10. 8. svátek má Vavřinec
Truhlář z Jinec se po devíti letech vrátil ke zvedání činek. Dnes je mistrem světa v benchpressu

7. prosince 2019   (18:32)
Truhlář z Jinec se po devíti letech vrátil ke zvedání činek. Dnes je mistrem světa v benchpressu

Karel Turek na mistrovství světa v Polsku překonal svůj rekord a zvedl 200 kgKarla Turka znají obyvatelé Jinec jako šikovného truhláře. Kromě toho je však i úspěšným reprezentantem České republiky v silovém sportu v kategorii benchpress. Zvedání činek se věnoval už dříve, pak ale kariéru na čas přerušil. K tomuto sportu se vrátil po devíti letech. Volný čas věnuje trénování a za sebou má účast v několika vzpěračských soutěžích.

V květnu se zúčastnil mistrovství Evropy ve slovenském městě Čadca, odkud si přivezl medaili za 1. místo ve své kategorii MASTER 1 (věk od 40 do 50 let), váhová kategorie do 100 kg. Zvedl činku o váze 185 kg. Vedlo se i jeho bratrovi Antonínovi, který se ve své kategorii do 82,5 kg váhy umístil také na 1. místě.

Nyní má Karel Turek za sebou soutěž nejvyšší, a to mistrovství světa v silovém sportu. 1. prosince se stal mistrem světa v benchpress pro rok 2019. V Polsku, kde se MS konalo, překonal svůj rekord. Zvedl 200 kg. Závodí za federaci XPC, ve které je rovněž držitelem evropského rekordu.

"Příprava na závod byla velice náročná a neměl jsem na ni moc času. Za svůj úspěch vděčím především manželce Zuzce, která byla mou největší oporou a podporovatelkou. A za to jí z celého srdce děkuji," řekl Karel Turek.

Benchpress je silový sport, kdy závodník vleže spouští činku směrem k hrudníku a pak ji musí opět zvednout zpátky do napnutých paží. Historie bench-pressu sahá zhruba do třicátých let minulého století. Do té doby byl mezi silovými sportovci hlavním měřítkem síly soupažný zdvih činky nad hlavu a vzpěrači té doby se na ty, kteří začali provádět bench-press, dívali s posměchem a despektem. Masivní rozšíření bench-pressu nastalo až o dvě dekády později a v padesátých letech si tento cvik vydobyl své místo jako jeden z nejlepších pro rozvoj hmoty i síly horní poloviny těla. Dnes je bench press asi nejznámější a nejprováděnější cvik ve fitness na celé planetě.
Karla Turka znají obyvatelé Jinec jako …

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: městys Jince

autor: mir foto jince.cz

Další články

Meteorologové varují: Ženou se bouřky s přívalovými dešti Meteorologové varují: Ženou se bouřky s přívalovými dešti Na účet pozůstalých po tragické nehodě ve Lhotě zaslali lidé téměř 150 tisíc Na účet pozůstalých po tragické nehodě ve Lhotě zaslali lidé téměř 150 tisíc Záhadná bílá paní hlídá na Valdeku poklad v podobě 12 zlatých židlí a zlatého stolu Záhadná bílá paní hlídá na Valdeku poklad v podobě 12 zlatých židlí a zlatého stolu Pojďme odhalit tajemství, pověsti, mystéria a záhadná místa. 10. srpna 2020   (09:13) Po čtyřech letech Junior otevře 4. září. Program je do konce roku nabitý Po čtyřech letech Junior otevře 4. září. Program je do konce roku nabitý Legendární příbramský hudební klub byl zavřený čtyři roky. Rekonstruovanou scénu pokřtí v září příbramské kapely Origami, Roofers a GymBand Příbram. Těšit se můžeme také na koncerty E!E, The Atavists, přednášku o cestě Kanadou nebo comedy show. Vrací se i tradiční oldies a Dj Ludjek. 10. srpna 2020   (06:02) Policie vyšetřuje rasistický článek o požáru v Bohumíně Policie vyšetřuje rasistický článek o požáru v Bohumíně Autor článku píše o zemřelých jako o "cikánech", "škodné" a "parazitech". 9. srpna 2020   (21:02) Nepřehlédněte Policisté stále pátrají po dvaačtyřicetiletém muži, který vyskočil u Radavy z člunu a nevyplaval Policisté stále pátrají po dvaačtyřicetiletém muži, který vyskočil u Radavy z člunu a nevyplaval U zvířete v zaparkovaném autě může dojít k přehřátí s fatálními důsledky U zvířete v zaparkovaném autě může dojít k přehřátí s fatálními důsledky I přes stále opakovaná varování uhyne každé léto několik zvířat, nejčastěji psů, která nechají nezodpovědní majitelé uzavřené v odstavených automobilech. Majitelé často argumentují tím, že pes byl ve vozidle jen chvíli. 9. srpna 2020   (13:39) Hygienici testují účastníky dobříšského tábora. Covid se zatím prokázal u dalších dvou osob Hygienici testují účastníky dobříšského tábora. Covid se zatím prokázal u dalších dvou osob Kvalita vody na Orlické a Slapské přehradě se zlepšila Kvalita vody na Orlické a Slapské přehradě se zlepšila Hygienici se v tomto týdnu zaměřili na kvalitu koupacích vod v místech, ve kterých v minulém týdnu došlo ke zhoršení. 9. srpna 2020   (07:21)
Potápěči hledají u Radavy muže, který vyskočil z člunu a již se z vody nevynořil Potápěči hledají u Radavy muže, který vyskočil z člunu a již se z vody nevynořil K události došlo před šestnáctou hodinou asi padesát metrů od břehu. 8. srpna 2020   (17:29)
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz