25. 8. svátek má Radim




Ústavní soud ponechal úřadům pravomoc kontrolovat, čím lidé topí doma v kotlích

26. července 2017   (11:05)
Ústavní soud ponechal úřadům pravomoc kontrolovat, čím lidé topí doma v kotlích
foto: pribram.cz

Včera zamítl návrh pravicových poslanců na zrušení části zákona o ochraně ovzduší.



Poslanci v možnosti kontrol vidí vážný zásah do práva na nedotknutelnost obydlí. Podle poslaneckého návrhu je odrazem „neustálé touhy po regulaci“ a otevírá „mnohaproudou dálnici pro různé ministerské úřednické a nátlakové skupiny“, které chtějí o všem vědět a vše kontrolovat v zájmu obecného blaha. Ústavní soud včera uvedl, že zákon při kontrole ústavnosti obstál. Ministerstvo životního prostředí argumentovalo ochranou ovzduší i zdraví lidí.

Fyzická kontrola má být ale jen krajním řešením, připadá v úvahu jen v odůvodněných situacích, po opakovaných stížnostech a výzvě k nápravě. Lidem, kteří kontrolory nepustí ke kotli nebo k palivu, hrozí podle zákona postih až 50 tisíc korun.

Podle Petra Milece z odboru životního prostředí příbramské radnice byly prohlídky kotlů prováděny již před platností novely. „A to vždy na základě domluvy s jeho provozovatelem. Jsme přesvědčeni, že vynucenou prohlídku na základě novelizace zákona budeme realizovat pouze zcela výjimečně,“ řekl Milec. Podle něj totiž samotné prohlídce musí předcházet nejen časově náročný proces, v jeho průběhu se samotná prohlídka stane podle Milece nadbytečnou.

Například v Sedlčanech se také zaměří pouze na ty případy, u kterých je evidentní, že dochází k topení nevhodným palivem. „V takovém případě majitele kotle vyzve náš odbor životního prostředí k nápravě a pokud k ní nedojde a z toho komína bude dál vycházet kouř, který by z něj vycházet neměl, tak teprve pak by mohlo dojít až k té fyzické kontrole,“ říká sedlčanský místostarosta Miroslav Hölzel. Podle jeho slov bude ke kontrolám kotlů docházet pouze na základě upozornění, že dochází v nějakém místě k obtěžování okolí kouřem. Zatím ale pracovníci odboru životního prostředí žádné takové oznámení neobdrželi.

Podle sedlčanského místostarosty je novela zákona formulovaná velmi nešťastně. „Když si někdo pořídí nový kotel, který musí splňovat přísná kritéria a instaluje ho odborná firma, tak to samo nestačí a my po něm můžeme už ten den instalace vyžadovat revizní zprávu. Takže mu nezbývá nic jiného než ještě zaplatit za revizi,“ uzavírá toto téma Miroslav Hölzel.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: RC








Další články

Co bude ‚chytrá změna‘ před důchodem? Juchelka naznačuje zásadní úpravy Co bude ‚chytrá změna‘ před důchodem? Juchelka naznačuje zásadní úpravy Ministerstvo práce mluví o tom, že odchod do důchodu už nemá být jen o věku. Podle … AKTUÁLNĚ Jak vychází prázdniny 2026/27: víkendy potěší, Vánoce zkrátí Jak vychází prázdniny 2026/27: víkendy potěší, Vánoce zkrátí Ještě než se děti vrátí do lavic, stojí za to vědět, kdy je čeká volno. Školní rok … ŠKOLSTVÍ Nový rybník má horší hodnocení vody. SZM vysvětluje, co to znamená pro koupající Nový rybník má horší hodnocení vody. SZM vysvětluje, co to znamená pro koupající Kvalita vody v příbramském Novém rybníku se podle posledního hodnocení zhoršila. … AKTUALIZOVÁNO Pozor na plyn! Policisté tento týden zaměří radary na Příbramsko Pozor na plyn! Policisté tento týden zaměří radary na Příbramsko Řidiči na Příbramsku by měli v tomto týdnu více hlídat rychlost. Od pondělí 24. do … DOPRAVA V srpnu jsou vosy nejagresivnější a bodnutí přibývá V srpnu jsou vosy nejagresivnější a bodnutí přibývá Léto je obdobím, kdy lidé tráví více času venku. S tím ale přibývá i nepříjemných … AKTUÁLNĚ Hudba, guláš, nové menu a Lucie na jaře. Belveder a Peklo jedou naplno Hudba, guláš, nové menu a Lucie na jaře. Belveder a Peklo jedou naplno Po prázdninové pauze se v Příbrami znovu rozjíždí hudba, gastronomie i velké akce. … NEPŘEHLÉDNĚTE Baník odhaluje tvář nové sezony. Klaban už má svou první permici. Máte ji také? Baník odhaluje tvář nové sezony. Klaban už má svou první permici. Máte ji také? Nové dresy, nová posila a Klaban, který má konečně jméno a svou první permanentku. HC … PR Kdo povede Příbram dál? ANO představuje své první tři kandidáty Kdo povede Příbram dál? ANO představuje své první tři kandidáty Hnutí ANO zveřejnilo první jména pro podzimní komunální volby v Příbrami. Lídrem a … VOLBY 2026 Celý život říkáme Příbram. Víte ale, odkud se ten název skutečně vzal? Celý život říkáme Příbram. Víte ale, odkud se ten název skutečně vzal? Příbram. Název, který každý z nás používá prakticky každý den. Přemýšleli jste ale … HISTORIE
81 hodin nonstop. Havárie v Husově ulici ochromila dopravu a zaměstnala desítky lidí 81 hodin nonstop. Havárie v Husově ulici ochromila dopravu a zaměstnala desítky lidí Havárie vodovodního řadu v Husově ulici způsobila od úterý výrazné dopravní … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz