21. 4. svátek má Alexandra




V Brdech můžete vidět naháče. Jeho květ je považován za nejdelší mezi evropskými druhy

4. září 2021   (15:17)
V Brdech můžete vidět naháče. Jeho květ je považován za nejdelší mezi evropskými druhy
foto: pixabay

Ocún jesenní patří k nejzajímavějším rostlinám naší přírody


Naháček, holopanna, naked lady. Nenechte se zmást názvem, nejedná se o žádnou spoře oděnou osobu. Řeč je o rostlině s botanickým názvem ocún jesenní. O rostlině, která právě v těchto dnech svými jasně růžovými květy zdobí naši přírodu. A svou „hanbatou“ přezdívku získala zcela oprávněně – když kvete, nemá totiž žádné listy ani stonek. Je tedy doslova a do písmene celá nahatá.

Zatímco v zahrádkách se pěstuje mnoho druhů ocúnů a jejich kříženců, ve volné přírodě můžete u nás potkat pouze ocún jesenní. Kvete ještě těsně před nástupem zimy, tedy v době, kdy je již většina ostatních rostlin ve vegetačním klidu. Na Slovensku mu říkají zimovít.
Kvete i bez půdy a zalévání
Díky dlouhé bělavé trubce květu, která zasahuje až 20 cm pod zem, je květ ocúnu považován za nejdelší mezi evropskými druhy. Zatímco v době květu není na ocúnu vůbec nic zeleného, na jaře vyrazí bohaté trsy sytě zelených listů, které mohou být až 40 cm vysoké. Hlízy dokážou rozkvést i mimo půdu a bez zalévání.
Je krásný, ale jedovatý
Staří Řekové mu přezdívali ephemeron – jediný den trvající. Domnívali se, že kdo požije ocúnové hlízy, zemře ještě ten samý den. Prudce jedovatá je celá rostlina a otrava ocúnem je velmi zákeřná tím, že se projevuje až po několika hodinách. K otravě však může dojít i přes mléko ovcí a koz, které ocún zkonzumovaly. Na louce se mu dovedou vyhnout, ale pokud by se jim dostal do sena, tak tam už ho sežerou. Mnohem větší pravděpodobnost otravy však hrozí, když jeho listy na jaře zaměníte za listy česneku medvědího.

Říká se mu podzimní šafrán
Je dvojníkem šafránu, ale nemá s ním vůbec nic společného. Zatímco šafrán kvete zjara, ocúny zakončují sezónu. Ocún je prudce jedovatý a může způsobit i smrt, kdežto ze šafránu se vytváří ono bájné koření. Na první pohled jsou stejné, ale ocún má 6 okvětních tyčinek, zatímco šafrán jen 3. Šafrán navíc po odkvětu vytváří listy, které přečkají zimu. Ocún se po odkvětu stáhne a listy raší až na jaře.
Zatímco šafránových luk najdeme na našem území opravdu jako šafránu, s ocúnem se při procházkách přírodou stále můžeme setkat poměrně hojně. Lokalit s jeho výskytem však přesto ubylo, a to především díky úbytku nivních luk. Užijte si tu nádhernou podzimní podívanou, dokud je na co koukat.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Miloslava Ritschlová, Tomáš Pečenka








Další články

Dva lupiči okradli ženu v zastávce v Příbrami Dva lupiči okradli ženu v zastávce v Příbrami Kriminalisté se zabývají přepadením v Příbrami, které se stalo v úterý … AKTUÁLNĚ Středočeská města včetně Příbrami dostala nová kola pro děti. Pomohou s výukou bezpečné jízdy Středočeská města včetně Příbrami dostala nová kola pro děti. Pomohou s výukou bezpečné jízdy Středočeský kraj pokračuje v podpoře dopravní výchovy dětí. Letos rozdělil desítky … NEPŘEHLÉDNĚTE V Kozárovicích spadl muž ze žebříku V Kozárovicích spadl muž ze žebříku Vrtulník letecké záchranné služby přistál v úterý v Kozárovicích. Další silniční kontroly odhalily desítky přestupků: špatný technický stav vozidel o řidiče pod vlivem alkoholu Další silniční kontroly odhalily desítky přestupků: špatný technický stav vozidel o řidiče pod vlivem alkoholu Policisté se na Příbramsku zaměřili na bezpečnost nejzranitelnějších účastníků … DOPRAVA Včely, sady, děti, odpady. Příbram podpoří projekty, které mají smysl Včely, sady, děti, odpady. Příbram podpoří projekty, které mají smysl Zatímco se na celostátní úrovni mění priority Ministerstva životního prostředí a v … POLITIKA Opilý mladík z Příbramska vezl čtyři dívky. Policie zasahovala u diskotéky plné nezletilých Opilý mladík z Příbramska vezl čtyři dívky. Policie zasahovala u diskotéky plné nezletilých Páteční noční kontrola diskotéky (17. dubna) na Volyňsku na Strakonicku odhalila hned … Matriky nestíhají? Po zrušení kastrací mění pohlaví rekordní počet lidí Matriky nestíhají? Po zrušení kastrací mění pohlaví rekordní počet lidí Česká republika zažívá výraznou změnu v oblasti práv transgender osob. Po zrušení … NEPŘEHLÉDNĚTE Pozor, Příbramačky! Prozradíme vám, jaké kabelky letos vládnou jaru Pozor, Příbramačky! Prozradíme vám, jaké kabelky letos vládnou jaru Máte slabost pro kabelky? Pak zbystřete. Nová sezona jaro léto 2026 přináší trendy, … LIFESTYLE Tretera s Gangsterem ovládli úvod Českého skokového poháru. V Martinicích rozhodoval čas Tretera s Gangsterem ovládli úvod Českého skokového poháru. V Martinicích rozhodoval čas Jubilejní 25. ročník Českého skokového poháru odstartoval v neděli 19. dubna v … SPORT
Ukliďme svět kolem nás: Oslavte Den Země aktivně! Ukliďme svět kolem nás: Oslavte Den Země aktivně! Každý rok si 22. dubna lidé po celém světě připomínají Den Země – svátek, který patří … PŘÍRODA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz