28. 4. svátek má Vlastislav




Tvorbu kladenských malířek-dvojčat ovlivnila i huť Poldovka

27. ledna 2022   (15:21)
Další 2 fotografie v galeriiTvorbu kladenských malířek-dvojčat ovlivnila i huť Poldovka
foto: GFD: Jitka Válová, Jatka / Poražený býk (1958, ořez)

Na vernisáž výstavy Květy a Jitky Válových zve ve čtvrtek 3. února příbramská Galerie Františka Drtikola.


Rozsáhlou výstavou v obou patrech Galerie Františka Drtikola bude v Příbrami představena tvorba sester Květy a Jitky Válových (nar. 1922). Dílo obou malířek – jednovaječných dvojčat – vznikalo v kontextu jejich rodného Kladna s uhelnými doly a hutěmi. Vernisáž nového počinu „Prší, prší, a už zase smutek na mě leze“ pod vedením kurátorky Radoslavy Schmelzové proběhne ve čtvrtek 3. února od 17.00.

Obě sestry studovaly po druhé světové válce na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové u profesora Emila Filly. Spolu také pracovaly, rozdělila je až smrt Květy v roce 1998 (Jitka zemřela v roce 2011). „Pohled obou malířek na život byl nesentimentální a drsný, ale reflektovaly ho z naprosto kontrastních pozic. Jitka v četných rozhovorech uváděla, že je obě hodně ovlivnila kladenská huť Poldovka. Uvědomila si tam, že ji zajímá střet energií a pohyb, Květu zase hmota,“ přibližuje rozdílné umělecké vidění galerie.
Větší část života prožily sestry v chudobě a izolaci. „Přesto si udržely nejen integritu, ale i ironický odstup, od 70. let směřovaly k velkým výkonům, které uchvátily silou výpovědi a mohutností formy,“ zmiňuje galerie. Výstava, která se koná u příležitosti stého výročí narození Květy a Jitky Válových, bude otevřena do 27. března.

Fotogalerie

Tvorbu kladenských malířek-dvojčat ovlivnila i huť Poldovka (1) Tvorbu kladenských malířek-dvojčat ovlivnila i huť Poldovka (2)

foto: GFD: Květa Válová, Kámen (1982); Jitka Válová, Hutníci – Kladno (1960–1961)

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková








Další články

Proč děláme věci, které víme, že nám škodí Proč děláme věci, které víme, že nám škodí Věděl jsi, že právě teď možná děláš něco, co vlastně dělat nechceš? Ne proto, že bys … LIFESTYLE Železná žena z malého sboru šokovala kraj: Hasička z Voltuše zamíří na mistrovství republiky na Žižkovskou věž Železná žena z malého sboru šokovala kraj: Hasička z Voltuše zamíří na mistrovství republiky na Žižkovskou věž Adrenalin, pot a výkony na hraně lidských sil. V Kolíně se o uplynulém víkendu … SPORT Na Svaté Hoře končí farář Miloš Szabo. Po jeho nástupu po odchodu redemptoristů přichází další změna Na Svaté Hoře končí farář Miloš Szabo. Po jeho nástupu po odchodu redemptoristů přichází další změna Svatou Horu čeká další významná personální změna. Farář P. Miloš Szabo, který přišel v … AKTUÁLNĚ První máj na hřišti? Adventure Golf Milín startuje sezónu už tento pátek První máj na hřišti? Adventure Golf Milín startuje sezónu už tento pátek První máj nemusí být jen o polibku pod třešní. Co takhle si ho užít na hřišti? … SOUTĚŽ Sportovní miliony v ohni debat: ostré výroky, kritika fotbalu a otázka, co s hokejem Sportovní miliony v ohni debat: ostré výroky, kritika fotbalu a otázka, co s hokejem Zastupitelstvo města Příbrami projednalo návrh na rozdělení programových dotací pro … POLITIKA Příbram zažila ekologický ‚festival práce‘. 498 dětí, 40 Bobcatů a sad, který roste před očima Příbram zažila ekologický ‚festival práce‘. 498 dětí, 40 Bobcatů a sad, který roste před očima Svatohorský sad se v pátek proměnil v jedno z nejživějších míst v Příbrami. Konal se … Rakovina, která zabíjí rychle. Teď má první účinný lék Rakovina, která zabíjí rychle. Teď má první účinný lék Rakovina slinivky patří k nejnebezpečnějším nádorům současnosti. Většina pacientů se o … NEPŘEHLÉDNĚTE Vernisáž nového dílu projektu Nekonečné plátno v Galerii OPE Vernisáž nového dílu projektu Nekonečné plátno v Galerii OPE Ve čtvrtek 30. dubna v 16:00 hodin bude v Galerii OPE v Památníku Vojna slavnostně … KULTURA Brdská lesní bitva: Když se síla koní potká s tradicí Brdská lesní bitva: Když se síla koní potká s tradicí Stovky návštěvníků, zaplněná parkoviště a dechberoucí výkony chladnokrevníků v srdci … FOTOGALERIE
Dobříšští ochránci přírody můžou s pomocí nového dronu zachraňovat nejen srnčata, ale i hnízda vzácných opeřenců Dobříšští ochránci přírody můžou s pomocí nového dronu zachraňovat nejen srnčata, ale i hnízda vzácných opeřenců Přírodovědný spolek Dobříš vstupuje do nadcházející sezóny s významnou novinkou, která … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz