V areálu dolu Vojtěch v Hornickém muzeu Příbram vznikne Geopark Brd a Podbrdska
AKTUALIZOVÁNO
5. května 2022 (15:20)
foto: pribram.cz / Jakub Pečenka
Přepokládaný termín zahájení realizace je stanoven na červen, dokončení je očekáváno ještě do konce tohoto roku.
V areálu dolu Vojtěch v Hornickém muzeu Příbram vznikne Geopark Brd a Podbrdska, který návštěvníkům přiblíží geologickou bohatost a rozmanitost regionu. Budování parku začne v červnu a mělo by být hotové do konce roku. Rozpočet projektu je téměř 940.000 korun, z toho 70 procent by mělo uhradit ministerstvo kultury. Projektový záměr dnes schválila rada kraje, informoval mluvčí hejtmanství David Šíma.
Podle ředitele muzea Josefa Velfla jde o venkovní expozici, která se připravuje už řadu let. "Budou tam podle jednotlivých etap historického vývoje a jednotlivých lokalit na soklech nebo na zemi umístěné vzorky, u nichž budou vysvětlující popisky v češtině a angličtině a také QR kódy na načtení dalších informací," řekl dnes Velfl ČTK.
Geopark bude určen pro odborníky i pro laiky, na své by si měly přijít i děti. "Chceme to pojmout hravou formou. Bude to taková procházka geologickým vývojem regionu," dodal Velfl.
Cílem je seznámit návštěvníky se základními typy hornin Příbramska a jeho geologickou rozmanitostí. „Díky geoparku bude uchováno a vystaveno mnoho unikátních dokladů přírodního bohatství dané lokality," uvedl krajský radní pro kulturu Václav Švenda (Spojenci).
Hornické muzeum Příbram vzniklo v roce 1886 a je největším svého druhu v Česku. Spravuje více než 50 objektů převážně technického charakteru a kilometry historického podzemí v areálu několika dolů.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / Středočeský kraj
autor: Jakub Pečenka
Související
•Připomínka poslední bitvy v Evropě u Slivice s ukázkou vojenské techniky se v letošním roce opět nekoná
•Vendula Chalánková: Dřív jsem v ateliéru bydlela, v současnosti to mám oddělené
•Středočeský kraj rozdělí statutárním divadlům čtyři miliony korun
Další články
Bez nich bychom nepřežili
V sobotu 18. července 2026 od 10 do 16 hodin nahlédnete v Ochranné stanici fauny v …
PŘÍRODA
Čekalíkovský rybník ožije hudbou. V centru Příbrami se chystá letní relax pod širým nebem
Příjemná hudba, letní drinky, posezení u vody a pohodová atmosféra. To vše nabídne …
KULTURA
Pohonné hmoty v Příbrami: Cenové stropy končí v neděli, ceny už nyní letí nahoru
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 39,50 Kč do 41,50 Kč …
DOPRAVA
Tipy na víkend: Pouť, oslavy založení města a Den řemesel
Předposlední červencový víkend nabídne opravdu bohatý kulturní program. V Příbrami si …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Betonová socha u Barrandovského mostu se dnes rozpadla. Posudky varovaly už roky
Betonová plastika Rovnováha, známá spíš pod přezdívkou Červ dobyvatel, se dnes …
BLESKOVÁ ZPRÁVA
Ceny mléka i másla padají dolů. Mléčný trh míří do krize
Zaregistrovali jste jak šly dolů ceny mléka a mléčných výrobků? Evropský trh s mlékem …
AKTUÁLNĚ
Policie hledá svědky nebezpečné jízdy. Máte záběry černého Audi?
Příbramští dopravní policisté žádají veřejnost o pomoc při vyšetřování dopravní …
AKTUALIZOVÁNO
Skalecká pouť klepe na dveře: Třídenní maraton zábavy, hudby a tradic
Mníšek pod Brdy se opět zahalí do sváteční atmosféry. Od pátku 17. do neděle 19. …
Lom Alkazar: Od těžby vápence k oblíbenému výletnímu místu s tajemnou minulostí
Bývalý vápencový lom Alkazar mezi Berounem a Srbskem patří k nejzajímavějším místům v …
TIP NA VÝLET
Příbram v tropech: Kašna jako pódium, mladá žena jako hlavní hvězda. Nuda pláž? Zatím ne, ale poptávka roste
Léto v Příbrami letos ukazuje, že má fantazii i odvahu.
Teploty, které se šplhají k …
BLESKOVÁ ZPRÁVA




