Unikátní kalendář Lesy plné hvězd rozdají Vojenské lesy lidem jako vánoční dárek
7. prosince 2022 (12:01)
foto: VLS
Velkoformátový nástěnný kalendář bude od pondělí 12. prosince zdarma k dostání v Příbrami.
V pondělí 12. prosince začne v Příbrami distribuce unikátního kalendáře Vojenských lesů a statků (VLS) Lesy plné hvězd. Vojenské lesy budou kalendář distribuovat veřejnosti jako vánoční dárek zdarma coby poděkování za podporu, kterou vyjádřila v letošním roce na akcích pořádaných státním podnikem. „Masovou účast na akcích VLS vnímáme jako ocenění vize přírodě blízkého, trvale udržitelného hospodaření, na které přecházíme ve všech svěřených lesích,“ říká ředitel VLS Roman Vohradský.
Historicky první nástěnný kalendář Vojenských lesů a statků, který může dostat kdokoli, je reakcí státního podniku, jenž hospodaří v šesti unikátních přírodních lokalitách se strategickým významem pro obranu státu, na mimořádný zájem veřejnosti o dobrovolnické i další akce VLS v končícím roce. Letos se jich zúčastnilo přes 15 tisíc lidí, přičemž k těm největším patřil Lesnický den v Ralsku a Brdské stromsázení. Jen na tyto dvě akce dorazilo sedm tisíc lidí.
„Většinu letošních akcí jsme pojali jako diskusní platformu, na níž se snažíme vysvětlovat revoluční změny, které jsme spustili v našich lesích přechodem na přírodě blízký způsob hospodaření. Lidé se mohou našich lesníků zeptat na cokoli, co je zajímá v souvislosti s obnovou lesů po kůrovcové kalamitě i přírodě blízkým způsobem, jakým v našich lesích začínáme hospodařit,“ uvedl Vohradský.
Velkoformátový nástěnný kalendář bude od pondělí 12. prosince zdarma k dostání v Domě Natura a v Informačním centru města Příbram v Pražské ulici.
„Koncept „Lesy plné hvězd“ vybočuje z řady podnikových kalendářů z posledních let, které se věnovaly čistě fotografiím přírody. Na dvanácti stranách tentokrát představujeme v reportážních snímcích ty, které považujeme pro jejich zájem o přírodu za hvězdy. Od známých osobností, které nás podpořily jak na sociálních sítích, tak i svou pravidelnou účastí na akcích, přes lesníky a lesní dělníky, kteří o lesy dennodenně pečují, až po návštěvníky lesa. Neboť ti všichni jsou opravdovými hvězdami,“ vysvětlil vedoucí oddělení vnějších vztahů VLS Martin Zajíček. „Každá fotografie v kalendáři obsahuje vlastní poselství pro všechny, kdo v našich lesích tráví volný či pracovní čas,“ dodal.
Na snímcích veřejně známých osobností v kalendáři tak najdou lidé ručně psané vzkazy, která zanechaly jako osobní poselství s vysazením svých „vlastních“ stromů v září během Brdského stromsázení. To se stalo v roce 2022 největší akcí svého druhu na podporu pestrosti krajiny.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/VLS
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Vánoce oslavíte i s obyvateli záchranné stanice v Hrachově
•Meteorologové varují před náledím. Může způsobit problémy v dopravě
•Lidé v Příbrami příští rok zaplatí víc za svoz odpadu, stouply náklady
Další články
Tohle si nenechte ujít! Skanzen na jeden den připomene zapomenutá řemesla
Skanzen Vysoký Chlumec se v sobotu 18. července promění v místo, kde se zastaví čas. …
ZAJÍMAVOSTI
Vodní záchranáři už mají přes 420 zásahů. Při hledání utonulých jim pomáhá podvodní dron
Vodní záchranáři za letošní léto evidují přes 420 zásahů, což je téměř 50 procent celé …
AKTUÁLNĚ
Zatímco v Příbrami porodů ubývá, Kolín hlásí meziročně nárůst o pětinu
Navzdory celkovému poklesu porodnosti v Česku stoupl porodnici Oblastní nemocnice …
Jak najít Severku? Trik, který zvládne i dítě – a funguje vždy
Na noční obloze září tisíce hvězd, ale jen jedna z nich stojí tak pevně, že se stala …
ZAJÍMAVOSTI
Policie hledá další možné oběti. Kriminalisté vyzývají poškozené, aby se přihlásili
Středočeští kriminalisté se obracejí na veřejnost s výzvou v souvislosti s případem …
AKTUÁLNĚ
Ve středních Čechách začaly žně, farmáři sklidili 26 pct ploch s ozimým ječmenem
Ve středních Čechách začaly žně, zemědělci dosud sklidili přes 26 procent ploch s …
DOPRAVA
Začaly nám žně: že to nebude poprvé, se vědělo. Ale tohle asi nikdo nečekal...
Letošní žně na Příbramsku odstartovaly teprve před pár dny, ale pro hasiče už začala …
AKTUÁLNĚ
Česko znovu vysychá, vítr a slunce zvyšují riziko požárů
Dlouhodobé sucho pokračuje a podle meteorologů se situace v nejbližší době …
AKTUÁLNĚ
Mapa odhaluje, kde hrozí největší riziko. Nová Klíšťapka ukáže výskyt nakažených klíšťat i nebezpečí boreliózy
S letními prázdninami tráví lidé více času v přírodě, a právě teď vrcholí i aktivita …
AKTUÁLNĚ
Pálí vás oči po koupání? Není to chlor, ale reakce s močí a potem
Pálení očí po koupání není známkou „přechlorovaného“ bazénu. Ve skutečnosti jde o …
ZAJÍMAVOSTI




