22. 2. svátek má Petr

Třicetistupňové vedro v pátek vystřídají silné bouřky, budou na většině území ČR

20. června 2024   (11:44)
Třicetistupňové vedro v pátek vystřídají silné bouřky, budou na většině území ČR
foto: ČHMU

Na většině území mohou být i velmi silné s nárazy větru kolem 90 kilometrů v hodině, kroupami a přívalovým deštěm.


Teploty v pátek na mnoha místech Česka překročí 31 stupňů, odpoledne se pak začne od západu zatahovat a budou se tvořit bouřky. Na většině území mohou být i velmi silné s nárazy větru kolem 90 kilometrů v hodině, kroupami a přívalovým deštěm, při kterém může v krátké době napršet kolem 50 milimetrů. V opakovaných bouřkách nebo v kombinaci bouřek s deštěm může ojediněle spadnout i kolem 70 milimetrů srážek, uvedl dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Část země zasáhly silné bouřky už ve středu a v Moravskoslezském kraji si vyžádaly i jednu oběť. Spadlý strom zabil padesátiletou ženu ve stanu v Českém Těšíně na Karvinsku.
V pátek bude v Česku vrcholit příliv tropického vzduchu, při kterém denní maxima překročí 31 stupňů. Na západě a severozápadě Čech bude o něco méně, uvedli meteorologové. Vedro podle nich ukončí studená fronta a s ní spojené bouřky.
Nejdříve se bouřky objeví na západě Čech, poté budou vznikat na ostatním území Čech a později odpoledne a večer i na Moravě a ve Slezsku. Intenzivní srážky mohou zatopit níže položená místa nebo rychle rozvodnit menší toky a vítr může vyvracet stromy a působit i rozsáhlejší škody na majetku, výpadky v energetice či problémy v dopravě, uvedli meteorologové.

Upozornění před vysokým nebezpečím velmi silných bouřek platí od pátečních 14:00 do sobotní 01:00 pro všechny kraje s výjimkou Plzeňského a Karlovarského kraje, kde je toto nebezpečí nízké.
Po středečních bouřkách bylo dnes ráno v Moravskoslezském kraji bez elektřiny asi 11.000 odběratelů, hlavně na Ostravsku. Hasiči měli v kraji v souvislosti s bouřkami kolem šesti stovek výjezdů. Odstraňovali zejména spadlé stromy, čerpali vodu ze zatopených sklepů nebo provizorně opravovali poškozené střechy. Následkem bouřek byl omezen i provoz na železnici, na většině míst byla dnes ráno ale situace opět normální.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK / ČHMU
autor: Jakub Pečenka








Související


Další články

Kde v Příbrami dělají nejlepší pizzu? Spouštíme velkou pizzovou anketu! Hlasujte pro svůj podnik číslo jedna Kde v Příbrami dělají nejlepší pizzu? Spouštíme velkou pizzovou anketu! Hlasujte pro svůj podnik číslo jedna Příbramští, připravte se. Teď jde o pizzu — a to je věc, na které se málokdo shodne. … ANKETA Hasiči nad ránem likvidovali požár v Březnici Hasiči nad ránem likvidovali požár v Březnici Několik jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů vyjelo v noci na neděli k … AKTUÁLNĚ Příbram opravila čtyři rybníky za 20 milionů. Teď se chystá na Černé jezírko Příbram opravila čtyři rybníky za 20 milionů. Teď se chystá na Černé jezírko Klimatické změny, sucho a proměny krajiny nutí města přemýšlet jinak o vodě. V … PŘÍRODA Světlo proti násilí. Policisté v Příbrami podpořili oběti minutou ticha Světlo proti násilí. Policisté v Příbrami podpořili oběti minutou ticha Evropský den obětí trestných činů, který připadá na 22. února, si už letos připomněli … Měla by Příbram mít vlastní „nultou hodinu autoškoly“? Měla by Příbram mít vlastní „nultou hodinu autoškoly“? Co kdyby se ještě před první jízdou v autoškole mluvilo otevřeně o tom, co mladé … ANKETA Manželské večery: Svatá Hora zve na rande, které oživí váš vztah Manželské večery: Svatá Hora zve na rande, které oživí váš vztah Sedíte vedle sebe, a přesto máte pocit, že jste si nějak vzdálili? Rutina, únava a … Příbramsko se bouří proti větrníkům. Chystají se další referenda, jediná obec zatím drží otevřené dveře Příbramsko se bouří proti větrníkům. Chystají se další referenda, jediná obec zatím drží otevřené dveře Debata o větrných elektrárnách na Příbramsku vstoupila do nové fáze. Většina obcí už … NEPŘEHLÉDNĚTE Centrem Příbrami za tajemstvím: Vydejte se v neděli po stopách vzniku nového města! Centrem Příbrami za tajemstvím: Vydejte se v neděli po stopách vzniku nového města! Máte chuť objevit zákoutí Příbrami, o kterých jste doposud ani netušili, že existují? … Za kouzlem a tajemstvím nevšedního světa lišejníků Za kouzlem a tajemstvím nevšedního světa lišejníků Při toulkách lesem se setkáme s nevšední krásou všude kolem nás. Když nemám zrovna … POZNÁVÁME BRDY
Přepis auta bez front? V Příbrami to jde už dnes, ale lidé zatím dávají přednost okénku Přepis auta bez front? V Příbrami to jde už dnes, ale lidé zatím dávají přednost okénku Přepis auta, výměna značek nebo změna vlastníka bez front a bez úředních hodin. Portál … NEPŘEHLÉDNĚTE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz