U řidičských zkoušek budou nové otázky, zaměří se na konkrétní situace
8. září 2021 (11:32)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Prvních 35 nových otázek by se mělo v testech objevit od 24. října, další přibudou postupně.
Do testovacích sad u zkoušek na řidičské průkazy brzy přibude 120 nových otázek. Zaměřovat by se měly na konkrétní situace v provozu a případná rizika. Prvních 35 nových otázek by se mělo v testech objevit od 24. října, další přibudou postupně. Na dnešní tiskové konferenci to oznámili zástupci ministerstva dopravy, policie a asociace autoškol. V současnosti je v testovacích sadách 855 otázek, nové otázky je doplní. Každý žadatel u zkoušky řeší 25 příkladů.
"Cílem nových otázek je, aby donutily žadatele o řidičské oprávnění se teoreticky vzdělávat a následně své znalosti více aplikovat v praxi," řekl Milan Janda z ministerstva dopravy. Podle něj by nové příklady měly eliminovat situace, kdy se žadatelé nazpaměť učí testové otázky. Naopak by je nové otázky měly více nutit k učení se pravidel a zásad provozu.
Nové otázky budou mít podle ministerstva zcela novou formu. Jejich obrazová forma se bude zaměřovat na konkrétní situace a rizika, příčiny dopravních nehod, na zranitelné účastníky v provozu, jako jsou cyklisté nebo chodci, a také na možné problémy dopravy ve zhoršeném počasí.
Nové otázky budou doplňovat současné, podle Jandy bude systém otázky u zkoušek generovat tak, aby se v sadě 25 příkladů, které každý žadatel skládá, objevily některé nové. Janda také řekl, že současné otázky nejsou špatné, nové však odráží nový trend. Na tvorbě nových příkladů spolupracovalo ministerstvo s úřady, policií a asociací autoškol.
V Česku skládá zkoušky k řidičským oprávnění zhruba 100.000 žadatelů ročně.
V Česku skládá zkoušky k řidičským oprávnění zhruba 100.000 žadatelů ročně.
Ve stávkové pohotovosti jsou nyní v ČR zkušební komisaři. Kritizují současný systém vzdělávání komisařů i jejich kontrol. S ministerstvem dopravy se zatím na změnách nedohodli, podle komisařů tak trvá riziko ostré stávky. Termín však zatím nevyhlásili.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka
Další články
František Nedvěd míří do Rožmitálu. Večer plný písní, emocí a nové energie
Hudba, která pohladí po duši, známé melodie i čerstvé novinky. Už v sobotu 7. února od …
Leoš Mareš opět rozdával dobro – pomohl moderátorce s vážnou nemocí
Moderátor Leoš Mareš i letos nezklamal a pokračuje ve své tradiční dobročinné …
Papež Lev XIV. jmenoval Stanislava Přibyla novým pražským arcibiskupem. Přibyl působil na Svaté Hoře
Papež Lev XIV. 2. února jmenoval novým pražským arcibiskupem Mons. Stanislava Přibyla. …
Problém s kojeneckými výživami. Obsahují nebezpečný toxin!
Státní hygienická služba upozorňuje rodiče na závažné zdravotní riziko spojené s …
Pyrotechnika u zooparku Jeleni Homole: policie uznala pochybení, areál řeší následky
Krajské ředitelství policie Středočeského kraje prověřilo postup hlídky, která 1. …
FOTOGALERIE
Nový šéf středočeské policie pracoval v Příbrami přes sedmnáct let
Krajské ředitelství policie Středočeského kraje vede od 1. února plukovník Ondřej …
Nový bazén v Příbrami: tobogán zatím ne, autobusy odjedou pryč a parkování má plán
Kolem projektu nového plaveckého bazénu se po zveřejnění dokumentace objevila řada …
Nepřehlédněte
Bílá a hnědá ovládnou rok 2026. Do módy se vrací 80. léta i široké kalhoty
Bílá a hnědá, široké kalhoty a inspirace 80. léty minulého století. Právě tyto prvky …
Záchranáři zasahovali pod vrcholem Praha: přistál i vrtulník
V sobotu odpoledne se pod vrcholem Praha ve středních Brdech odehrála dramatická …
Jarní prázdniny: policie připomíná zásady bezpečného pohybu doma, na horách i na silnicích
S blížícím se obdobím jarních prázdnin je čas připomenout si, jak si děti i dospělí …




