15. 10. svátek má Tereza

Už jste u nás viděli houbu z Nového Zélandu? V Brdech roste

21. září 2019   (18:50)
Už jste u nás viděli houbu z Nového Zélandu? V Brdech roste

Květnatec Archerův připomíná spíše exotickou květinu


Pokud chodíte na houby, určitě jste v lese někdy narazili na něco, co jste bez chytré appky zkrátka nedokázali identifikovat. I v  Brdech můžete natrefit na houbu s velmi podivným vzezřením. Její název je také značně exotický - Květnatec Archerův. Pochází z Austrálie a Nového Zélandu a do Evropy se dostala omylem se zásilkou bavlny.

Vypadá jako květina
Její rudě zbarvená „chapadla“ obalená zapáchajícím nazelenalým slizem dokážou zaskočit i zkušené houbaře. Někomu připomíná exotickou květinu, jinému mořskou hvězdici nebo chobotnici. Děti by řekly, že tu kašpárek ztratil svou čepici. Květnatec je bezesporu takovou malou lekcí naší fantazie.

Páchne po zkaženém mase
Nelibou vůni jí příroda nedala proto, aby snad uchránila hladové houbaře před otravou. Má zcela jiný účel - láká k houbě hmyz, který pak její výtrusy roznáší po okolí.

Je nejedlá. Tedy jak pro koho
Asi žádného houbaře by nenapadlo tuto silně zapáchající houbu konzumovat. V literatuře je také vedená jako nejedlá. V Asii je však delikatesou. Konzumují se mladá vejce před rozvinutím chapadel, a to dokonce v syrovém stavu. Zřejmě i v Čechách se našel odvážlivec, který houbu ochutnal. Na internetu najdete informaci, že vajíčko houby je chutné v trojobalu jako smažený hermelín nebo ryba.
 
Květnatce mají doslova jepičí život. Po rozpuknutí vydrží jen pár hodin. Houbu z úvodní fotografie, která byla pořízena v Brdech na Hrachovišti, již tedy nenajdete. Ale nic není ztracené. Roste až do listopadu, takže šance ji potkat ještě není úplně ztracená. Jen se tedy připravte na to, že si domů z lesa místo večeře přinesete tentokrát jen úlovek fotografický.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mir foto Jaromír UngrDalší články

Máte v ložnici zrcadlo? Na noc ho zakryjte.. Máte v ložnici zrcadlo? Na noc ho zakryjte.. „Setkali jsme se s případy, kdy se lidé museli ze své nemovitosti odstěhovat, protože to tam nedávali,“ říká Lenka Charvátová, která se s manželem zabývá paranormálními jevy 15. října 2019   (20:35) V zásilce banánů přicestoval do příbramského Tesca exotický pavouk V zásilce banánů přicestoval do příbramského Tesca exotický pavouk Dodavatel přivezl zboží z Mozambiku 15. října 2019   (17:03) Krizový štáb prověřilo cvičení. Jednalo se o požár bytového domu Krizový štáb prověřilo cvičení. Jednalo se o požár bytového domu V rámci přípravy na možné vyhlášené krizové stavy či mimořádné události a jejich řešení, jsou většinou jednou ročně předsedou krizového štábu nařízena cvičení. 15. října 2019   (14:32) Jiráskovy sady dočasně bez semaforů Jiráskovy sady dočasně bez semaforů Rekonstrukce osvětlení by měla být dokončena v nejbližších dnech 15. října 2019   (12:49) Pečené kaštany jsou nejen pochoutkou, ale také zdrojem vitamínů Pečené kaštany jsou nejen pochoutkou, ale také zdrojem vitamínů Kaštanovník se dožívá i několika set let a dorůstá do velikosti až 30 metrů. 15. října 2019   (11:50) Městské kulturní centrum sídlí v budově Špalíčku Městské kulturní centrum sídlí v budově Špalíčku V minulém týdnu byla otevřena nová kancelář Městského kulturního centra, které v našem městě funguje od září letošního roku. 15. října 2019   (09:12) Mě nikam nevezmou, mám amputované prsty u nohy Mě nikam nevezmou, mám amputované prsty u nohy Bezdomovec Jan přišel o oba rodiče a zůstal sám. Spí venku a je přesvědčen, že kvůli svému handicapu je nezaměstnatelný 15. října 2019   (06:47) Nepřehlédněte Afghánec, který jednoho muže pobodal a druhého zabil, byl dopaden Afghánec, který jednoho muže pobodal a druhého zabil, byl dopaden Cizí státní příslušník jednu osobu pobodal, druhou zavraždil. 14. října 2019   (19:46) Mastnota, špína a zbytky potravin. Hygienici si oběd raději nedali Mastnota, špína a zbytky potravin. Hygienici si oběd raději nedali Provozovatel místo spropitného dostal pokutu 14. října 2019   (19:03) Nepřehlédněte Nevešel se s návěsem pod most, zablokoval silnici na hodiny Nevešel se s návěsem pod most, zablokoval silnici na hodiny Řidič pravděpodobně nerespektoval dopravní značení 14. října 2019   (18:37) NepřehlédněteKodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz