Už v sobotu dobrovolníci vysadí ovocné aleje v srdci Brd, spolu s nimi Dominik Hašek, Lukáš Langmajer či Kryštof Hádek
15. září 2022 (08:19)
foto: VLS
Lukáš Langmajer zde sehraje dětskou pohádku pro nejmenší návštěvníky, s polárníkem Petrem Horkým pak pro zájemce bude moderovat debatu na téma „Jak přežít v divočině.“
V sobotu se na pláních kolem slavných Padrťských rybníků v srdci Brd sjedou dobrovolníci, aby zde vysadili nové aleje ovocných stromů kolem několika cest. Možnost zasadit v čarovné přírodě na Padrtích svůj vlastní strom a zanechat tak budoucím generacím svou stopu v krajině využije také celá řada známých osobností – mimo jiné legendární hrdina z Nagana, brankář Dominik Hašek, herci Kryštof Hádek a Lukáš Langmajer, nebo dvojnásobná mistryně světa a olympijská medailistka Zuzana Hejnová.
Akci Brdské stromsázení organizují v sobotu 17. září na Padrťských pláních Vojenské lesy a statky ČR (VLS), které již od první republiky hospodářsky spravují krajinu bývalého újezdu, který se po bezmála osmdesáti letech opět otevřel před několika lety veřejnosti. Od 10.00 do 16.00 hodin si zde lidé budou moci vysadit svoji třešeň, jabloň či hrušeň.
„Brdské stromsázení není klasickou dobrovolnickou akcí, jejímž smyslem je obnovit, pokud možno co největší rozlohu lesa. Aleje jsou výrazným krajinotvorným prvkem a my veřejnosti chceme nabídnout možnost se na zkrášlování Padrtí podílet. Aby zde každý, kdo chce, mohl zanechat stopu v krajině budoucím generacím, mít v Brdech svůj vlastní strom, ke kterému se bude moci vracet a jednou si sem do jeho stínu budou moci přijet na něj vzpomenout i jeho potomci,“ vysvětlil ředitel VLS Roman Vohradský.
Možnost zapojit se do krajinotvorby využije také celá řada známých osobností. Mimo jiné legendární hokejový brankář Dominik Hašek. „Okolí Padrťských rybníků je nádherná krajina, kam strašně rád jezdím. Proto bych chtěl všechny pozvat, aby dorazili vysadit strom, z něhož budou mít radost i další generace. Dost možná se tam potkáme,“ uvedl jeden z hrdinů největšího historického úspěchu českého hokeje na olympijských hrách v Naganu.
„Chtěli jsme do akce zapojit veřejně známé osobnosti, které mají stejně jako dobrovolníci, jež zveme, k Brdům osobní vztah – jezdí sem, žijí v jejich okolí, případně mají vazbu na vojenskou krajinu. Za ohlas, který to mezi oslovenými mělo, jsme hrozně rádi,“ uvedl vedoucí oddělení komunikace VLS Martin Zajíček.
Na návštěvníky akce tak mimo jiné bude v sobotu na Padrtích čekat bohatý doprovodný program, do kterého se vedle lesníků zapojí i podporovatelé. Herec Lukáš Langmajer zde sehraje dětskou pohádku pro nejmenší návštěvníky, s polárníkem Petrem Horkým pak pro zájemce bude moderovat debatu na téma „Jak přežít v divočině.“
„Na Padrťských pláních stály tři vesnice, jezdili se sem rekreovat Pražané za první republiky. Jediné, co po tom všem zbylo, jsou ovocné stromy a studánka. Líbí se mi připomenout historii tohoto místa sázením ovocných stromů,“ uvedl Lukáš Langmajer.
Svůj strom si do Brd přijede vysadit také herec Kryštof Hádek, Brdské stomsázení podpoří také bývalá slavná překážkářka Zuzana Hejnová, moderátor Aleš Háma, nebo olympioničky Kateřina Neumannová a Eva Samková.
Součástí programu bude také vysazení 100miliontého stromu v rámci obnovy vojenských lesů po kůrovcové kalamitě. Jubilejní stromek bude označen tubusem v kořenovém systému a skryt mezi ostatní sazenice, dobrovolník, který jej nalezne, pak s lesníky vysadí tuto třešeň ptačí u pomníku válečnému odboji u chaty Václavka. Za odměnu získá cenu v podobě víkendového pobytu v jediném objektu na Padrťských pláních, kterým je lovecká chata Rybářská bašta na břehu Hořejšího Padrťského rybníku. O program plný zajímavostí o brdské přírodě se postarají místní lesníci VLS.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/VLS
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Večer se mohou objevit silné bouřky
•Rybník Kaňka se stane sportovním revírem
•Týden začne teplotami nad 20 stupňů, od středy se ale výrazně ochladí
Další články
Letní víkendová linka z Příbrami do Brd startuje v sobotu
Víkendová linka bude turistům a cyklistům k dispozici i v letošním roce. Spoj začne …
AKTUÁLNĚ
Triatlonové drama v Příbrami pokračovalo ve štafetách
Po sobotním mistrovství České republiky ve sprint triatlonu pokračoval nabitý …
SPORT
Odsouzení z příbramské věznice pomáhají v Zotavovně Pracov. Spolupráci představili během Dne dětí
Dlouhodobá spolupráce mezi Věznicí Příbram a ZZMS Zotavovnou Pracov získala o …
NEPŘEHLÉDNĚTE
„Je to splněný životní sen.“ Kristýna Branišová z Příbrami se stala mistryní Evropy ve wellness fitness
Příbram má další výraznou sportovní osobnost. Kristýna Branišová, rodačka z Příbrami, …
ROZHOVOR
Příbramské divadlo uvede už ve čtvrtek premiéru Zamilovaného Shakespeara
Jak mohla vzniknout největší milostná hra všech dob? Odpověď nabízí romantická komedie …
VIDEO
Drkolnov vře kvůli plánovanému parkovišti. Město říká, že reaguje na dlouhodobé prosby obyvatel. Petice tvrdí opak
Na příbramském Drkolnově se rozhořel spor o plánované parkoviště v Družstevní ulici. …
AKTUÁLNĚ
/FOTO UVNITŘ/ Policie pátrá po šestnáctileté dívce z Příbramska
Policie České republiky vyhlásila pátrání po šestnáctileté Janě Bohaté z Příbramska. …
AKTUÁLNĚ
Čapí rodinky pod dohledem kamer: V Milíně i v Rožmitále lidé sledují malé čápy
Návrat čápů každoročně přitahuje pozornost lidí napříč regionem. Zatímco v Milíně už …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Srážka dvou aut u Dubence: Zraněnou řidičku museli hasiči z vozu vyprostit
Dvě osobní auta se v úterý odpoledne srazila na silnici 18 u obce Dubenec na …
AKTUALIZOVÁNO
Hlubošská olympiáda, tradice, která vede děti ke sportu
Mateřská škola Hluboš letos uspořádala již 18. ročník Hlubošské olympiády, tradiční …
ŠKOLSTVÍ




