4. 12. svátek má Barbora
Úraz na zledovatělém chodníku? Ne vždy máte právo na odškodnění

9. prosince 2019   (06:13)
Úraz na zledovatělém chodníku? Ne vždy máte právo na odškodnění

Podle Plánu zimní údržby místních komunikací města Příbram je chodec povinen při chůzi používat tu část komunikace určenou pro pěší, která je posypána inertním posypovým materiálemLetošní zimní údržba chodníků a silnic na území města  bude zajištěna ve stejném rozsahu jako v minulých letech. Řídí se závazným Plánem zimní údržby místních komunikací schváleným Městskou Radou v prosinci 2015, který je platný až do příštího roku. Celková délka všech udržovaných místních komunikací (včetně údržby v obou směrech) je 153 km ve městě a 14 km v obcích. 

Plán údržby v zimních měsících mohou ovlivnit i sami obyvatelé města. Do konce března 2020 je k dispozici nonstop služba dispečera pro hlášení nesjízdných a neschůdných úseků komunikací při sněhu a náledí. Své podněty můžete hlásit na telefonním čísle 777 705 600.
 
Ulice i chodníky se ošetřují ve stanoveném pořadí
Z technického ani ekonomického hlediska nelze udržovat sjízdnost a schůdnost všech silnic a chodníků na stejné úrovni, proto je stanoveno závazné pořadí, ve kterém se jednotlivé úseky udržují. 18 % z celkového počtu ulic je zařazeno do skupiny s nejvyšší důležitostí. Mezi úseky s nejnižší prioritou patří například ulice Novohospodská, Fantova Louka, Svatohorská alej, K Junioru, Havlíčkova, či Komenského náměstí.

Některé chodníky se neošetřují 
Chodníky v ulicích, které vzhledem k jejich šířce (méně než 100 cm) nelze ošetřovat mechanizačními prostředky, se ručně ošetřují pouze na jedné straně ulice, pokud šířka ulice nepřesahuje 12 metrů. V mimopracovní době se ručně ošetřované chodníky neupravují. Dále zimní údržbě nepodléhají chodníky v ulicích s menším dopravním významem (menším množstvím chodců), kde na jedné straně ulice je chodník ošetřen. Kompletní seznam takovýchto chodníků je uveden v Plánu zimní údržby místních komunikací ve městě na webových stránkách Technických služeb.

I chodec má své povinnosti. Pokud je poruší, nemá právo na odškodnění
Plán zimní údržby stanovuje také povinnosti osob, které se po místních komunikacích pohybují. Chodec je například povinen při chůzi používat tu část komunikace určenou pro pěší, která je posypána inertním posypovým materiálem. Při přecházení komunikace pak musí použít výhradně přechod, který je podle tohoto plánu udržován.

„Pokud občan půjde po neošetřené straně chodníku a měl možnost použít jiný chodník (např. přes ulici), pak nemá v případě úrazu nárok na jakoukoliv kompenzaci ze strany vlastníka komunikace. Pokud jsme někde skutečně chodník neošetřili v časech, které jsou určené, pak nárok na odškodnění má," uvedla za Technické služby města Příbram Eva Švehlová, tisková mluvčí MěÚ.

„Obecně platí, že v zimě mrzne, sněží, komunikace kloužou a jsou pod sněhem. Občan se má přizpůsobit náročnějším podmínkám a mít např. vhodnou obuv,“ dodává Eva Švehlová.


Ne všechny komunikace spravují technické služby
Technické služby Příbram mají na starosti místní komunikace (vozovky a chodníky). Za průtahové silnice na území města Příbram (Evropská, Jinecká, Balbínova, Kpt. Olesinského, Hailova, T.G.M., Milínská, Mixova, Slivických bojovníků, kruh. objezd Milínská po kruh. objezd Březnická po kruh. objezd Seifertova, Školní, Zdabořská, Brodská, Plzeňská, kruh. objezd Husova, Rožmitálská, K Podlesí, Obecnická, Dobříšská, Ke Stadionu) je zodpovědna Správa a údržba silnic Benešov, pracoviště Drásov-Skalka. Za účelové vozovky zodpovídají jednotliví majitelé.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: mir

Další články

Ve středočeských nemocnicích je 447 lidí s covidem, zařízení omezují péči Ve středočeských nemocnicích je 447 lidí s covidem, zařízení omezují péči V posledních třech dnech přibývalo zhruba po 20 pacientech s covidem denně Ministr zdravotnictví nedoporučuje návštěvu čerta a Mikuláše, případně mají mít respirátory Ministr zdravotnictví nedoporučuje návštěvu čerta a Mikuláše, případně mají mít respirátory Další protiepidemická doporučení se chystají k vánočním svátkům. V Novém Kníně ukradl zloděj cigarety za tři tisíce. Do pátrání se zapojilo 11 policejních hlídek i vrtulník V Novém Kníně ukradl zloděj cigarety za tři tisíce. Do pátrání se zapojilo 11 policejních hlídek i vrtulník Po pachateli policie pátrá, ujížděl směrem k hlavnímu městu. Příbramská nemocnice od pondělí opět spustí aplikaci protilátek Příbramská nemocnice od pondělí opět spustí aplikaci protilátek Počet pacientů s koronavirem během tohoto týdne poklesl. Po nárazu auta do stromu museli hasiči řidičku vyprostit, cestovala s malým dítětem Po nárazu auta do stromu museli hasiči řidičku vyprostit, cestovala s malým dítětem Žena utrpěla vážné poranění hlavy. S napojením na umělou plicní ventilaci byla letecky … Příbramští zastupitelé budou jednat o rozpočtu i ceně vodného Příbramští zastupitelé budou jednat o rozpočtu i ceně vodného Poslední jednání zastupitelstva v letošním roce proběhne v pondělí 6. prosince. Na … Setkání při bronzové adventní neděli bude na březohorském náměstí J. A. Alise. Setkání při bronzové adventní neděli bude na březohorském náměstí J. A. Alise. V kostele sv. Vojtěcha bude vystupovat Vepřekův smíšený sbor a zapálena bude také … Bezdomovec v Březnické pravděpodobně zemřel na otravu oxidem uhelnatým Bezdomovec v Březnické pravděpodobně zemřel na otravu oxidem uhelnatým V Příbrami v noci na čtvrtek hořela garáž, uvnitř našli hasiči mrtvého muže. Speciálně … Dětský domov v Lazci letos přivítal pět nováčků, čtyři z nich jsou sourozenci Dětský domov v Lazci letos přivítal pět nováčků, čtyři z nich jsou sourozenci „Z domova odešlo na konci školního roku pět dospělých dětí, které ukončily střední …
Testování v příbramských školách odhalilo necelé procento pozitivních žáků Testování v příbramských školách odhalilo necelé procento pozitivních žáků Nejvíc ohnisek je ve školách a začínají se objevovat ohniska v zařízeních sociální …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz