21. 9. svátek má Matouš

U Památníku Vojna vznikne Alej svobody

31. července 2021   (12:47)
U Památníku Vojna vznikne Alej svobody
foto: pribram.cz/Tomáš Pečenka

Vojna byla táborem nucených prací, v jednu chvíli zde bylo i více než 1400 vězňů.


Okolo polní cesty z osady Vojna do osady Zavržice vyroste do konce roku tzv. Alej svobody. Jedná se o projekt města Příbram, které zvítězilo v grantové výzvě Nadace Partnerství, která organizuje výsadbu obdobných alejí. Jeden strom bude symbolicky vysazen i přímo v areálu památníku.
 

Výsadba připadne na sobotu 13. listopadu, kdy si bude možné prohlédnout Památník Vojna za symbolické vstupné. Celá akce souvisí s iniciativou Sázíme budoucnost, jejímž cílem je vysadit v České republice 10 milionů stromů, tedy přibližně jeden na každého jejího obyvatele.
 
Alej bude vysazena za pomoci dobrovolníků z řad partnerů nadace a veřejnosti. Už nyní je možné výsadbu podpořit finančním příspěvkem, nebo nabídkou dobrovolnické práce. Podle starosty města Příbram Jana Konvaliny půjde v rámci této akce o symbolickou snahu o odčinění křivd, ke kterým zde v minulosti docházelo, což je podle něj důležité především v kontextu toho, že mnoho vězňů i horníků má na Příbramsku stále své potomky.
 
Nová cesta bude určena i turistům. Na polní cestu navazují turistické i cyklistické trasy a poutní cesta Via Nova. V této lokalitě jsou propojeny hned tři Vojny. Nejvyšší vrch města Příbram, osada Vojna a zdejší památník.
 


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Jakub Pečenka

Další články

Příbramská průmyslovka oslaví 170. výročí. Patří mezi nejstarší školy v ČR Příbramská průmyslovka oslaví 170. výročí. Patří mezi nejstarší školy v ČR Na začátku listopadu tohoto roku uplyne právě sto sedmdesát let od zahájení vyučování … Meteorologové: Teplé počasí zůstane až do konce září, v říjnu se začne ochlazovat a přibude srážek Meteorologové: Teplé počasí zůstane až do konce září, v říjnu se začne ochlazovat a přibude srážek Meteorologové vydali dlouhodobou předpověď počasí. Výlov Sadoňského rybníka doprovodí myslivecké troubení i soutěže pro děti Výlov Sadoňského rybníka doprovodí myslivecké troubení i soutěže pro děti Během Myslivecko-rybářské slavnosti v Rožmitále pod Třemšínem koupíte živé ryby nebo … Pekárna plánuje investice za stovky milionů, nabírat bude více než 200 zaměstnanců Pekárna plánuje investice za stovky milionů, nabírat bude více než 200 zaměstnanců Město Příbram schválilo odprodej pozemků, které pekárna ke svému záměru … Tým, který dosahuje skvělých výsledků, přitahuje další šampiony Tým, který dosahuje skvělých výsledků, přitahuje další šampiony Příbramská firma Wheelabrator Czech (dříve DISA) dosahuje v současnosti vrcholu svého … Komerční sdělení Obchodní akademie oslavila sto let, ocenila emeritní ředitele i firmy Obchodní akademie oslavila sto let, ocenila emeritní ředitele i firmy Obchodní akademie Příbram zároveň stále vybírá ve veřejné anketě nové logo a v plánu … Archeologové našli na budované D4 u Čimelic pravěká sídliště i hroby Archeologové našli na budované D4 u Čimelic pravěká sídliště i hroby Máme zde minimálně dvě sídliště ze starší doby železné neboli z doby halštatské, což … Vnučka Ladislava Sitenského povypráví o fotografiích svého dědečka Vnučka Ladislava Sitenského povypráví o fotografiích svého dědečka Spolu s Adélou Kándlovou provede aktuální výstavou Na kole ředitel Galerie Františka … V Příbrami byla zahájena topná sezona V Příbrami byla zahájena topná sezona Příbramská teplárna zásobuje více než deset tisíc domácností teplem rozváděným po 18 …
Lidé začnou dostávat SMS o třetích dávkách očkování proti covidu Lidé začnou dostávat SMS o třetích dávkách očkování proti covidu Na podzim odborníci doporučují spojit přeočkování proti covidu-19 s očkováním proti …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz