4. 4. svátek má Ivana

Uhlířina, bác, jáhly. Všední strava v hornických rodinách byla skromná. Některá jídla jsou oblíbená dodnes

22. července 2024   (09:25)
Uhlířina, bác, jáhly. Všední strava v hornických rodinách byla skromná. Některá jídla jsou oblíbená dodnes
foto: Muzeum Královská mincovna Jáchymov / k volnému užití

Většinou se jednalo o suroviny, které si rodiny samy obstaraly. Dodnes si na těchto jídlech pochutnáváme a podáváme je i o Vánocích.


Jídelníček horníků se točil především kolem ingrediencí, které nestály moc peněz. Rodiny byly mnohdy početné a žily chudě. Když to šlo, jedly potraviny, které samy vypěstovaly. Jednalo se zejména o pěstování brambor, česneku, cibule nebo zelí.

Na stole hornických rodin nechyběl ani chléb. Hospodyňky ho pekly jednou týdně ze žitné mouky a kvásku. Běžně byl podáván se sádlem, škvarky nebo i kysaným zelím, které zasytilo.
Jedním z typických jídel byl bác neboli kynutá bramborová buchta. Jedná se o kynuté těsto z brambor, ochucené česnekem, které se na závěr posypalo mákem a upeklo. Do bácu se někdy přidávaly škvarky.
Dnes jsme na Vánoce zvyklí převážně na obalovaného kapra či řízek s bramborovým salátem. Ryby tehdy byly dražší záležitostí. Vánočním jídlem horníků býval kuba. Pokrm se skládá z krup a hub, přidávaly se ale i škvarky. Některé rodiny tento pokrm podávají k večeři na Štědrý den.

Jídlo chudých neboli uhlířina, to byly brambory se sádlem, noky, cibule a škvarky. Často se vařila lepenice, pokrm z brambor a zelí.
I luštěniny tvořily velkou část stravy. Zejména čočka nebo hrách, ze kterých se mimo jiné připravovaly vydatné polévky. Typické byly i jáhly. Jáhelník hospodyňky připravovaly tak, že jáhly zavařily do mléka, poté přidaly vejce a osladily. Směs se pak rozprostřela na pekáč a posypala například sušeným ovocem (nejčastěji švestkami nebo jablky).
Mohlo by se zdát, že horníci bývali vegetariáni. Maso sice nebylo na denním pořádku, ale i na něm si čas od času rodiny pochutnaly. Nejčastěji jedly králíky a slepice.
A na závěr, co bylo typickým pitím horníků? Do práce byla nezbytnou výbavou melta. Jinak se pila voda a samozřejmě nemůžeme opomenout zlatavý mok, pivo. Už za první republiky se v Příbrami nacházelo kolem sta hospod. Horníci zkrátka věděli, jak se po těžké práci náležitě odměnit.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka








Související


Další články

Baník B pálil, Příbram skórovala. Z Ostravy veze zasloužené vítězství Baník B pálil, Příbram skórovala. Z Ostravy veze zasloužené vítězství Příbram si z Ostravy odváží cenné tři body z utkání 21. kola Chance národní ligy. … SPORT Kde o velikonočních svátcích nakoupíte a kde seženete léky? Kde o velikonočních svátcích nakoupíte a kde seženete léky? Lékárna Oblastní nemocnice Příbram je o velikonočních svátcích uzavřena. Portál … VELIKONOCE I krysy mají svůj den. A možná vás překvapí, proč si ho zaslouží I krysy mají svůj den. A možná vás překvapí, proč si ho zaslouží Každý rok 4. dubna patří zvířeti, které většina z nás zná spíš z rychlých stínů u … ZVÍŘATA Sýc rousný: úhledný noční lovec horských lesů, kterému kalamitní holiny svědčí Sýc rousný: úhledný noční lovec horských lesů, kterému kalamitní holiny svědčí Minule jsme se věnovali nejběžnější sově naší krajiny – puštíku obecnému. Tentokrát … POZNÁVÁME BRDY Zvrácené peklo v rodině: zneužíval svou i nevlastní dcery, pomáhala i přítelkyně Zvrácené peklo v rodině: zneužíval svou i nevlastní dcery, pomáhala i přítelkyně Krajští kriminalisté zahájili trestní stíhání 29letého muže, kterého viní ze závažné … AKTUÁLNĚ Velikonoční svátky: které tradice přežily dodnes? Velikonoční svátky: které tradice přežily dodnes? Velikonoce nejsou jen o volných dnech a dobrotách. Patří mezi nejstarší a … ZAJÍMAVOSTI Benzin i nafta stále zdražují i v Příbrami, nejlevněji stále u Silmetu Benzin i nafta stále zdražují i v Příbrami, nejlevněji stále u Silmetu Za benzin Natural 95 zaplatíte tento týden v Příbrami v rozmezí od 40,90 Kč do 42,50 … AKTUÁLNĚ V březnu na silnicích v Středočeském kraji zemřelo osm lidí, meziročně o tři více V březnu na silnicích v Středočeském kraji zemřelo osm lidí, meziročně o tři více Při dopravních nehodách na silnicích ve Středočeském kraji zemřelo v březnu osm lidí, … AKTUÁLNĚ Tipy na víkend: Velikonoční víkend ve znamení tradic i nejrůznějších specialit Tipy na víkend: Velikonoční víkend ve znamení tradic i nejrůznějších specialit Tento víkend se můžete těšit na tradiční hudební večery v restauraci Na Hradbách a … AKTUÁLNĚ
Kraj dá téměř 11 milionů korun na provoz záchytek, Příbram dostane čtyři miliony Kraj dá téměř 11 milionů korun na provoz záchytek, Příbram dostane čtyři miliony Na provoz protialkoholních záchytných stanic vyhradil Středočeský kraj pro letošní rok …
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz