16. 10. svátek má Havel
Už jste u nás viděli houbu z Nového Zélandu? V Brdech roste

6. září 2021   (06:25)
Už jste u nás viděli houbu z Nového Zélandu? V Brdech roste
foto: Jaromír Ungr/se souhlasem

Květnatec Archerův připomíná spíše exotickou květinuPokud chodíte na houby, určitě jste v lese někdy narazili na něco, co jste bez chytré appky zkrátka nedokázali identifikovat. I v Brdech můžete natrefit na houbu s velmi podivným vzezřením. Její název je také značně exotický - Květnatec Archerův. Pochází z Austrálie a Nového Zélandu a do Evropy se dostala omylem se zásilkou bavlny.

Vypadá jako květina
Její rudě zbarvená „chapadla“ obalená zapáchajícím nazelenalým slizem dokážou zaskočit i zkušené houbaře. Někomu připomíná exotickou květinu, jinému mořskou hvězdici nebo chobotnici. Děti by řekly, že tu kašpárek ztratil svou čepici. Květnatec je bezesporu takovou malou lekcí naší fantazie.

Páchne po zkaženém mase
Nelibou vůni jí příroda nedala proto, aby snad uchránila hladové houbaře před otravou. Má zcela jiný účel - láká k houbě hmyz, který pak její výtrusy roznáší po okolí.

Je nejedlá. Tedy jak pro koho
Asi žádného houbaře by nenapadlo tuto silně zapáchající houbu konzumovat. V literatuře je také vedená jako nejedlá. V Asii je však delikatesou. Konzumují se mladá vejce před rozvinutím chapadel, a to dokonce v syrovém stavu. Zřejmě i v Čechách se našel odvážlivec, který houbu ochutnal. Na internetu najdete informaci, že vajíčko houby je chutné v trojobalu jako smažený hermelín nebo ryba.
 
Květnatce mají doslova jepičí život. Po rozpuknutí vydrží jen pár hodin. Houbu z úvodní fotografie, která byla pořízena v Brdech na Hrachovišti, již tedy nenajdete. Ale nic není ztracené. Roste až do listopadu, takže šance ji potkat je veliká. Jen se tedy připravte na to, že si domů z lesa místo večeře přinesete tentokrát jen úlovek fotografický.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Miloslava Ritschlová, Tomáš Pečenka

Další články

V pátek přibylo 1 781 nakažených covidem, je to nejvíce od začátku května V pátek přibylo 1 781 nakažených covidem, je to nejvíce od začátku května Zrychlování epidemie ukazuje i reprodukční číslo uvádějící, kolik dalších lidí nakazí … Příbramská teplárna zvažuje zahájení dodávek elektřiny přes lokální distribuční soustavu Příbramská teplárna zvažuje zahájení dodávek elektřiny přes lokální distribuční soustavu Teplárna chce zaručit nižší ceny elektřiny bez přímé vazby na výkyvy globálních … Českem se šíří vlna e-mailů vydávajících se za zprávu od České pošty Českem se šíří vlna e-mailů vydávajících se za zprávu od České pošty Zprávy odkazují na podvodné stránky, které nemají s Českou poštou nic … Interiér chaty Granit se mění k nepoznání, první návštěvníky přivítá v prosinci Interiér chaty Granit se mění k nepoznání, první návštěvníky přivítá v prosinci Vnitřní prostory městské chaty Granit pořádně prokoukly. Budoucí návštěvníci se mohou … Rožmitálský zámek „probudí“ Neviditelní majitelé Rožmitálský zámek „probudí“ Neviditelní majitelé Vernisáž site-specific instalace Evy Heyd se uskuteční v sobotu 16. října od 16.00. Napadení v Sedlčanech připisují lidé neřešené šikaně. Ředitel školy obvinění odmítá Napadení v Sedlčanech připisují lidé neřešené šikaně. Ředitel školy obvinění odmítá Kriminalisté při vyšetřování spolupracují s pedagogy a vedením školy, naplánovány mají … O víkendu si v Podlesí užijí posvícení, konalo se již před padesáti lety O víkendu si v Podlesí užijí posvícení, konalo se již před padesáti lety Součástí posvícení je Zahradní slavnost s programem v Pivovaru Podlesí. Březnický zámek rozšířil návštěvnické okruhy o expozici Renesance na dotek Březnický zámek rozšířil návštěvnické okruhy o expozici Renesance na dotek Vytvoření nové expozice vyšlo na 2,8 milionu korun, náklady byly rozděleny do čtyř … Silničáři ve středních Čechách osadí nové meteostanice. Umožní jim vyjíždět dříve, než napadne sníh Silničáři ve středních Čechách osadí nové meteostanice. Umožní jim vyjíždět dříve, než napadne sníh Data z meteostanic zahrnují vlhkost a teplotu vzduchu a vozovky nebo i to, zda je …
Čtrnáctiletý chlapec v Sedlčanech napadl nožem dva spolužáky Čtrnáctiletý chlapec v Sedlčanech napadl nožem dva spolužáky Policisté šetří incident, který se odehrál na základní škole v Sedlčanech.
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz