24. 7. svátek má Kristýna




V Brdech by mohl být geopark, zaznělo na konferenci v Příbrami

28. března 2015   (12:32)
V Brdech by mohl být geopark, zaznělo na konferenci v Příbrami
foto: pribram.cz

Konference pokračuje ještě dnes dopoledne.



Na území rušeného vojenského prostoru v Brdech a případně i v širším regionu zahrnujícím také okolí újezdu by mohl vzniknout geopark. Na konferenci o budoucnosti Brd po odchodu vojáků to navrhl vedoucí strašického muzea Středních Brd Martin Lang. Geopark označuje území se zajímavými a vzácnými geologickými fenomény, atraktivní turistickou nabídkou a aktivní místní komunitou.

"Geoparky jsou velmi rozumná věc, která v sobě snoubí jednak ochranu přírody a jednak edukační a zábavný charakter," řekl Lang ČTK. Podle něj jde ale zatím jen o námět k diskusi. Například Jaroslav Obermajer z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR by se takové myšlence nebránil. "Pravidla geoparku určitě nejsou v rozporu s existencí CHKO," řekl Obermajer ČTK. Připomněl, že tyto aktivity vznikají zespoda, třeba z iniciativy různých spolků. "Vždycky je to o tom, že se musejí domluvit ty obce. A tady máme navíc další možnost spolupráce, a to je mezikrajská spolupráce mezi Středočeským a Plzeňským krajem," připomněl Lang.

Území případného geoparku v Brdech by se podle něj vůbec nemuselo krýt s hranicemi budoucí chráněné krajinné oblasti, která má být vyhlášena počátkem příštího roku po zániku vojenského újezdu. "Když to tak není, je to naopak žádoucí. Ty přesahy by měly být mimo chráněnou krajinnou oblast a měly by představit to území v plné diverzitě," míní Lang.

Udělení příslušného certifikátu bývá i příležitostí pro různé regionální produkty, které se tak mohou lépe prezentovat. Návrhy posuzuje rada národních geoparků, která ministrovi životního prostředí doporučuje, kterému území certifikát udělit. Vychází z kritérií, kterými jsou geologická hodnota, možnosti cestovního ruchu a zejména aktivita místních lidí. V poradním orgánu zasedají odborníci na geovědy, regionální rozvoj a cestovní ruch. Georparky v ČR získávají certifikáty od roku 2005.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: ČTK
autor: khj jpt








Další články

Tipy na víkend: Fesťáczek, tradiční pouťové oslavy a automobilové rally! Tipy na víkend: Fesťáczek, tradiční pouťové oslavy a automobilové rally! Poslední červencový víkend nabídne celou řadu kulturních i sportovních událostí! Děti … NEPŘEHLÉDNĚTE Bohutínské pouťové oslavy nabídnou program od pátku do neděle. Součástí bude i pečení na Řimbabě Bohutínské pouťové oslavy nabídnou program od pátku do neděle. Součástí bude i pečení na Řimbabě Bohutínské pouťové oslavy letos proběhnou od pátku 24. července do neděle 26. … KULTURA REPETE FEST oživí zámek v Rožmitále. Nabídne hudbu, divadlo i podporu obnovy památky REPETE FEST oživí zámek v Rožmitále. Nabídne hudbu, divadlo i podporu obnovy památky V pátek 24. až do neděle 26. července se zámek v Rožmitále pod Třemšínem promění v … NEPŘEHLÉDNĚTE Cyklisté na Příbramsku pod lupou zákona: Pravidla platí pro každého, pokuty za prohřešky se mohou vyšplhat na tisíce korun Cyklisté na Příbramsku pod lupou zákona: Pravidla platí pro každého, pokuty za prohřešky se mohou vyšplhat na tisíce korun Letní sezóna na silnicích Příbramska přináší tradiční napětí mezi řidiči a cyklisty. … DOPRAVA Prázdninový hit: úzkokolejka, kterou děti milují. Vlak jede každý den Prázdninový hit: úzkokolejka, kterou děti milují. Vlak jede každý den Jindřichohradecká úzkokolejka se po 3,5 letech pauzy vrátila na koleje a nabízí přesně … TIP NA VÝLET Okresní soud reaguje na článek o hrající fontáně. Technologie je podle něj nefunkční a obnova by stála statisíce Okresní soud reaguje na článek o hrající fontáně. Technologie je podle něj nefunkční a obnova by stála statisíce Po zveřejnění článku o hrající fontáně na náměstí Arnošta z Pardubic, která je už … ANKETA Soutěž: Vyhrajte dvakrát dvě VIP vstupenky na zahájení Silmet Rally Příbram Soutěž: Vyhrajte dvakrát dvě VIP vstupenky na zahájení Silmet Rally Příbram Silmet Rally Příbram se jede už o nadcházejícím víkendu. A díky generálnímu partnerovi … SOUTĚŽ Každý déšť spláchne plast do řek. Jednoduchá síť na kanálu tomu dokáže zabránit Každý déšť spláchne plast do řek. Jednoduchá síť na kanálu tomu dokáže zabránit Mikroplasty už nejsou hrozba budoucnosti. Jsou v pitné vodě, v dešti, v lidské krvi i … ZAJÍMAVOSTI Po víkendových přeháňkách přijde obrat. Česko čeká návrat tropů, teploty příští týden překročí třicítku Po víkendových přeháňkách přijde obrat. Česko čeká návrat tropů, teploty příští týden překročí třicítku Po krátkém ochlazení se do Česka vrátí pravé letní počasí. Meteorologové očekávají, že … POČASÍ
Příbramská nemocnice nasadí technologii, kterou má jako první v ČR. Robotické operace začnou 2. září Příbramská nemocnice nasadí technologii, kterou má jako první v ČR. Robotické operace začnou 2. září Oblastní nemocnice Příbram má jako první nemocnice v ČR k dispozici nejnovější … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz