5. 7. je st. svátek (Cyril a Metoděj)

Uplynulo šest let od incidentu, kdy ozbrojený muž držel v příbramské bance rukojmí

28. prosince 2024   (14:00)
Uplynulo šest let od incidentu, kdy ozbrojený muž držel v příbramské bance rukojmí
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

Muž podle dřívějších informací akci podnikl, protože chtěl podat trestní oznámení prostřednictvím médií. Banku si vybral náhodně.


Poklidné odpoledne přesně před šesti lety narušil tehdy osmadvacetiletý muž, který vstoupil do objektu UniCredit Bank na náměstí T. G. Masaryka v Příbrami a vystřelil legálně drženou krátkou střelnou zbraní do stropu. Matouš V., který se v minulosti dopustil drobné majetkové činnosti, zadržel devět rukojmí a požadoval prostřednictvím médií podat nějaké oznámení, které blíže nespecifikoval.

V bance zadržel dva zaměstnance a sedm klientů. Jednoho zákazníka propustil ještě před příjezdem zásahové jednotky. Útočník po hrozivém úvodu zadrženým přikázal: „Pojďte ke mně, nepoužívejte telefon, lehněte si na břicho na zem obličejem k zemi a dejte si ruce za hlavu.“ Vzápětí přidal výhrůžku: „Poslouchejte mne, nebraňte se a nedělejte žádné blbosti, nechci vás zabít, když budete dělat problémy, střelím vás do kolene“.
Policisté se tehdy pokoušeli s útočníkem vyjednávat, ale po čase přestal komunikovat. Po necelých třech hodinách do banky vnikli příslušníci Útvaru rychlého nasazení (URNA) a muže zadrželi. Rukojmí byli v pořádku, nikdo nebyl zraněn.
Mladá fronta Dnes (MfD) tehdy napsala, že muž se choval agresivně, čtyři měsíce před přepadením měl napadnout svého otce. Tuto informaci obviněný sám podle MfD policii potvrdil. Otec po něm požadoval, aby si našel nějakou práci. Obviněný na to reagoval tak, že jej fyzicky napadl, a to údery pěstí do obličeje. Napadení u výslechu popsal také jeho otec. Syn se podle něj odstěhoval na neznámé místo a s rodinou se nestýkal. Matka útočníka kriminalistům popsala, že se s ním neviděla šest let, oba rodiče pak potvrdili, že se Matouš V. nikdy neléčil na psychiatrii.

Za zločin braní rukojmí muži hrozilo až 12 let vězení, usnesením krajského státního zástupce bylo v dané věci zastaveno trestní stíhání, obviněný nebyl v době činu pro nepříčetnost trestně odpovědný a byla mu nařízena ústavní léčba. Dnes je již na svobodě.
foto, video: pribram.cz/Jakub Pečenka

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Oldřich Kozák








Související


Další články

Čtyři kočky divoké pod dohledem. Obojky prozradí jejich zvyky v přírodě Čtyři kočky divoké pod dohledem. Obojky prozradí jejich zvyky v přírodě Kočka divoká, jedna z nejvzácnějších šelem české přírody, se v posledních letech … ZAJÍMAVOSTI Veterináři spustili nový portál: Chovatelé, myslivci i potravináři vyřídí desítky agend online Veterináři spustili nový portál: Chovatelé, myslivci i potravináři vyřídí desítky agend online Od 1. července spustila Státní veterinární správa (SVS) nový Klientský portál (KLIP), … AKTUÁLNĚ U mimoúrovňové křižovatky Lety začnou rozsáhlé opravy, řidiče čekají objížďky i omezení provozu U mimoúrovňové křižovatky Lety začnou rozsáhlé opravy, řidiče čekají objížďky i omezení provozu Řidiči využívající dálnici D4 a mimoúrovňovou křižovatku (MÚK) Lety musí od pondělí 6. … AKTUÁLNĚ Bodnárová ve formě. Benidorm, státnice, Praha Bodnárová ve formě. Benidorm, státnice, Praha Příbramská judistka Tereza Bodnárová prožívá mimořádně úspěšné období. V květnu … SPORT Cyklohráček láká i výletníky z Příbrami. Připravil 14 prázdninových expedic Cyklohráček láká i výletníky z Příbrami. Připravil 14 prázdninových expedic Oblíbený výletní vlak Cyklohráček vyráží i letos na mimořádné prázdninové výlety. Od … AKTUÁLNĚ Bezpečně u vody: Stačí chvilka nepozornosti a letní pohoda může skončit tragédií Bezpečně u vody: Stačí chvilka nepozornosti a letní pohoda může skončit tragédií Léto a prázdniny jsou obdobím, kdy tisíce lidí míří k moři, na koupaliště, k rybníkům … AKTUÁLNĚ Z Příbrami až na vrchol. Petra Škopková je mistryní České republiky ve sportovní gymnastice Z Příbrami až na vrchol. Petra Škopková je mistryní České republiky ve sportovní gymnastice Příbram má nový velký sportovní úspěch. Petruška Škopková se na letošním Mistrovství … SPORT Jen jednou v roce! Hornické muzeum zpřístupní v neděli všechny expozice za symbolickou korunu Jen jednou v roce! Hornické muzeum zpřístupní v neděli všechny expozice za symbolickou korunu První červencový víkend patří v Příbrami tradiční Prokopské pouti. Největší a … ZAJÍMAVOSTI Slavíme Cyrila, Metoděje i Husa. A obchody? Otevřené, jak jste zvyklí Slavíme Cyrila, Metoděje i Husa. A obchody? Otevřené, jak jste zvyklí Červencové státní svátky letos připadají na neděli 5. července a pondělí 6. července. … AKTUÁLNĚ
Mateřídouška provoněla brdské stráně. Drobounká bylinka s velkou silou Mateřídouška provoněla brdské stráně. Drobounká bylinka s velkou silou Začátek léta přináší do brdských luk a pastvin jednu z nejkrásnějších a … POZNÁVÁME BRDY
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz