23. 10. svátek má Teodor
V azylovém domě žijí desítky dětí, pandemie ztížila život všem

28. prosince 2020   (14:34)
V azylovém domě žijí desítky dětí, pandemie ztížila život všem
foto: pribram.cz

Aktuální naplněnost příbramského sociálního zařízení pro potřebné je necelých osmdesát procent. „Většinou musíme odmítat vícečetné rodiny, protože nemáme dostatečně velké pokoje,“ říká Zuzana Pavlíčková z příbramského azylového domu.


V azylovém domě letos chtělo bydlet méně lidí. „Od 1. ledna do 21. prosince jsme v pořadníku evidovali 148 zájemců o pobyt, tedy úplných rodin, dospělých osob s dětmi nebo jednotlivců bez dětí,“ říká Zuzana Pavlíčková, která je pověřená vedením azylového domu v Příbrami. Tento počet byl o 38 zájemců nižší než v roce 2019. „Důvodem může být, že většina azylových domů nechávala klienty bydlet nad rámec ročního pobytu do konce nouzového stavu,“ vysvětluje Zuzana Pavlíčková. Někteří klienti rovněž ztratili zaměstnání, a přišli tak o zdroj příjmů, proto nechtěl azylový dům přerušit již nastavenou pomoc.
 

S první vlnou covidu opadl zájem
Nejnižší byl zájem o služby příbramského azylového domu při první vlně koronavirové krize. Od poloviny března do konce června evidovalo zařízení 39 zájemců o pobyt, přičemž v prvním čtvrtletí jich bylo 46. Od počátku července do 21. prosince se pořadník navýšil na 63 zájemců.
 
Od začátku roku do 21. prosince se v azylovém domě ubytovalo 43 dospělých osob, z toho deset partnerských dvojic, a 74 dětí. K poslednímu listopadu mělo v zařízení „domov“ 55 klientů, což představovalo naplnění kapacity na téměř 97 %. „V prosinci opustili zařízení čtyři dospělí a šest dětí a naplněnost činí zhruba osmdesát procent. Odmítat musíme většinou vícečetné rodiny, protože nemáme dostatečně velké pokoje,“ přibližuje Zuzana Pavlíčková.    
 
Bez návštěv
„Poslední klienti byli během nouzového stavu ubytováni 16. března, další přišli až 11. června v době uvolňování,“ uvádí Zuzana Pavlíčková. Od července se do azylového domu lidé stěhovali již průběžně podle volné kapacity. „Při nástupu nemuseli mít testy na covid-19, ale potvrzení od lékaře a prohlášení, že u nich nedošlo k žádnému rizikovému kontaktu,“ popisuje Zuzana Pavlíčková opatření, která měla snížit riziko nákazy pro ostatní obyvatele azylového domu.
 

Pandemie přinesla také další opatření. Zásadním se stalo dodržování hygienických pravidel (nošení roušek, důsledná hygiena rukou a dezinfekce) a zachování odstupů, omezeny jsou návštěvy mezi patry. Vaření v kuchyni a praní prádla probíhá podle nastavených pravidel.
 
„Klienti nesou velmi těžce doporučení, aby pokud možno do azylového domu nedocházely žádné návštěvy. Návštěvy jsou možné pouze po domluvě, a jestliže přijíždějí z daleka. Vnímáme jako velmi náročné udržet pravidla, hlavně omezení pohybu,“ podotýká Zuzana Pavlíčková. V době nouzového stavu odešly čtyři rodiny, celkem dvanáct lidí. „Odstěhovaly se z vlastní vůle, nikomu nebyl pobyt ukončen,“ upřesňuje Zuzana Pavlíčková.
 
Společné prostory se hůře udržují       
Jako nevhodné se během nouzového stavu ukázaly dispozice budovy, kde společné sociální zařízení (WC a sprchy) a kuchyně ztěžují zajištění důsledně karantény. Pro on-line výuku poskytl azylový dům školákům možnost připojení, technické vybavení pak zapůjčila škola. 
 
Přes nečekané nesnáze se letos uskutečnily úpravy prostor. V prvního pololetí došlo k renovaci zázemí sociálních pracovníků a položení nového linolea na schodištích v klientské části domu. Průběžně se opravují jednotlivé pokoje klientů a v plánu je modernizace kuchyní.  
 
Navzdory rozvolňování zůstávala v azylovém domě udržována stabilní pravidla. Klienti a pracovníci nosí ve společných prostorách a při komunikaci mezi sebou roušky, dodržují odstupy a snaží se důkladně všechny prostory dezinfikovat. „Od poloviny září začala opět vycházet mimořádná opatření, kterých si naši klienti letos užili opravdu hodně. Ještě nepodepsali seznámení s prvním, a začalo platit nové, které rušilo předchozí,“ dodává Zuzana Pavlíčková.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková

Další články

Místostarosta o bydlení na Fantově louce: Bez dohody se nikam nepohneme Místostarosta o bydlení na Fantově louce: Bez dohody se nikam nepohneme Dle územního plánu je území zastavitelné bytovými a rodinnými domy. Je to klidná … Prodejci sledují zájem o kompletní sortiment na Halloween, v nabídce nechybí dýňové pivní speciály nebo zmrzlina s dýňovou příchutí Prodejci sledují zájem o kompletní sortiment na Halloween, v nabídce nechybí dýňové pivní speciály nebo zmrzlina s dýňovou příchutí Loni kvůli pandemii koronaviru a souvisejícím opatřením nebyla příliš vysoká poptávka … ČEZ Distribuce zrušila kalamitní stav v šesti středočeských okresech ČEZ Distribuce zrušila kalamitní stav v šesti středočeských okresech Bez elektřiny je v tuto chvíli přibližně 800 domácností a dalších odběrných … Kvalita vody v Novém rybníce byla letos dobrá, problémem byl parazit Kvalita vody v Novém rybníce byla letos dobrá, problémem byl parazit Koupání v přírodním koupališti Nový rybník se letos téměř celé léto nedoporučovalo, na … Město Příbram převzalo záštitu nad dárcovstvím krve, dárce začne odměňovat Město Příbram převzalo záštitu nad dárcovstvím krve, dárce začne odměňovat Příbram poskytne dárcům krve volné vstupenky na akce pořádané městem a jeho … Palubní kamera zachytila vjezd auta na dálnici do protisměru Palubní kamera zachytila vjezd auta na dálnici do protisměru Řidiče se nepodařilo nalézt. V příbramské nemocnici hospitalizovali další očkované pacienty proti covidu, jeden z nich má těžký průběh V příbramské nemocnici hospitalizovali další očkované pacienty proti covidu, jeden z nich má těžký průběh O otevření samostatného covidového oddělení a dalších opatřeních se rozhodne v … Bez elektřiny po silném větru bylo dnes ráno ve středních Čechách přes sedm tisíc odběratelů Bez elektřiny po silném větru bylo dnes ráno ve středních Čechách přes sedm tisíc odběratelů Společnost ČEZ ve čtvrtek večer kvůli poruchám způsobeným větrem vyhlásila kalamitní … Bohaté a krásné. V příbramské knihovně poznáte Norsko Bohaté a krásné. V příbramské knihovně poznáte Norsko O severské zemi v úterý 26. října povypráví fotograf a cestovatel Václav …
Příbram osadí po městě 300 stojanů na kola s jednotným designem Příbram osadí po městě 300 stojanů na kola s jednotným designem Náklady na pořízení a instalaci jsou 1,9 milionu korun. Do budoucna by stojanů v …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz