19. 5. svátek má Ivo

Účel světí prostředky? Bezohlednost v CHKO, která zaráží cyklisty i pěší

AKTUALIZOVÁNO
14. září 2018   (08:40)
Dalších 22 fotografií v galeriiÚčel světí prostředky? Bezohlednost v CHKO, která zaráží cyklisty i pěší

V oblasti nedávno otevřené Chráněné krajinné oblasti Brdy stále probíhá značení turistických tras. Aktuální způsob provedení však silně zarazil i její návštěvníky.


Kdo by neměl rád Brdy a zejména území CHKO, které bylo nedávno otevřeno široké veřejnosti. Na části tohoto prostoru, kde donedávna hospodařila pouze Armáda ČR a Vojenské lesy ještě do dnešního dne není dokončeno značení turistických cest. Tuto činnost zde provádí Klub českých turistů. Trasy jsou předem dány a schváleny, zbývá jen pracovníkům KČT vzít svou obvyklou výbavu - barvy, šablony, štětce a k tomu nějaký kartáč na očištění místa, kde umístí novou turistickou značku. Ale ouha!

Tentokrát si zřejmě parta, provádějící tuto činnost, vysvětlila svou práci po svém a do batohu přibalila i pořádnou motorovou pilu! Když jsme se byli na místě podívat, potkali jsme i několik pěších turistů a dva cyklisty. Nad dílem značkařů se děsili a projevovali hrubou nespokojenost. Z těch slušnějších výrazů se dá jen opakovat: „Bezohlednost, lumpárna, šlendrián, neschopnost."  Zbytek komentářů by již přenos televizních médií vypípal.

To se opravdu musel ten zajímavý a jistě ne nejmladší smrk takovým brutálním způsobem zdevastovat? Že se neořezávaly nějaké uschlé, ale zcela zdravé větve je zřejmé na snímcích. Pahýly větví zůstaly neošetřené a strom s velkou pravděpodobnosí za nějakou dobu začne schnout a skončí bez jehličí, pokud si s tím matka příroda nějakým zázrakem neporadí.

A přitom stačilo tak málo! Je snad nedostatek volně stojících ukazatelů, které by posloužily místo ničení stromů necitlivými zásahy v podobě řezání několik centimetrů silných větví a to až do výše 2 metrů nad zemí a následným zaříznutím pořádných vrutů do kmene? Zůstává nad tím rozum stát, laik žasne a odborník se diví, jak je tohle možné.
Mohl tu stát volně stojící suchý oloupaný kmen přímo v křižovatce, tak jako na mnoha místech ČR, nejen v chráněných oblastech. Místo toho někdo zmasakroval kus přírody.....

Poničený strom naleznete na křižovatce nedaleko Dolejší Padrtě v oblasti Zadní Záběhlé směrem na Strašice. Podívejte se sami na vlastní oči, co člověk dokáže!

Kdo by neměl rád Brdy a zejména území CHKO, …
AKTUALIZOVÁNO:

14.září, 18:00
Náš článek vzbudil velký zájem čtenářů. Potěšilo nás, že řadě z vás nejsou Brdy lhostejné a dostalo se nám i několika reakcí:

Dle informací jednoho ze zdrojů je zřejmě pravděpodobnou příčinou a zásadním faktorem skutečnost, že KČT nepožádal o souhlas ke značení vlastníky pozemků a ti nemají následně možnost stanovit závazné podmínky pro značení, aby nedocházelo k podobným událostem. Pokud by tedy členové KČT dodržovali alespoň základní pravidla slušného chování a včas informovali alespoň lesního správce o způsobu značení, tak by zcela jistě došlo k dohodě a v místech, kde nejde použít strom, by byl instalován sloupek pro rozcestník. Proto nejspíše vznikají těžko uvěřitelné situace, kdy rozcestník na jedné z klíčových křižovatek na Boru je schovaný 200 m za křižovatkou, protože přímo na „borské křižovatce“ není žádný vhodný strom.

K případu značení se nám vyjádřil Jan Sotona, tiskový mluvčí VLS ČR, s.p. :
Způsob umístění rozcestníku na Zadní Zaběhlé, stejně jako některé další okolnosti, které provázejí značení turistických tras v CHKO Brdy, nebyl učiněn se souhlasem Vojenských lesů a statků. VLS v této věci oslovují správu CHKO, která je místně příslušným orgánem státní správy k vydávání povolení značení tras na daném území. Pevně věřím, že jsme společně s CHKO a KČT schopni nalézt řešení, jak značení provádět způsobem, který nebude u veřejnosti vyvolávat rozčarování. My jsme připraveni pro to udělat maximum.“

Další podobné problémy se značením turistických tras mají dle jednoho z našich čtenářů například i na Trutnovsku.

16. září
Jak se zdá, nebude tak jednoduché vyjádření KČT získat, protože vedení oblasti zřejmě není známo, co značkaři ve Středočeském kraji činí. Předseda oblastního výboru KČT OBLAST STŘEDOČESKÁ, Jiří Laibl nám E-mailem odpověděl na dotaz: „Nejsem kompetentní mluvit za naše značkaře. Přeposílám Váš dotaz na pány Markvarta a Přílepka, kteří mají v KČT značení na starosti. Buď se Vám vyjádří přímo oni nebo Vám sdělí osobu, která měla obnovu značení v Brdech na starosti.​."

17.září
K celé záležitosti se nám vyjádřil přímo Ing. Pavel PŘÍLEPEK - předseda Rady značení KČT, manažer turistického značení KČT:

V prvé řadě bych se chtěl veřejnosti jménem značkařů KČT omluvit za takto provedené umístění směrovek na turistickém informačním místě Zadní Záběhlá. Ubezpečuji Vás, že toto není standardní způsob řešení umístění směrovek. Takto to naši značkaři opravdu nemají dělat.

Směrovky často umisťujeme i na stromy s použitím dřevěných lišt, ale na stromy k tomu vhodné bez nutnosti rozsáhlého řezání větví. Podle místní situace volíme provedení umístění směrovek buď na směrovník nebo na strom. V tomto konkrétním případě měly být směrovky správně umístěny na směrovník a k poškození stromu by tak nedošlo.
 
Celou věc prošetříme, se značkaři projednáme jejich pochybení a všechny naše značkaře znovu poučíme o tom jak a kde umisťovat směrovky na námi značených turistických trasách. I nám záleží na ochraně přírody a proto učiníme všechny dostupné kroky k tomu, aby se podobné selhání jednotlivce již neopakovalo.
 
Není zcela pravdou, že KČT nepožádal o souhlas se značením vlastníky pozemků. Pokud KČT značí novou trasu, vždy jsou vyžadovány souhlasy vlastníků pozemků. Také síť nových pěších turistických tras v oblasti Brd byla ze strany KČT projednávána s dotčenými obcemi, Správou CHKO Brdy i Vojenskými lesy a statky. Na základě jednání bylo navrhované vedení tras upravováno do výsledného stavu sítě tras, která byla se souhlasem všech zainteresovaných stran schválena. V rámci schválené sítě turistických tras se jednalo o to, kudy budou trasy vedeny, ale nebylo specifikováno na jakých místech budou umisťovány směrovky. I toto mohla být jedna z příčin vzniklé chyby.

Značení turistických tras je v rámci Klubu českých turistů organizováno Radou značení KČT a Krajskými komisemi značení, které spolupracují s oblastními výbory KČT. Práci značkařů organizují Krajské komise značení nebo jim podřízené značkařské obvody. Předseda oblasti tak nemusí mít přehled o činnosti jednoho každého značkaře stejně tak jako ředitel výrobní společnosti nemusí vědět jaký dílec zrovna vyrábí každý z jeho tisíce zaměstnanců. Bylo tedy naprosto správné, že Vás předseda výboru KČT Středočeská oblasti pan Ing. Jiří Laibl odkázal s žádostí o vyjádření na Radu značení KČT.

AKTUALIZOVÁNO:

14.září, 18:00
Náš článek …

Fotogalerie

Účel světí prostředky? Bezohlednost v CHKO, která zaráží cyklisty i pěší () Účel světí prostředky? Bezohlednost v CHKO, která zaráží cyklisty i pěší (1) Účel světí prostředky? Bezohlednost v CHKO, která zaráží cyklisty i pěší (2) Účel světí prostředky? Bezohlednost v CHKO, která zaráží cyklisty i pěší (3) Účel světí prostředky? Bezohlednost v CHKO, která zaráží cyklisty i pěší (4) Účel světí prostředky? Bezohlednost v CHKO, která zaráží cyklisty i pěší (5) Účel světí prostředky? Bezohlednost v CHKO, která zaráží cyklisty i pěší (6) Účel světí prostředky? Bezohlednost v CHKO, která zaráží cyklisty i pěší (7) Účel světí prostředky? Bezohlednost v CHKO, která zaráží cyklisty i pěší (8) Účel světí prostředky? Bezohlednost v CHKO, která zaráží cyklisty i pěší (9) Účel světí prostředky? Bezohlednost v CHKO, která zaráží cyklisty i pěší (10) Účel světí prostředky? Bezohlednost v CHKO, která zaráží cyklisty i pěší (11) Účel světí prostředky? Bezohlednost v CHKO, která zaráží cyklisty i pěší (12) Účel světí prostředky? Bezohlednost v CHKO, která zaráží cyklisty i pěší (13) Účel světí prostředky? Bezohlednost v CHKO, která zaráží cyklisty i pěší (14) Účel světí prostředky? Bezohlednost v CHKO, která zaráží cyklisty i pěší (15) Účel světí prostředky? Bezohlednost v CHKO, která zaráží cyklisty i pěší (16) Účel světí prostředky? Bezohlednost v CHKO, která zaráží cyklisty i pěší (17) Účel světí prostředky? Bezohlednost v CHKO, která zaráží cyklisty i pěší (18) Účel světí prostředky? Bezohlednost v CHKO, která zaráží cyklisty i pěší (19) Účel světí prostředky? Bezohlednost v CHKO, která zaráží cyklisty i pěší (20) Účel světí prostředky? Bezohlednost v CHKO, která zaráží cyklisty i pěší (21)
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: mip

autor: mipDalší články

Příbramské divadlo se chystá na venkovní scény, tentokrát se dvěmi inscenacemi Příbramské divadlo se chystá na venkovní scény, tentokrát se dvěmi inscenacemi O venkovní reprízy je velký zájem, představení tak bývají rychle vyprodaná. 19. května 2019   (18:35) Aktuálně: Po střetu motorkáře s autem přistává na dálnici záchranářský vrtulník, dálnice je uzavřena! Aktuálně: Po střetu motorkáře s autem přistává na dálnici záchranářský vrtulník, dálnice je uzavřena! U vážné dopravní nehody zasahují složky IZS 19. května 2019   (15:17) AKTUALIZOVÁNO V Dobříši propuklo nefalšované pouťové veselí V Dobříši propuklo nefalšované pouťové veselí Děti i dospělí si dosyta užili pouťových atrakcí i velký výběr lahůdek na tradičních dobříšských Májovkách. 19. května 2019   (12:36) Na pochod Praha - Prčice se vydalo přes 26.000 turistů Na pochod Praha - Prčice se vydalo přes 26.000 turistů Je to historicky osmá nejvyšší účast. Dle pořadatelů k tomu přispělo pěkné počasí a zřejmě i stoupající chuť lidí chodit ven. 19. května 2019   (08:55) „V nominaci na post starosty mě rodina podporuje,“ říká v pořadu Na slovíčko Jan Konvalinka „V nominaci na post starosty mě rodina podporuje,“ říká v pořadu Na slovíčko Jan Konvalinka Dalším hostem pořadu Na slovíčko je místostarosta města Jan Konvalinka. 19. května 2019   (06:47) Střídající Nizozemec nejen že obral 1.FK o body, ale zachránil i Opavu v lize Střídající Nizozemec nejen že obral 1.FK o body, ale zachránil i Opavu v lize SFC Opava - 1.FK Příbram 2:1 (1:0) V sobotu 18. května zavítala ve čtvrtém nadstavbovém kole o záchranu FORTUNA:LIGY Příbram na stadion v Městských sadech. 18. května 2019   (20:55) Cyklistická koncepce města Cyklistická koncepce města Vítězem prvního ročníku participativního rozpočtu Společně pro Příbram se v loňském roce stal návrh Josefa Hovorky Cyklistická koncepce města – Příbram na kole. S ohledem k blížící se realizaci město vydává dotazník, ve kterém se můžete vyjádřit. 18. května 2019   (17:34) Rozčilený muž odcizil baterii mobilních samaforů Rozčilený muž odcizil baterii mobilních samaforů Vzniklá škoda byla vyčíslena na více než 30 tisíc korun. 18. května 2019   (14:56) Zubní ambulance v nemocnici rozšiřuje ordinační dobu a bere nové pacienty Zubní ambulance v nemocnici rozšiřuje ordinační dobu a bere nové pacienty Počet volných míst je omezený a pravděpodobně neuspokojí poptávku všech zájemců. 18. května 2019   (11:56) Další Američan v Příbrami Další Američan v Příbrami Příbram Bobcats posiluje! Kromě amerického trenéra, o kterém jsme vás již informovali, tento týden přiletěl i Malik Washington. Dvaadvacetiletý rodák z Californie, donedávna hrající za Faulkner University. 18. května 2019   (09:20)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz