V Brdech se odehraje lesní bitva tažných koní
13. dubna 2023 (06:08)
Dalších 5 fotografií v galerii
foto: Vojenské lesy a statky ČR
Program v lesích okolo lokality Pourka začíná v sobotu 22. dubna v 10.00 a potrvá přibližně do 14.00.
Přímo v reálném terénu brdských hvozdů se v sobotu 22. dubna odehraje první ročník hobby soutěže tažných koní. Akci pořádají Vojenské lesy a statky ČR (VLS) společně s podbrdskou obcí Láz v lokalitě Pourka mezi obcí Láz a Nepomuk. Soutěž se odehraje v režii nadšenců do chladnokrevných koní kolem dlouholetého kočího VLS a propagátora práce koní v lese Milana Jury, který s opratěmi v ruce tahá dříví v Brdech již 25. let.
Akce v Brdech nesplňuje standardy oficiálních závodů chladnokrevných koní jako například Brdský pohár, který se každoročně odehrává v srpnu v nedalekém Lázu, o to více však návštěvníkům ukáže reálnou práci, kterou koně i v době digitálních technologií v lese odvádí.
„Jde o hobby závod, který si ani neklade za cíl konkurovat oficiálnímu seriálu závodů chladnokrevníků se standardizovanými disciplínami. Spíše chceme ukázat reálnou práci koní v těžko nedostupném terénu, kde se kočí i koníci musí často popasovat i s nenadálými překážkami,“ uvedl David Novotný, ředitel lesnické divize VLS Hořovice, která v Brdech hospodaří.
Pro Vojenské lesy a statky je akce příležitostí, jak veřejnosti představit nový přístup k hospodaření v lese, na který přecházejí v rámci nedávno spuštěného projektu LIVE ADAPT BRDY, jenž získal podporu z environmentálního programu Live Evropské unie.
„Přírodě blízký způsob hospodaření, který má brdské hvozdy změnit na druhově, výškově i věkově pestré lesy, kde se hospodaří bez holosečných těžeb výběrným způsobem, je postaven na maximálním využití tvořivých sil přírody, na citlivém přístupu k lesu. A koně v lese představují stále nejšetrnější způsob přibližování dřeva v porostech. S jejich využíváním proto i nadále počítáme. Pro nás tak jsou tažní koně jedním ze symbolů nového přístupu k hospodaření,“ vysvětlil ředitel VLS Roman Vohradský.
Vedle závodu jednospřeží v lese návštěvníci uvidí ukázku párového tahání těžkých břemen, vozatajství, ale také plemeno miniaturních koní minihorse. Pro děti bude připraven doprovodný program lesní pedagogiky. Na akci bude zajištěno pro návštěvníky malé občerstvení. Program v lesích okolo lokality Pourka začíná v sobotu 22. dubna v 10.00 a potrvá přibližně do 14.00 hodin.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Vojenské lesy a statky ČR
autor: Jan Sotona
Související
•Týden bude plný přeháněk, nejvyšší denní teploty vystoupají na devět až 13 stupňů
•Na víkend se mírně oteplí, bude ale zataženo s přeháňkami
•S mrazem, který může poškodit stromy, mají pěstitelé počítat i v pátek
Další články
Začínají nominace do ankety Sportovec Příbramska 2025
Úspěchy sportovců z Příbramska za rok 2025 dostanou opět svou pozornost. Město Příbram …
Pohyb na tenkém ledě může být velkým rizikem
Silné mrazy lákají k zimním radovánkám, mezi které patří i bruslení a pohyb na …
Středočeský kraj chystá investice za miliardy. Velké změny čekají i Příbram
Středočeský kraj plánuje v roce 2026 rozsáhlé investice napříč sociální oblastí, …
ŘSD bude příští rok pokračovat v dostavbě Pražského okruhu i středočeské D7
Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) plánuje v roce 2026 ve Středočeském kraji několik …
Na silnici u Dubence havarovala dvě auta
V úterý před 15. hodinou se stala dopravní nehoda u Dubence na silnici I/18.
Bezdomovci se mohou ve středočeských městech ohřát v noclehárně nebo ve stanu
Lidé bez domova se mohou ve středočeských městech ohřát třeba v noclehárně, ve …
Mrazivé ráno a mrtvá baterie? Strážníci v Příbrami auto nastartují pomocí startovacího boxu
Zimní mrazy a dlouhé stání dokážou potrápit i jinak spolehlivé auto. Slabá nebo vybitá …
AKTUÁLNĚ
Lidí s respiračními nemocemi ve Středočeském kraji přibylo. Nejvíce nemocných je mezi dětmi do pěti let
Lidí s respiračními chorobami včetně chřipky ve Středočeském kraji přibylo. Nemocnost …
Rallye Dakar 2026: Martin Macík po 2. etapě. „Bylo to extrémně těžké, ale jsme v cíli,“ hlásí posádka kamionu Josef
Sedlčanský jezdec Martin Macík pokračuje v letošním ročníku Rallye Dakar 2026 ve …
Sport
Auto porazilo u Příbrami rodiče s kočárkem. Na místo letěly vrtulníky
Vážná dopravní nehoda s těžký zraněním se stala v pondělí v podvečer u Příbrami na …










