16. 9. svátek má Ludmila

V boji proti škůdcům pomáhají místním zemědělcům dravé vosičky

4. září 2019   (18:26)
V boji proti škůdcům pomáhají místním zemědělcům dravé vosičky

Právě v těchto dnech probíhá sklizeň kukuřice. Zemědělskému družstvu Dlouhá Lhota letos již podruhé úrodu zachránily miniaturní dravé vosičky


Právě v těchto dnech vyjíždějí na pole kombajny, aby sklidily silážní kukuřici. Ne jinak je tomu v okolí obce Dlouhá Lhota. Zde letošní sklizeň začala 3. září. Jaká bude letošní úroda, je ještě brzy říci. Již nyní však víme, že kukuřice, která se urodila, není zatížena žádnou zbytečnou chemií. Zemědělské družstvo v Dlouhé Lhotě letos již podruhé dalo přednost biologické metodě před chemickým postřikem.

„Loni byl na kukuřici hojně rozšířen škůdce zavíječ kukuřičný. Abychom nepřišli o veškerou úrodu, musel být proveden letecký postřik. Nepoužili jsme chemické insekticidy, ale rozhodli jsme se pro biologickou metodu,“ řekl pro pribram.cz Bc. Jan Karas, předseda ZD Dlouhá Lhota.

„K této metodě jsme přistoupili i letos, přestože výskyt zavíječe není tak masivní,“ uvedl Jan Karas.

V období letošního června tak v okolí Dlouhé Lhoty proběhly hned dva letecké postřiky. Při jednom postřiku se na pole sneslo až čtvrt milionu kukel miniaturní dravé vosičky Trichogramma evanescens. Ty po přistání na kukuřičném poli vyhledaly vajíčka škůdce a parazitovaly je. Nakladly do nich svá vajíčka a zabránily tak líhnutí housenek zavíječe.

„Pokud zjistíme, že i letos bylo hodně plodin napadených, rádi bychom tento způsob ochrany aplikovali i příští rok. Ceny se však neustále zvyšují. Všechny dosavadní aplikace jsme hradili ze svého rozpočtu, o dotaci jsme nežádali,“ dodal Jan Karas.

Jedno balení přípravku obsahuje až 1,5 milionu jedinců této vosičky. Je to směs kukel v různém stadiu vývoje. Ty se pak „ředí“ tak, aby výsledná aplikovaná dávka byla 150 až 250 tisíc jedinců, podle předpokládané intenzity napadení škůdcem. Aplikace se provádí letecky speciálním aplikátorem neseným na konstrukci letadla. Výška letu musí být 5 až 7 metrů, max. rychlost 150 km/h. Aplikovaný prostředek není nebezpečný pro člověka ani není toxický pro včely, zvěř, vodní ani jiné organizmy.
 
V tomto týdnu bude probíhat sklizeň kukuřice i na dalších místech v regionu. Rodiče, věnujte pozornost tomu, kde si vaše děti hrají. Ať nedojde ke zbytečnému úrazu.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mir foto pixabayDalší články

Na Vrškamýcké pivoslávě byl k mání i orosený Hulvát Na Vrškamýcké pivoslávě byl k mání i orosený Hulvát V sobotu 14. září se v areálu zříceniny gotického hradu Vrškamýk konal pátý ročník pivoslávy 16. září 2019   (06:27) Svatohorská Šalmaj: Den plný hudby, tanců, loutek a šermu Svatohorská Šalmaj: Den plný hudby, tanců, loutek a šermu Celodenní veselí přilákalo spoustu pocestných 15. září 2019   (17:19) Březohorští hasiči udržují spolupráci s kolegy z Nizozemska Březohorští hasiči udržují spolupráci s kolegy z Nizozemska Ve čtvrtek 29. srpna v brzkých ranních hodinách vyrazila osmičlenná skupina členů SDH Březové Hory na čtyřdenní cestu do zahraničí. Cílem bylo partnerské město Hoorn v Severním Holandsku. 15. září 2019   (14:55) Požár rodinného domu ve Voznici způsobil dvoumilionovou škodu Požár rodinného domu ve Voznici způsobil dvoumilionovou škodu V nedýchatelném prostředí hořícího domu zahynuli dva psi. 15. září 2019   (12:14) Mladoboleslavští zařadili klukům na cestu zpátky k Litavce šestku Mladoboleslavští zařadili klukům na cestu zpátky k Litavce šestku FK Mladá Boleslav - 1.FK Příbram 6:0 (3:0). V sobotu 14. září zavítala v 9. kole FORTUNA:LIGY Příbram do města automobilového průmyslu 15. září 2019   (11:57) Rozpadá se až 45 procent manželství.  Jak jsou na tom rodiny v Příbrami? Rozpadá se až 45 procent manželství. Jak jsou na tom rodiny v Příbrami? Z údajů České statistického úřadu vyplývá, že v posledních letech rozvodovost v Česku klesá 15. září 2019   (09:45) Příbram je již 60 let městem se stálou divadelní scénou Příbram je již 60 let městem se stálou divadelní scénou Divadlo, které několikrát měnilo název (Městské divadlo, Divadlo Příbram, Krajské divadlo až po současný Divadlo Antonína Dvořáka podle slavného hudebního skladatele, ne prvního ředitele), je v současnosti významnou regionální divadelní scénou. 15. září 2019   (07:42) Na autobusovém nádraží v Příbrami vyhasl lidský život, okolnosti úmrtí šetří kriminální policie Na autobusovém nádraží v Příbrami vyhasl lidský život, okolnosti úmrtí šetří kriminální policie Policisté se snažili muže zachránit. 14. září 2019   (21:50) Rodinný dům zachvátily plameny, desítky hasičů bojovaly s ohněm Rodinný dům zachvátily plameny, desítky hasičů bojovaly s ohněm Uvnitř budovy byla propanbutanová lahev, hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích. 14. září 2019   (21:17) Tři metry k životu: Hasičům blokují průjezd špatně zaparkovaná auta Tři metry k životu: Hasičům blokují průjezd špatně zaparkovaná auta Pátek třináctého byl ve znamení Dne požární bezpečnosti. Projeli jsme s hasiči příbramská sídliště. 14. září 2019   (17:57)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz