26. 8. svátek má Luděk




V Brdech vznikají tůně, lesníci jich vytvořili čtyři desítky

20. října 2021   (10:39)
V Brdech vznikají tůně, lesníci jich vytvořili čtyři desítky
foto: pribram.cz/Miroslav Pavlík

Na Padrťských pláních, na Baštině i na Pource, ale také v blízkosti Strašic nebo na Hrachovišti narazí návštěvníci Brd nově na malé vodní plochy, které po chráněné krajinné oblasti rozmisťují lesníci Vojenských lesů a statků ČR (VLS). Od roku 2018 jich do krajiny Brdské vrchoviny umístili celkem dvaačtyřicet.


Program Živá voda VLS, jehož cílem je především zadržet v krajině v době klimatických změn vodu a vytvořit tak příznivé podmínky pro rozvoj biodiverzity, má mnoho podob. Nejde jen o stavby rybníčků a vodních nádrží s hrází, výpustí a bezpečnostním přelivem. V krajině, kde VLS hospodaří, vznikají i menší vodní díla. Na Brdech lesníci VLS ve spolupráci se správou chráněné krajinné oblasti každoročně vyhloubí několik tůní. Jde o malé vodní plochy do 300 metrů čtverečních.

„Je to vlastně jednouchý způsob, jak vytvořit malou vodní plochu v místech, která jsou zamokřená, mají vysokou hladinu spodní vody či jsou v místech s nepropustným podložím, jež zadržuje srážky. Je to vlastně taková díra v zemi s různou hloubkou vody a různým stupněm zazemnění. To je přirozený proces, kdy se tůň vlivem svého stáří mění v bažinku a opět v zamokřenou plochu, tím, jak zarůstá vegetací a ztrácí se volná vodní hladina. Hladina vody kolísá v tůni během roku v závislosti na srážkách,“ informoval pribram.cz ředitel brdské divize VLS David Novotný.
V roce 2018 kolegové z Brd v rámci režimových opatření pro Agenturu ochrany přírody a krajiny ČR vyhloubili první čtyři tůně na Hrachovištích na lesní správě Jince, o rok později vznikly tři na Padrťkých pláních a tři na lesní správě Strašice. Loni pak vyrostla čtveřice vodních ploch na jineckých Baštinách, dvě na Pource na Nepomuku a osm opět na Padrtích. Letos k nim přibylo čtrnáct tůní na lesních správách Obecnice a Mirošov. Program, který ročně přijde na nižší statisíce korun, je realizován za podpory dotačního programu Ministerstva životního prostředí – Péče o přírodu a krajinu na základě zadání AOPK ČR, Správy CHKO Brdy. Celkové náklady za čtyři roky dosáhly částky 700 tisíc korun.
Na loukách u Padrťských rybníků v první zóně CHKO došlo díky tvorbě tůní, vymělčení a meandraci odvodňovacího příkopu ke zpomalení odtoku vody a vytvoření nových biotopů pro obojživelníky. Tůně také zadržují vodu v krajině a jsou malými mikrobiotopy pro mokřadní byliny a vodní živočichy.

Vedle desítek tůní brdská lesnická divize VLS dokončuje stavbu dalšího díla, jež má ve středočeských horách vylepšit vodní bilanci v zalesněné krajině. Jde o vodní nádrž Klášterka s tůní.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/VLS
autor: Tomáš Pečenka








Další články

Mohou mít tisíce na bydlení, péči i energie. Polovina seniorů si o ně vůbec neřekne Mohou mít tisíce na bydlení, péči i energie. Polovina seniorů si o ně vůbec neřekne Po zaplacení nájmu, energií a léků zůstává některým seniorům jen pár tisíc. Přitom … NEPŘEHLÉDNĚTE Od víkendu začínají v Praze a Středočeském kraji platit běžné jízdní řády MHD Od víkendu začínají v Praze a Středočeském kraji platit běžné jízdní řády MHD S koncem letních prázdnin začínají v Praze a Středočeském kraji platit běžné jízdní … AKTUÁLNĚ Bojíte se výtahu? Pak žijete déle. Studie ukazuje překvapivý efekt schodů Bojíte se výtahu? Pak žijete déle. Studie ukazuje překvapivý efekt schodů Pravidelná chůze po schodech výrazně snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění i … LIFESTYLE Restaurace musí mít registraci. Veterinárná správa varuje před výrobou masných výrobků „na doma“ Restaurace musí mít registraci. Veterinárná správa varuje před výrobou masných výrobků „na doma“ Státní veterinární správa (SVS) upozorňuje provozovatele restaurací, že pokud ve své … NEPŘEHLÉDNĚTE Sršeň asijská už je v kraji a představuje riziko pro včelstva a hmyz Sršeň asijská už je v kraji a představuje riziko pro včelstva a hmyz V Liběchově na Mělnicku se v červenci a počátkem srpna opakovaně objevil jeden jedinec … AKTUÁLNĚ Najednou vidíte věci, které byste při laparoskopii neviděli, říká příbramský chirurg o robotickém systému da Vinci Najednou vidíte věci, které byste při laparoskopii neviděli, říká příbramský chirurg o robotickém systému da Vinci Robotická chirurgie přináší chirurgům možnosti, které klasická laparoskopie nenabízí – … ROZHOVOR V pátek ráno se zatmění Měsíce dotkne i Česka. Nejlepší podívaná přijde za svítání V pátek ráno se zatmění Měsíce dotkne i Česka. Nejlepší podívaná přijde za svítání Noční obloha nabídne v pátek 28. srpna zajímavou podívanou. Měsíc se dostane do stínu … ZAJÍMAVOSTI První krok k zastavení stárnutí? Enzym omladil lidské tkáně o desítky let První krok k zastavení stárnutí? Enzym omladil lidské tkáně o desítky let Stárnutí lidských tkání se dlouho považovalo za jednosměrný proces. Co se jednou … ZAJÍMAVOSTI Týden nízkoprahových klubů: Bedna a Sejf otevřou téma radikalizace, odolnosti i toho, co pro mladé znamená Evropa Týden nízkoprahových klubů: Bedna a Sejf otevřou téma radikalizace, odolnosti i toho, co pro mladé znamená Evropa Nízkoprahové kluby po celé republice se v září otevřou veřejnosti. Letos se zaměří na … SOCIÁLNÍ ZABEZPEČENÍ
Policie obvinila tři lidi z výroby pervitinu v jižních Čechách a v malé obci na Příbramsku Policie obvinila tři lidi z výroby pervitinu v jižních Čechách a v malé obci na Příbramsku Jindřichohradečtí kriminalisté rozkryli skupinu, která vyráběla a prodávala drogy, … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz