17. 8. svátek má Petra




V Brdech je rok po vyhlášení CHKO vyznačena třetina pěších tras

6. ledna 2017   (09:12)
V Brdech je rok po vyhlášení CHKO vyznačena třetina pěších tras
foto: pribram.cz

Vyznačeno je zatím zhruba 70 kilometrů tras pro turisty.



V Brdech je rok po vyhlášení chráněné krajinné oblasti, která nahradila někdejší vojenský újezd, vyznačena přibližně třetina plánovaných pěších tras. Výletníci mají k dispozici kolem 70 kilometrů, zbylá část přijde na řadu v letošním a příštím roce, řekl ČTK předseda rady značení Klubu českých turistů Karel Markvart.

Turisté loni více plánovaných tras vyznačit nemohli kvůli nedokončené pyrotechnické očistě. "Kam se oficiálně mohlo, tam jsme to vyznačili tak, jak by to mělo být už napořád," uvedl Markvart. Cedule se zákazem vstupu se nyní mají posouvat hlouběji do území bývalého újezdu, na což klub čeká. "Začneme připravovat objednávky směrovek a další trasy ke značení, do konce května bychom chtěli mít hotovou druhou etapu," uvedl Markvart.

Někteří výletníci si podle něj pěší trasy pochvalují, jiným vadí, že vedou hodně po zpevněných asfaltových cestách. "My jsme měli snahu ty cesty vést jinudy, ne vždy se to kvůli zájmům ochrany přírody podařilo. Samozřejmě ty nejhezčí, měkké cesty budou až v té druhé, případně třetí etapě letos a příští rok," řekl Markvart.

Kromě pěších tras má v Brdech vzniknout asi 200 kilometrů cyklotras. "Máme nějaký návrh, jak by ty značené trasy měly vypadat, ale jsme teprve na začátku," uvedl Markvart. Podle vedoucího Správy CHKO Brdy Bohumila Fišera je příprava cyklotras složitější a zatím nikdo nepodal žádost o prostředky z dotačních programů vypsaných Středočeským i Plzeňským krajem. Armáda podle Markvarta nicméně cyklistům povolila přesun z jedné strany újezdu na druhou po zpevněných cestách i přes dosud nepřístupné území.

Podle vedoucího strašického muzea Středních Brd Martina Langa byl první rok fungování CHKO Brdy "časem rozjezdu". Vznikly mimo jiné dva naučné turistické okruhy a pracovalo se na koncepci Domu přírody v zámečku Tři trubky. Spuštěna byla síť takzvaných traumabodů, odkud je možné dovolat se pomoci. "V některých městech a obcích již fungují turistická infocentra, například ve Spáleném Poříčí, Hořehledech, Strašicích či Příbrami," připomněl Lang. Poukázal i na to, že v Příbrami začal fungovat Dům Natura, jehož zřizovatelem je ekologické centrum Orlov. Organizační složkou ekocentra je Destinační agentura Brdy, která si klade za cíl citlivý rozvoj turistiky v CHKO Brdy. S podobným projektem přišla také Příbram, která založila Destinační společnost Brdy. Vedení Středočeského kraje se ale soupeření obou organizací nelíbí. "My si myslíme, že je to na škodu, a chceme, aby tyhle dvě agentury v nejlepším případě fúzovaly nebo spolupracovaly, protože to je jedině efektivní," řekla ČTK hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: ČTK
autor: khj hj








Další články

Žena přišla o miliony, prodala byt a hrozí jí trestní stíhání. Nalétla falešným investicím Žena přišla o miliony, prodala byt a hrozí jí trestní stíhání. Nalétla falešným investicím Neznámí podvodníci připravili vysokoškolsky vzdělanou ženu z Chomutovska téměř o 3,5 … Blížící se začátek školního roku zasáhne rozpočty rodin. Prvňáčkům pomáhají školy, obce i pojišťovny Blížící se začátek školního roku zasáhne rozpočty rodin. Prvňáčkům pomáhají školy, obce i pojišťovny Pro děti je nástup do první třídy velkým dobrodružstvím, pro mnoho rodičů ale také … NEPŘEHLÉDNĚTE Co se děje v parku po setmění? Zámek Dobříš hostí tradiční Noc s netopýry Co se děje v parku po setmění? Zámek Dobříš hostí tradiční Noc s netopýry Přijďte zjistit, co se děje v zámeckých zahradách po západu slunce a co všechno dokáže … AKTUÁLNĚ Česko zasáhly přes noc bouřky a vydatný déšť: Na horách spadlo přes 50 milimetrů, ochlazení je tady Česko zasáhly přes noc bouřky a vydatný déšť: Na horách spadlo přes 50 milimetrů, ochlazení je tady Po tropickém víkendu dorazila výrazná změna počasí. V noci na pondělí postupoval přes … AKTUÁLNĚ Na Březových Horách začne průzkum podloží. Náměstí J. A. Alise čeká dopravní uzavírka Na Březových Horách začne průzkum podloží. Náměstí J. A. Alise čeká dopravní uzavírka Na Březových Horách začne průzkum podloží v okolí kostela na náměstí J. A. Alise. … DOPRAVA Virtuální běhy zvou do Brd. Vyrazit můžete kdykoliv a vlastním tempem Virtuální běhy zvou do Brd. Vyrazit můžete kdykoliv a vlastním tempem Milovníci běhu i turistiky mohou objevovat krásy Brd novým způsobem. Regionální … SPORT Dobříš schválila stavbu nové budovy pro policii, demolice původní budovy rozdělila veřejnost Dobříš schválila stavbu nové budovy pro policii, demolice původní budovy rozdělila veřejnost Na místě bývalé policejní stanice v ulici 28. října v Dobříši se po měsících čekání … DOBŘÍŠ Brdy se zbarvily do růžova: Rozkvetlé vřesy lákají turisty do srdce Brd Brdy se zbarvily do růžova: Rozkvetlé vřesy lákají turisty do srdce Brd Léto se přehouplo do své druhé poloviny a právě nyní turisté obdivují nevšední krásu … AKTUÁLNĚ TRAGÉDIE U SEDLČAN: Osobní auto narazilo do stromu, řidič na místě zemřel TRAGÉDIE U SEDLČAN: Osobní auto narazilo do stromu, řidič na místě zemřel Nedělní ráno přineslo na Příbramsko tragickou zprávu z pozemních komunikací. Na … AKTUÁLNĚ
Když klima zlobilo už dřív: počasí a nemoci na Příbramsku v 16. století Když klima zlobilo už dřív: počasí a nemoci na Příbramsku v 16. století Příbramsko má v archivech desítky autentických záznamů o počasí, neúrodách a … HISTORIE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz