13. 6. svátek má Antonín

Tropický víkend v neděli ukončí silné bouřky

29. června 2024   (13:55)
Tropický víkend v neděli ukončí silné bouřky
foto: freepik

V pondělí se citelně ochladí, teploty nepřekročí 24 stupňů.


První prázdninový víkend bude v Česku tropický. Zatímco dnešní maxima vystoupají na většině území až na 33 stupňů Celsia, v neděli budou vedra ještě větší. Teploty s výjimkou západních Čech budou poslední červnový den stoupat ke 34 stupňům Celsia. Vyplývá to z aktuální výstrahy Českého hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Horký víkend ukončí silné bouřky doprovázené přívalovým deštěm, krupobitím a silným větrem. V pondělí se citelně ochladí, teploty nepřekročí 24 stupňů.

Dnes odpoledne a v podvečer budou vysoké teploty až 33 stupňů na většině území, o něco chladněji bude v západních a severovýchodních Čechách, v části Českomoravské vrchoviny a na severní Moravě a ve Slezsku. V noci na neděli čekají meteorologové tropickou noc, při níž teploty neklesnou pod 20 stupňů Celsia.
"V neděli očekáváme před studenou frontou teplotní maxima ještě vyšší. V nižších a středních polohách mohou na většině území kromě západní poloviny Čech a severu Čech dosáhnout až 34 stupně Celsia, na jihu Moravy výjimečně až 35 stupňů," uvedli dnes meteorologové.
Vlnu veder ukončí v neděli bouřky, které mohou být někde i velmi silné. "V Čechách čekáme bouřky odpoledne a večer, na Moravě a ve Slezsku od pozdního odpoledne až do první poloviny noci na pondělí. Budou doprovázeny přívalovými srážkami kolem 50 milimetrů, výjimečně až 70 milimetrů, většími kroupami (nad tři centimetry) a nárazy větru kolem 90 km/h," upozornil ČHMÚ. Slabší bouřky očekávají meteorologové v západní polovině Čech.

Vedra znamenají pro lidský organismus vysokou zátěž, hrozí přehřátí a dehydratace. Lidé by měli pít víc neslazených nealkoholických nápojů, omezit tělesnou zátěž v poledních a odpoledních hodinách a nenechávat děti ani zvířata na přímém slunci, zvláště v zaparkovaných automobilech.
Nebezpečné mohou být i bouřky. Přívalový déšť může způsobit rozvodnění malých toků, zaplavení silnic, zatopení podchodů, podjezdů či sklepů. Nárazy větru mohou lámat větve stromů. Nebezpečí mohou představovat také kroupy a blesky. Řidiči by při bouřce měli jezdit maximálně opatrně a snížit rychlost.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Jakub Pečenka








Související


Další články

Kam letos v Brdech? Nové Brdoviny přinášejí desítky tipů na výlety i zážitky Kam letos v Brdech? Nové Brdoviny přinášejí desítky tipů na výlety i zážitky Nové vydání turistických novin Brdoviny je od tohoto týdne zdarma k dispozici … NEPŘEHLÉDNĚTE Nečín bude hostit BMX závody i koncerty. Dorazí kapely, DJ i skákací hrad pro děti Nečín bude hostit BMX závody i koncerty. Dorazí kapely, DJ i skákací hrad pro děti Milovníci adrenalinových sportů, hudby a letní zábavy by si měli v kalendáři označit … NEPŘEHLÉDNĚTE Díky!FEST přidává novinky. Děti čeká vlastní zóna, návštěvníky velká tombola Díky!FEST přidává novinky. Děti čeká vlastní zóna, návštěvníky velká tombola Letošní ročník Díky!FESTu, který se uskuteční 19. června v příbramském letním kině, … Velký úspěch pro Příbram! Jednadvacetiletý zápasník z BC Příbram vybojoval titul mistra České republiky v MMA Velký úspěch pro Příbram! Jednadvacetiletý zápasník z BC Příbram vybojoval titul mistra České republiky v MMA Příbramský klub BC Příbram má nového mistra České republiky. Jednadvacetiletý zápasník … SPORT Příbram řeší bizarní problém: spodní prádlo spláchnuté ve veřejné toaletě vyřadilo WC z provozu. Příbram řeší bizarní problém: spodní prádlo spláchnuté ve veřejné toaletě vyřadilo WC z provozu. Jen pár hodin před začátkem Hornických slavností muselo město řešit nepříjemnou … Od července přichází velká změna. Každý pes musí do registru, jinak hrozí vysoká pokuta Od července přichází velká změna. Každý pes musí do registru, jinak hrozí vysoká pokuta Majitelé psů pozor — od 1. července vstupuje v platnost povinnost, která se dotkne … ZVÍŘATA Potkali jste zmiji nebo užovku? Potkali jste zmiji nebo užovku? Sezona je v plném proudu a když je příznivé počasí, vyráží do přírody stále více lidí. … POZNÁVÁME BRDY Březnici provoní kotlíky plné gulášů, chybět nebude hudba ani zábava Březnici provoní kotlíky plné gulášů, chybět nebude hudba ani zábava Milovníci gulášů, zbystřete! V sobotu 13. června se na Starém kluzišti v Březnici … NEPŘEHLÉDNĚTE Kdo může za drahé nemovitosti? A může za to vůbec někdo? Kdo může za drahé nemovitosti? A může za to vůbec někdo? Poslední dobou člověk slyší jednu větu skoro na každém kroku: „Ty ceny nemovitostí … KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Tipy na víkend: Příbram zaplaví horníci z Čech i zahraničí Tipy na víkend: Příbram zaplaví horníci z Čech i zahraničí Na tento víkend připadá jedna z nejvýznamnějších akcí roku - 30. Setkání hornických … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz