Tropické teploty budou i o víkendu, v neděli se opět objeví silné bouřky
28. června 2024 (16:48)
foto: pribram.cz / Jakub Pečenka
V souvislosti s bouřkami ČHMÚ upozorňuje na riziko zatopení níže položených míst a rozvodnění malých toků.
Vedro bude panovat v Česku i o prvním prázdninovém víkendu, v neděli se zejména ve východní polovině Čech, na Moravě a ve Slezsku znovu objeví silné bouřky. Dnes odpoledne a večer se ojediněle čekají v celé republice, v úhrnu při nich může napršet přes 30 milimetrů a vítr v nárazech může dosáhnout rychlosti kolem 70 kilometrů v hodině. Informoval o tom dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Přes Česko dnes podle meteorologů postupuje směrem k východu studená fronta, před níž proudí teplý vzduch a která přinese ojediněle silné bouřky. Zejména ve středním Polabí a v Praze dnes vystoupají teploty až na 32 stupňů Celsia.
V sobotu odpoledne a v podvečer budou vysoké teploty až 33 stupňů na většině území. Mírně nižší budou jen v západních a severovýchodních Čechách, v části Českomoravské vrchoviny a na severní Moravě a ve Slezsku.
V závěru víkendu budou teploty s výjimkou západní části země stoupat podle předpokladu ČHMÚ na 30 až 35 stupňů. "Během dne budou od západu s frontou postupovat přes naše území zesilující bouřky, které budou zejména ve východní polovině Čech, na Moravě a ve Slezsku i velmi silné s nárazy větru kolem 90 kilometrů v hodině, kroupami a úhrny kolem 40 mm, ojediněle i více," doplnili meteorologové. Po víkendu se ochladí, v pondělí teploty nemají překročit 24 stupňů Celsia.
V souvislosti s bouřkami ČHMÚ upozorňuje na riziko zatopení níže položených míst a rozvodnění malých toků. Vítr pak může lámat větve nebo stromy a nebezpečí mohou představovat i menší kroupy a blesky.
Některé části republiky se v poslední době potýkají s následky bouřek opakovaně. Třeba Blížejov na Domažlicku byl při bouřkách vyplavený letos už několikrát. Naposledy ve čtvrtek, kdy se voda po prudkém dešti dostala do sklepů i domova pro seniory. V obci se zastavil i provoz na železnici, kudy jezdí i mezinárodní vlaky do Německa. Voda tam po deštích ve stanici zaplavila trať. Bleskové povodně zasáhly ve čtvrtek večer také část Přerovska. Přívalová vlna postihla sedm obcí a způsobila rozsáhlé škody.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•V CHKO Brdy se po třech letech zahnízdil orel mořský, mládě už je okroužkované
•Dobříš má nové mlhopítko, automaticky se spustí při teplotě 23 stupňů
•Kvalita vody na středočeských koupacích místech je dobrá, na Orlíku se zlepšila
Další články
Ceny pohonných hmot v Příbrami spadly o koruny
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 39,90 Kč do 41,50 Kč …
DOPRAVA
V pátek ještě zmokneme. Pak se počasí otočí a víkend přinese slunce i letní teploty
Počasí v posledních dnech připomíná houpačku. Slunečné a teplé dny se střídají s …
AKTUÁLNĚ
Vysokochlumecká pouť 2026 nabídne tři dny tradic, hudby i zábavy pro všechny generace
První červnový víkend ožije Vysoký Chlumec tradiční poutí, která i letos propojí …
KULTURA
Příbramsko říká větrným elektrárnám jasné NE. Referenda i rozhodnutí obcí mluví jednoznačně
Příbramsko se postupně uzavírá větrným elektrárnám. Většina obcí už výstavbu odmítla v …
AKTUÁLNĚ
Letní víkendová linka z Příbrami do Brd startuje v sobotu
Víkendová linka bude turistům a cyklistům k dispozici i v letošním roce. Spoj začne …
AKTUÁLNĚ
Triatlonové drama v Příbrami pokračovalo ve štafetách
Po sobotním mistrovství České republiky ve sprint triatlonu pokračoval nabitý …
SPORT
Odsouzení z příbramské věznice pomáhají v Zotavovně Pracov. Spolupráci představili během Dne dětí
Dlouhodobá spolupráce mezi Věznicí Příbram a ZZMS Zotavovnou Pracov získala o …
NEPŘEHLÉDNĚTE
„Je to splněný životní sen.“ Kristýna Branišová z Příbrami se stala mistryní Evropy ve wellness fitness
Příbram má další výraznou sportovní osobnost. Kristýna Branišová, rodačka z Příbrami, …
ROZHOVOR
Příbramské divadlo uvede už ve čtvrtek premiéru Zamilovaného Shakespeara
Jak mohla vzniknout největší milostná hra všech dob? Odpověď nabízí romantická komedie …
VIDEO
Drkolnov vře kvůli plánovanému parkovišti. Město říká, že reaguje na dlouhodobé prosby obyvatel. Petice tvrdí opak
Na příbramském Drkolnově se rozhořel spor o plánované parkoviště v Družstevní ulici. …
AKTUÁLNĚ




