4. 6. svátek má Dalibor




Uprchlíci z Ukrajiny již mohou po dobu pěti dnů využívat dopravu v kraji zdarma

2. května 2022   (15:28)
Uprchlíci z Ukrajiny již mohou po dobu pěti dnů využívat dopravu v kraji zdarma
foto: pribram.cz / Jakub Pečenka

Uprchlíci z Ukrajiny již mohou využívat prostředky hromadné dopravy ve Středočeském kraji zdarma po dobu pěti dnů od získání dokladů o dočasné ochraně. Došlo tak ke sjednocení pravidel, které jsou v rámci České republiky platné od začátku dubna, a to na základě cenového výměru, který vydalo Ministerstva financí.


Nárok na přepravu uprchlíci dokládají cestovním dokladem nebo hraniční průvodkou, ve kterých je vyznačena dočasná ochrana formou víza, záznam o udělení tohoto víza anebo razítko osvědčující udělení dočasné ochrany. Bezplatná přeprava se poskytuje též doprovázeným cestujícím mladším 18 let.

Nařízení je platné v systému Pražské integrované dopravy. Uprchlíci přijíždějí do České republiky zejména mezinárodními vlaky, autobusy anebo po vlastní ose. Pokud využijí vlak mezinárodní dálkové dopravy, stačí pro bezplatnou přepravu předložit pas, občanský průkaz, popřípadě doklad o přechodu vnější hranice EU z Ukrajiny. Pokud využívají regionální vlaky (osobní a spěšné, platí pro druhou vozovou třídu) a autobusy ve Středočeském kraji mohou cestovat zdarma po dobu pěti dnů od získání dokladů o dočasné ochraně formou víza, záznamu nebo razítka. Vyplývá to z cenového výměru, který vydalo Ministerstva financí ČR po domluvě s ministerstvy dopravy, vnitra a dopravci. Cenový výměr je účinný od 1. dubna 2022.
Smyslem celého nařízení je usnadnit uprchlíkům životní situaci, ale také nastavit jasná, nechaotická pravidla. „Musíme pomáhat lidem, kteří přicestují z válečné zóny a logicky nemají šanci se rychle zorientovat v pravidlech, která jsou v České republice nastavená. Na druhou stranu není důvod, aby lidé, kteří zde žijí delší dobu a zpravidla dostávají státní podporu či si již vydělávají sami, jezdili i nadále bezplatně,“ řekl již dříve radní pro oblast veřejné dopravy Petr Borecký.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Jakub Pečenka








Související


Další články

Ceny pohonných hmot v Příbrami spadly o koruny Ceny pohonných hmot v Příbrami spadly o koruny Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 39,90 Kč do 41,50 Kč … DOPRAVA V pátek ještě zmokneme. Pak se počasí otočí a víkend přinese slunce i letní teploty V pátek ještě zmokneme. Pak se počasí otočí a víkend přinese slunce i letní teploty Počasí v posledních dnech připomíná houpačku. Slunečné a teplé dny se střídají s … AKTUÁLNĚ Vysokochlumecká pouť 2026 nabídne tři dny tradic, hudby i zábavy pro všechny generace Vysokochlumecká pouť 2026 nabídne tři dny tradic, hudby i zábavy pro všechny generace První červnový víkend ožije Vysoký Chlumec tradiční poutí, která i letos propojí … KULTURA Příbramsko říká větrným elektrárnám jasné NE. Referenda i rozhodnutí obcí mluví jednoznačně Příbramsko říká větrným elektrárnám jasné NE. Referenda i rozhodnutí obcí mluví jednoznačně Příbramsko se postupně uzavírá větrným elektrárnám. Většina obcí už výstavbu odmítla v … AKTUÁLNĚ Letní víkendová linka z Příbrami do Brd startuje v sobotu Letní víkendová linka z Příbrami do Brd startuje v sobotu Víkendová linka bude turistům a cyklistům k dispozici i v letošním roce. Spoj začne … AKTUÁLNĚ Triatlonové drama v Příbrami pokračovalo ve štafetách Triatlonové drama v Příbrami pokračovalo ve štafetách Po sobotním mistrovství České republiky ve sprint triatlonu pokračoval nabitý … SPORT Odsouzení z příbramské věznice pomáhají v Zotavovně Pracov. Spolupráci představili během Dne dětí Odsouzení z příbramské věznice pomáhají v Zotavovně Pracov. Spolupráci představili během Dne dětí Dlouhodobá spolupráce mezi Věznicí Příbram a ZZMS Zotavovnou Pracov získala o … NEPŘEHLÉDNĚTE „Je to splněný životní sen.“ Kristýna Branišová z Příbrami se stala mistryní Evropy ve wellness fitness „Je to splněný životní sen.“ Kristýna Branišová z Příbrami se stala mistryní Evropy ve wellness fitness Příbram má další výraznou sportovní osobnost. Kristýna Branišová, rodačka z Příbrami, … ROZHOVOR Příbramské divadlo uvede už ve čtvrtek premiéru Zamilovaného Shakespeara Příbramské divadlo uvede už ve čtvrtek premiéru Zamilovaného Shakespeara Jak mohla vzniknout největší milostná hra všech dob? Odpověď nabízí romantická komedie … VIDEO
Drkolnov vře kvůli plánovanému parkovišti. Město říká, že reaguje na dlouhodobé prosby obyvatel. Petice tvrdí opak Drkolnov vře kvůli plánovanému parkovišti. Město říká, že reaguje na dlouhodobé prosby obyvatel. Petice tvrdí opak Na příbramském Drkolnově se rozhořel spor o plánované parkoviště v Družstevní ulici. … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz