14. 6. svátek má Roland

Uprostřed Brd se nachází pěchotní srub Jordán. Československá armáda ho používala pro zkoušení odolnosti vůči dělostřeleckým granátům

22. ledna 2024   (10:23)
Uprostřed Brd se nachází pěchotní srub Jordán. Československá armáda ho používala pro zkoušení odolnosti vůči dělostřeleckým granátům
foto: Pavlína Svobodová/se souhlasem

Postaven byl v roce 1936 v reakci na masivní zbrojení sousedního Německa před 2. světovou válkou. Na srub se přijel podívat i tehdejší prezident Edvard Beneš, a proto se mu přezdívá „Benešák“.


Testovací pěchotní srub Jordán se nachází na stejnojmenném vrcholu Brd a v průběhu posledních let se stal vyhledávanou turistickou zastávkou. Leží asi 6 km na východ od Strašic. Byl postaven v roce 1936 za účelem výcviku vojenských posádek a pokusného ostřelování. Stejné jméno nese i dopadová plocha, která se rozkládá po severních svazích vrcholu. Železobetonový srub armáda v třicátých letech využívala jako testovací místo pro vojenský arsenál, který měl být využit při obraně proti Německu. Právě odsud pak putovaly zbraně do českého pohraničí.

Deformace venkovního pláště bunkru byla způsobena testováním průraznosti střel. V budoucnu by tu dokonce mělo vzniknout muzeum československého dělostřelectva s expozicí několika dobových houfnic. Dopadová plocha je volně přístupná, ale pohybovat se zde musíte pouze po vyznačených zpevněných cestách, protože se zde nachází množství nevybuchlé munice.
Některým z vás se může zdát bunkr poněkud povědomý. Natáčela se zde známá scéna s Panzerfaustem ve filmu Jana Svěráka Obecná škola. Tam posloužil jako vyobrazení pohraniční pevnosti. Pěchotní srub Jordán byl vlastně pilotní test těžkého opevnění. Koncept tohoto bunkru armáda využila při výstavbě hraničních pevností.
Některým z vás se může zdát bunkr poněkud …
foto: Pavlína Svobodová/se souhlasem

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka








Související


Další články

Bez černý, voňavá léčivka našich zahrad a cest Bez černý, voňavá léčivka našich zahrad a cest Na přelomu května a června rozkvétá podél cest, na okrajích lesů i v zahradách jeden z … AKTUÁLNĚ Eutanazie není problém. Problém je naše zbabělost. Eutanazie není problém. Problém je naše zbabělost. Eutanazie není ten strašák, za který ji vydáváme. Strašákem je naše vlastní zbabělost: … ZDRAVOTNICTVÍ Od neděle platí letní změna jízdních řádů regionálních vlaků Českých drah Od neděle platí letní změna jízdních řádů regionálních vlaků Českých drah V neděli 14. června vstoupila v platnost pravidelná letní změna vlakových jízdních … AKTUÁLNĚ Hřiměždice znovu ovládne adrenalin. Highjump letos přiveze evropskou špičku i rekordmana světa Hřiměždice znovu ovládne adrenalin. Highjump letos přiveze evropskou špičku i rekordmana světa Lom v Hřiměždicích se letos 7. a 8. srpna znovu promění v centrum adrenalinu a … NEPŘEHLÉDNĚTE Příští týden udeří tropické teploty Příští týden udeří tropické teploty Po deštivém a chladnějším období se můžeme těšit na letní teploty. AKTUÁLNĚ Od července přichází velká změna. Každý pes musí do registru, jinak hrozí vysoká pokuta Od července přichází velká změna. Každý pes musí do registru, jinak hrozí vysoká pokuta Majitelé psů pozor — od 1. července vstupuje v platnost povinnost, která se dotkne … ZVÍŘATA Kam letos v Brdech? Nové Brdoviny přinášejí desítky tipů na výlety i zážitky Kam letos v Brdech? Nové Brdoviny přinášejí desítky tipů na výlety i zážitky Nové vydání turistických novin Brdoviny je od tohoto týdne zdarma k dispozici … NEPŘEHLÉDNĚTE Nečín bude hostit BMX závody i koncerty. Dorazí kapely, DJ i skákací hrad pro děti Nečín bude hostit BMX závody i koncerty. Dorazí kapely, DJ i skákací hrad pro děti Milovníci adrenalinových sportů, hudby a letní zábavy by si měli v kalendáři označit … NEPŘEHLÉDNĚTE Díky!FEST přidává novinky. Děti čeká vlastní zóna, návštěvníky velká tombola Díky!FEST přidává novinky. Děti čeká vlastní zóna, návštěvníky velká tombola Letošní ročník Díky!FESTu, který se uskuteční 19. června v příbramském letním kině, …
Velký úspěch pro Příbram! Jednadvacetiletý zápasník z BC Příbram vybojoval titul mistra České republiky v MMA Velký úspěch pro Příbram! Jednadvacetiletý zápasník z BC Příbram vybojoval titul mistra České republiky v MMA Příbramský klub BC Příbram má nového mistra České republiky. Jednadvacetiletý zápasník … SPORT
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz