24. 8. svátek má Bartoloměj

Usměvavé děti v kontrastu s šedí, která je všude okolo. To jsou děti z ubytoven

24. června 2019   (06:09)
Dalších 9 fotografií v galeriiUsměvavé děti v kontrastu s šedí, která je všude okolo. To jsou děti z ubytoven

Kdo mezi ně nepřijde, neuvěří. Kdo mezi ně přijde, nechce je tam nechat


Vydali jsme se s Míšou a Pavlou do ulic za dětmi z ubytoven. Míša s Pavlou pracují pro nízkoprahové centrum Bedna. Drží ochrannou ruku nad dětmi, které se nedokázaly narodit tak dobře, jako většina jejich vrstevníků. Žijí v ubytovnách a azylových domech. 

Jakmile otevřeme dveře Bedny, hned se na nás nalepí tři malé holčičky. A cestou na kopec, kde s nimi strávíme dnešní odpoledne, se k nám nabalí ještě spoustu dalších dětí.  „Počkejte na nás, my jdeme s váma,“ překřikují se dva malí chlapci romského původu, vykukující z okna svého domu. Museli na nás pečlivě číhat, jinak by nás určitě promeškali.

Skotačivé děti, pobíhající mezi dvěma nechvalně známými „ubytovnami hrůzy“ na Čertovském Pahorku, jsou jako pěst na oko. Holčičky v růžovém v kontrastu s šedí, která je všude okolo. Kdo na toto místo nezavítal, neuvěří.

V jedné z ubytoven mají děti svou klubovnu, kam chodí, když je venku ošklivé počasí.
Hned jsme se skamarádili s Nelinkou (cca 8 let). Vypráví nám, jaká musí dodržovat v klubovně pravidla: „Nesmíme se mlátit, strkat se, mluvit sprostě a chodit do skříně. Jinak dostaneme stopku. Stopka znamená, že nesmíte tři dny do Bedny," vypráví Nelinka.

„Domluva někdy nezabírá, ale zjistili jsme, že nechodit do Bedny je pro ně největší trest,“ říká sociální pracovnice Míša.

Když jsme dorazili na kopec, vyfasovaly děti gumové rukavice. Místo, kam jsme si chtěli rozprostřít deky, si musely nejdříve uklidit. Během chvilky nasbíraly dva pytle odpadků. Jestli jsou gumové rukavice povinnou výbavou sociálních pracovnic, to jsme nezjistili. I kdyby je však s námi použily ten den poprvé, je to přinejmenším k zamyšlení. 

Hráli jsme žolíky, chodili po laně nataženém mezi stromy, malovali, četli básničky, kluci se předváděli a dělali salta. Nikdo by na první pohled nepoznal, že jsou to děti, které se „vymykají“.

Možná jen ten, kdo umí číst mezi řádky.

„S čím si nejraději hraješ?“ - „S Elsou. To je panenka, která zpívá….. Ale nemám jí.

Chodíte se v létě koupat?“ - „Ano, chodím na Novák.“
„S maminkou?“  – „Ne, sama. Maminka nemůže.“

„Chodíte s rodiči do lesa?“ – „Ne, vůbec nechodíme do lesa.“

Nelinka vymalovává koníka. „Já mám strašně ráda koně, ale nikdy jsem ho ještě naživo neviděla“. Měli jsme chuť ji vzít a odvézt na nejbližší ranč. Obrázek nám dala s tím, že až příště zase přijdeme, nakreslí nám další.

Odcházíme plni dojmů. Nelinka volá maminku: „Mamiii, mamiiii“. Dlouho bez odezvy a pak se z útrob ubytovny ozve mužský naštvaný hlas: „No co je, ku…“. Jsme zpátky v realitě. A už chápeme, proč ty děti trpělivě číhají u okna a vyhlížejí své sociální pracovnice, aby s nimi aspoň na chvilku utekly na kopec kousek za barák. Je to sice jen pár metrů od jejich domova, ale pro děti úplně jiný svět. Lepší svět.

Vydali jsme se s Míšou a Pavlou do ulic …

Fotogalerie

Usměvavé děti v kontrastu s šedí, která je všude okolo. To jsou děti z ubytoven () Usměvavé děti v kontrastu s šedí, která je všude okolo. To jsou děti z ubytoven (1) Usměvavé děti v kontrastu s šedí, která je všude okolo. To jsou děti z ubytoven (2) Usměvavé děti v kontrastu s šedí, která je všude okolo. To jsou děti z ubytoven (3) Usměvavé děti v kontrastu s šedí, která je všude okolo. To jsou děti z ubytoven (4) Usměvavé děti v kontrastu s šedí, která je všude okolo. To jsou děti z ubytoven (5) Usměvavé děti v kontrastu s šedí, která je všude okolo. To jsou děti z ubytoven (6) Usměvavé děti v kontrastu s šedí, která je všude okolo. To jsou děti z ubytoven (7) Usměvavé děti v kontrastu s šedí, která je všude okolo. To jsou děti z ubytoven (8)
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: www.pribram.cz

autor: mirDalší články

Možnost uzavřít registrované partnerství využilo i několik příbramských párů Možnost uzavřít registrované partnerství využilo i několik příbramských párů V Příbrami dodnes uzavřelo registrované partnerství celkem šest párů. Jeden mužský a pět ženských 24. srpna 2019   (07:16) Příbramský soud poslal do vazby agresora, který vyhrožoval zabitím Příbramský soud poslal do vazby agresora, který vyhrožoval zabitím Obviněnému hrozí až tři roky ve vězení 23. srpna 2019   (18:33) Policisté se u Nového rybníka zaměřili na cyklisty Policisté se u Nového rybníka zaměřili na cyklisty Při preventivní akci “Na kole jen s přilbou“ policisté kontrolovali mimo jiné i povinné vybavení kola 23. srpna 2019   (15:33) Co s blížícím se víkendem? Rádi vám poradíme Co s blížícím se víkendem? Rádi vám poradíme Pokud si nevyberete žádnou z akcí, můžete si alespoň užít příjemně letního počasí 23. srpna 2019   (13:38) Na pondělí 26. srpna je v plánu překop Balbínovy ulice Na pondělí 26. srpna je v plánu překop Balbínovy ulice Práce budou probíhat za provozu, omezena bude pouze autobusová doprava 23. srpna 2019   (11:12) Obviněnému z vraždy hrozí dvacet let ve vězení nebo i výjimečný trest Obviněnému z vraždy hrozí dvacet let ve vězení nebo i výjimečný trest Krajské státní zastupitelství tento týden podalo k soudu obžalobu 23. srpna 2019   (08:30) Novák je plný ryb. To čistotě vody nepřidá Novák je plný ryb. To čistotě vody nepřidá Pravidelné výlovy, vysazení čisticích rostlin a zvýšení průtoku vody. To vše by mělo zkvalitnit vodu v Novém rybníce 23. srpna 2019   (06:08) Kvalita vody ve středočeských koupalištích zůstává dobrá Kvalita vody ve středočeských koupalištích zůstává dobrá Nejhorší kvalita vody je v Pilském rybníku na Příbramsku 22. srpna 2019   (18:35) Na Evropské byl sražen motorkář, doprava v místě kolabuje Na Evropské byl sražen motorkář, doprava v místě kolabuje Počítejte se zdržením 22. srpna 2019   (16:00) Na jih bez objížďky. Most na Strakonické je již průjezdný Na jih bez objížďky. Most na Strakonické je již průjezdný Uzavírka měla původně trvat zhruba o měsíc déle. 22. srpna 2019   (14:45)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz