příbramští, připravte se. Teď jde o pizzu — a to je věc, na které se málokdo shodne. …
ANKETA
Hasiči nad ránem likvidovali požár v Březnici
Několik jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů vyjelo v noci na neděli k …
AKTUÁLNĚ
Příbram opravila čtyři rybníky za 20 milionů. Teď se chystá na Černé jezírko
Klimatické změny, sucho a proměny krajiny nutí města přemýšlet jinak o vodě. V …
PŘÍRODA
Světlo proti násilí. Policisté v Příbrami podpořili oběti minutou ticha
Evropský den obětí trestných činů, který připadá na 22. února, si už letos připomněli …
Měla by Příbram mít vlastní „nultou hodinu autoškoly“?
Co kdyby se ještě před první jízdou v autoškole mluvilo otevřeně o tom, co mladé …
ANKETA
Manželské večery: Svatá Hora zve na rande, které oživí váš vztah
Sedíte vedle sebe, a přesto máte pocit, že jste si nějak vzdálili? Rutina, únava a …
Příbramsko se bouří proti větrníkům. Chystají se další referenda, jediná obec zatím drží otevřené dveře
Debata o větrných elektrárnách na Příbramsku vstoupila do nové fáze. Většina obcí už …
NEPŘEHLÉDNĚTE




