V Brdech se dnes koná jedna z největších akcí armády pro veřejnost - Bahna
25. června 2022 (07:22)
foto: Ministerstvo obrany ČR
Bahna, která se konají podvaatřicáté a jichž se každoročně účastní stovky vojáků se stovkami kusů techniky, nalákají vždy desetitisíce lidí.
V bývalém vojenském újezdu Brdy u Strašic se dnes koná jedna z největších akcí armády pro veřejnost Den pozemního vojska - Bahna 2022. Šestihodinový program nabídne statické i dynamické ukázky současné kolové i pásové bojové techniky a ručních zbraní, výcviku a bojových postupů jednotky pozemních sil Armády ČR, policie, hasičů a vězeňské služby. Součástí bude i průlet letounů vzdušných sil a historické ukázky s válečnou tematikou. Bahna, která se konají podvaatřicáté a jichž se každoročně účastní stovky vojáků se stovkami kusů techniky, nalákají vždy desetitisíce lidí. V roce 2020 se akce kvůli pandemii vůbec nekonala, loni ano, ale bez přítomnosti veřejnosti.
Slavnostní zahájení bude po hodinu trvajících exhibičních a promenádních vystoupeních v 10:00, o půl hodiny později začne defilé historické vojenské techniky. Hasiči ukážou likvidaci lesního požáru a vězeňská služba výcvik psovodů. Ve 12:40 začne historická ukázka bojů v pohraničí nazvaná Sudety 1938 v podání vojenských historických klubů.
Vrcholem akce bude od 13:30 hodinu a půl trvající kombinovaná ukázka Armády ČR. Předvedou se na ní tanky T-72, kolové obrněné transportéry Pandur, samohybné houfnice Dana, obojživelná obrněná pásová vozidla, lehké pancéřované vozy nové generace Iveco. Návštěvníci uvidí seskoky výsadkářů z bojových a víceúčelových vrtulníků, z nichž se vojáci slaní na rychlém laně (fast rope), a na závěr se představí 31. pluk radiační, chemické a biologické ochrany z Liberce. Akce končí závěrečným defilé Armády ČR od 14:55.
Bahna jsou pro vojsko možností prezentace i výbornou příležitostí k výcviku. Už jen přesun na bývalý tankodrom či zajištění podmínek pro pobyt vojáků v poli je součástí nácviku. Velkým přínosem je pro vojáky zejména spojený výcvik jednotek pozemních sil, mechanizovaných jednotek, jednotky bojové podpory, bojového zabezpečení s podporou vzdušných sil.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Den pozemního vojska Bahna se po dvou letech uskuteční bez covidových omezení
•Hornická Prokopská pouť nabídne staročeské trhy, kostýmované průvody i šermířské vystoupení
•Den otevřených dveří dělostřeleckého pluku v Jincích přilákal téměř tisíc lidí
Další články
Letní noc pod širým nebem: DJ Seppi roztančí Adventure Golf Milín
Golfové jamky, hudba, drinky a noční obloha — tak bude vypadat pátek 19. června v …
KULTURA
Tropické vedro udeří o víkendu naplno. Bude dusno a hrozí i bouřky
Česko čeká o víkendu vlna velmi vysokých teplot. V sobotu i v neděli budou teploty na …
AKTUÁLNĚ
Fantova louka znovu v centru dění. Po vítání ptačího zpěvu přichází i zásadní zásah do sečení
Fantova louka je jedním z nejcennějších přírodních míst v Příbrami — a v poslední době …
AKTUÁLNĚ
Proč má dnešní generace tolik „pozdních paniců“? Věda ukazuje, že problém není sex, ale společnost
Je to trend, o kterém se dlouho šeptalo — a teď ho potvrzují i velké sociologické …
LIFESTYLE
Na Příbramsku shořel traktor za miliony, silnice 18 je kvůli odtahu opět uzavřena
Rozsáhlý požár traktoru v plném rozsahu zcela zablokoval v pondělí odpoledne provoz na …
AKTUALIZOVÁNO
/FOTO/ Příbram Bobcats ovládli i rakouskou ligu a jsou v semifinále!
Flag fotbalisté Příbram Bobcats zažívají další výjimečný rok. Po třech českých …
SPORT
Budoucnost myslivosti pod lupou. Seminář představí nové technologie i ochranu zvěře
Myslivost dnes zdaleka neznamená jen péči o zvěř a tradice předávané z generace na …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Po deseti letech zpět — a rovnou ve velkém. Hornické slavnosti strhly Příbram i přes páteční déšť
Příbram má za sebou jeden z nejvýraznějších víkendů posledních let. Hornické slavnosti …
FOTOGALERIE
Březnické gulášování na starém kluzišti: Vůně, skvělá zábava a dvanáct soutěžních týmů přilákaly stovky lidí
Šestý ročník oblíbeného Březnického gulášování proměnil uplynulou sobotu staré …
FOTOGALERIE
Pravomocné rozsudky k pádu domu v Hailově ulici: odpovědnost nese zhotovitel, nikoli LDM Group
Pravomocné rozsudky Okresního soudu v Příbrami a Krajského soudu v Praze potvrdily, že …




