16. 7. svátek má Luboš




Turistický ruch v Brdech bude mít na starosti destinační agentura

9. září 2016   (06:33)
Turistický ruch v Brdech bude mít na starosti destinační agentura
foto: pribram.cz

Destinační management má ve svém poslání i nově vznikající Dům Natura.



Turistický ruch v nově vzniklé Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy bude mít na starosti destinační agentura. Založit ji chce Příbram spolu s dalšími obcemi v okolí CHKO, Vojenskými lesy či Agenturou ochrany přírody a krajiny. Úkolem nové organizace, která by měla mít formu neziskové společnosti, bude koncepční řízení rozvoje turistiky v Brdech. Novinářům to dnes řekl příbramský starosta Jindřich Vařeka (ANO).

Destinační společnost má získávat dotace na výstavbu parkovišť, značení přístupových cest a další infrastruktury, která v Brdech zatím chybí. Kromě toho by měla vydávat propagační materiály nebo provozovat webové stránky s informacemi pro zájemce o brdskou turistiku.

Záměr založit destinační společnost schválili počátkem tohoto týdne příbramští zastupitelé, iniciátorem bylo podle Vařeky ministerstvo pro místní rozvoj. Agentura by mohla začít fungovat ještě letos. "Nyní musí vzniknout návrh stanov, který musí být odsouhlasen všemi zastupitelstvy," uvedl starosta.

Na středočeské straně se chtějí kromě Příbrami zapojit do projektu například Dobříš, Jince či Rožmitál pod Třemšínem a na plzeňské Strašice nebo Rokycany. Financování společností tohoto typu je zajištěno zejména ze členských vkladů, z fondů EU, příspěvků krajů a veřejné správy. Města by měla za každého obyvatele přispívat ročně 20 korun, což v případě Příbrami znamená 680.000 Kč. "Velikost příspěvku, respektive počet obyvatel by odpovídaly i počtu hlasů z celkového kvora, které by bylo dáno součtem hlasů všech obcí," uvedl Vařeka. Vedle obcí mohou přistoupit i fyzické osoby a firmy. Soukromníci by podle starosty museli dávat nějaké minimum, které by jim zaručilo alespoň jeden hlas.

Alternativu nabízí Ekocentrum Orlov
Destinačním managementem se chce zabývat i Ekocentrum Orlov skrze svůj nový projekt Dům Natura. Ten dostal v minulých týdnech desetimilionovou dotaci od středočeského zastupitelstva. Vedení Ekocentra Orlov vyzvali vedení příbramské radnice k podpisu memoranda o spolupráci. Starosta Vařeka odpověděl s tím, že doporučuje Ekocentru, aby se přidalo k záměru založení destinační agentury dle návrhu městské rady.

Podle představitelů Domu Natura může být problémem destinační agentury (v podobě, jakou zamýšlí město Příbram) velký počet členů, u kterých bude problém se na něčem domluvit. Alternativní nabídka Ekocentra v počátku počítá se zapojením města, Středočeského kraje, Plzeňského kraje a AOPK. Další obce mohou vstoupit na principu dobrovolnosti. Vařeka variantu reprezentovanou Ekocentrem Orlov nepřijal a považuji ji za snahu zabránit, aby se město připojilo k ostatním městům v jejich snažení.

Destinační agentury vytvářejí koncepce pro celý region
Destinační společnosti vznikají po celé zemi a rozvíjejí je obce spolu s podnikateli a organizacemi zabývajícími se cestovním ruchem. Hlavními přínosy jsou vytvoření jednotné koncepce pro celý region, jednodušší přístup k financování rozvoje turistiky, vytvoření značky regionu a spojení subjektů, které mají zájem o spolupráci.

Bývalý vojenský újezd Brdy se přeměnil v chráněnou krajinnou oblast od letošního ledna. Pěším a cykloturistům se zatím otevřela jen část někdejšího armádního prostoru. Veškeré plochy, kde už nebude působit armáda, budou pro veřejnost otevřené, až skončí povrchový pyrotechnický průzkum. Termín dokončení mají vojáci do konce příštího roku.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: ČTK
pribram.cz
autor: Jan Kholl dr, MJ








Další články

800 dětí, 19 sezon a žádný tlak na výkon. Fotbalová školka Spartaku je příbramský unikát 800 dětí, 19 sezon a žádný tlak na výkon. Fotbalová školka Spartaku je příbramský unikát SK Spartak Příbram otevírá nový ročník fotbalové školky pro děti narozené v letech … SPORT Příbram kropí ulice, aby se ochladily. Vydrží to jen chvíli, říká místostarosta Příbram kropí ulice, aby se ochladily. Vydrží to jen chvíli, říká místostarosta V horkých dnech, kdy teploty v Příbrami stoupají k třiceti stupňům, vyrážejí do ulic … AKTUÁLNĚ Objevte kouzlo studánek: Víte, že existuje národní registr pramenů? Objevte kouzlo studánek: Víte, že existuje národní registr pramenů? Máte rádi chladivou, čistou a pramenitou vodu? Nejčastěji ji vyhledáváme někde na … ZAJÍMAVOSTI Tenhle film lidé milují víc než všechny novinky. Proč? Tenhle film lidé milují víc než všechny novinky. Proč? Nové filmy přicházejí každý týden. Premiéra střídá premiéru, streamovací služby chrlí … ZAJÍMAVOSTI Příbramské divadlo má prázdniny. Herci ale v srpnu zahrají pod širým nebem Příbramské divadlo má prázdniny. Herci ale v srpnu zahrají pod širým nebem Než se v září znovu otevře opona na domovské scéně Divadla A. Dvořáka Příbram, čeká … NEPŘEHLÉDNĚTE Supercela se zformovala nad Příbramskem. Po nedávných ničivých bouřkách měli lidé znovu důvod ke znepokojení Supercela se zformovala nad Příbramskem. Po nedávných ničivých bouřkách měli lidé znovu důvod ke znepokojení V úterý přes náš region přešlo několik bouřek. Ta první, nejvýraznější přinesla … POČASÍ Řidič při policejní akci nadýchal půl promile. Policie rozdávala nealko piva Řidič při policejní akci nadýchal půl promile. Policie rozdávala nealko piva Policisté společně s pracovníkem BESIP uspořádali v úterý 14. července v Bohutíně … DOPRAVA Na náměstí 17. listopadu je nové mlžítko. Město reagovalo na přání občanů, část veřejnosti má ale obavy Na náměstí 17. listopadu je nové mlžítko. Město reagovalo na přání občanů, část veřejnosti má ale obavy Na náměstí 17. listopadu je nově zprovozněné mlžítko, které má v horkých dnech pomáhat … AKTUÁLNĚ Traktor se 17 tunami obilí zablokoval silnici, hasiči museli náklad přečerpat Traktor se 17 tunami obilí zablokoval silnici, hasiči museli náklad přečerpat Dopravní nehoda zemědělské soupravy komplikovala v úterý odpoledne provoz na místní … AKTUALIZOVÁNO
Středočeští hygienici provedli zatím na táborech 43 kontrol, zjistili dvě závady Středočeští hygienici provedli zatím na táborech 43 kontrol, zjistili dvě závady Středočeští hygienici od začátku letních prázdnin provedli na dětských táborech 43 … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz