U Zdabořské studánky lidé budují ohniště a posezení, poslouží všem obyvatelům Příbrami
19. března 2022 (15:29)
Dalších 6 fotografií v galerii
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Novinkou tohoto místa by měla být naučná stezka, která provede návštěvníky po okolních šachtách a skalách.
Studánky a prameny v minulosti bývaly jedinými zdroji pitné vody, proto jim byla věnována mimořádná péče a pozornost. Dříve zanedbaná studánka na Zdaboři, kam si mnozí chodí pro čistou vodu, doznala v posledních letech značné proměny. Nejenže byla vyčištěna a stejně tak bylo i upraveno její okolí, ale před padajícím listím a jinou nečistotou ji nyní chrání také stříška s označením i krátkým textem, který popisuje skutečnost, že se nejedná o studánku v pravém slova smyslu. Je to výtok z Florentýnské štoly, z nádrže, která byla ve 40. letech zbudována pro podchycení výtoku důlních vod.
Osadní výbor Zdaboř a Spolek občanů a přátel Zdaboře momentálně pracují na dalším zkulturnění tohoto příbramského skvostu „Rozhodli jsme se, že po opravě studánky a instalace přístřešku vybudujeme důstojné ohniště s příjemným posezením,“ řekl dnes pribram.cz Jiří Holý, na jehož pozemku se studánka nachází a který se rozhodl tento projekt z větší části zafinancovat.
Lidé nejprve okolí studánky vyčistili od náletových dřevin, aby vznikl krásný a ničím nerušený výhled na Příbram. „Je to místo, kde se historicky pálí čarodějnice, místní lidé se zde setkávají ale i v průběhu celého roku," uvedl Holý.
V okolí studánky tak do týdne vznikne ohniště, pět laviček a odkládací stolek. Podle Holého toto místo poslouží především lidem z Příbrami, kteří tak mají možnost tu posedět s přáteli, třeba u opékání buřtů.
Vrásky na čele však místním přidělává chystaný Jihovýchodní obchvat Příbrami, který povede od studánky pouhých 100 metrů. „Snažíme se, aby Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) upravilo projekt tak, aby toto místo respektovalo a nová silnice okolí co možná nejméně narušovala. Jedním z našich přání jsou protihlukové valy, které v maximální možné míře odcloní hluk z obchvatu,“ uvedl Holý s tím, že jednání probíhají již čtvrtým rokem.
Novinkou tohoto místa by mohla být naučná stezka, která provede návštěvníky po okolních šachtách a skalách. „Vypracovali jsme jednoduchý projekt naučné stezky “Železnorudný revír Zdaboř” se šesti zastávkami. Studánka je výchozím místem okruhu. Je možné stezku rozšířit až na vrchol Vojna, kde se uvažovalo o vyhlídkové věži,” dodal Holý.
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Víkend bude většinou slunečný, příští týden teploty dosáhnou až 18 stupňů
•Památná jedle v Brdech měří přes 45 metrů, její obvod je čtyřmetrový
•Vojenské lesy letos vysadí přes 8 milionů stromů, nejvíce v Brdech
Další články
Zámek Dobříš zazáří o Vánocích v nové štědrovečerní pohádce České televize
Zámek Dobříš se letos proměnil v jedno z nejkouzelnějších míst českých Vánoc. Stal se …
Oxygen zakončil sezonu vystoupením všech dětí v divadle
Sportovní klub Aerobic Oxygen Příbram uzavřel letošní sezonu slavnostním vystoupením …
Meteorologové potvrzují návrat zimy. Brdy mají šanci na bílé Vánoce
Zdá se, že předpověď meteorologů o návratu zimy na Vánoce se začíná plnit. V úterý …
Kapr ve vaně a na svobodě, vánoční zvyk s odvrácenou tváří
Vánoční kapr patří k nejznámějším českým symbolům. Nejde jen o štědrovečerní pokrm – v …
Příroda
Betlémské světlo přinese do Dobříše vánoční atmosféru
Tradiční Betlémské světlo, malý plamínek s velkým poselstvím, dorazí i letos do …
Vánoční přání z radnice
Adventní čas je obdobím, kdy se lidé zastavují, bilancují uplynulý rok a přejí si …
Vánoce
Bude sníh na Vánoce nebo ne? Víte ještě, jak vypadá zasněžená příroda?
Sociální sítě i některá média bývají v předvánočním období plná ‘zaručených‘ …
Gastro agent: Mia pizza – kebab
Rychlé občerstvení v centru města má jednoduchý úkol: nasytit, nezdržovat a …
Fast food
RE/MAX Nova: Nový vítr na realitním trhu v Příbrami
Na realitním trhu v Příbrami vznikla nová realitní kancelář RE/MAX Nova.
PR
Pavel Nový alias tatínek z komedie S tebou mě baví svět: Vánoční přání pro Příbram
Vánoce by nebyly kompletní bez komedie S tebou mě baví svět, kterou si každoročně …
Vánoce










