Tři čtvrtiny Středočechů chtějí platit zálohy na PET láhve a plechovky
1. července 2024 (15:45)
foto: pixabay.com
74 % obyvatel Středočeského kraje podporuje zavedení systému záloh na PET lahve a plechovky. Podobně smýšlí i zbytek republiky. V případě, že by byly obaly opakovaně použitelné, je pro devět z deseti lidí.
Podle červnového průzkumu společnosti Ipsos na vzorku 4247 respondentů chtějí lidé platit zálohy na plastové obaly od nápojů i plechovky. „Tři čtvrtiny spotřebitelů ve Středočeském kraji jsou pro zálohování. Zálohované nápojové obaly by uvítalo 76 % žen a 72 % mužů všech věkových kategorií od 18 do 65 let. Nejvyšší podpora je u generace 25 až 34 let, ve které zálohování podporuje 8 z 10 obyvatel“ vysvětluje Michal Straka, analytik společnosti Ipsos a dodává: „Podpora je vysoká také ve všech dalších krajích České republiky, ta se pohybuje od 68 % v kraji Vysočina až k 84 % v Ústeckém kraji.“
Češi sice doma poměrně poctivě třídí plastové odpady, ovšem následná recyklace je problematická.
„Ta u nás bohužel nefunguje. Tři čtvrtiny plechovek dnes skončí ve směsném odpadu a polovina PET lahví k recyklaci vůbec nedojde. Nápojové obaly tak bohužel putují ve velké míře na skládky, do spaloven nebo zůstanou odhozené v přírodě,“ říká Kristýna Havligerová, manažerka vnějších vztahů Iniciativy pro zálohování.
Češi sice doma poměrně poctivě třídí plastové odpady, ovšem následná recyklace je problematická.
„Ta u nás bohužel nefunguje. Tři čtvrtiny plechovek dnes skončí ve směsném odpadu a polovina PET lahví k recyklaci vůbec nedojde. Nápojové obaly tak bohužel putují ve velké míře na skládky, do spaloven nebo zůstanou odhozené v přírodě,“ říká Kristýna Havligerová, manažerka vnějších vztahů Iniciativy pro zálohování.
Iniciativu pro zálohování založily firmy Coca-Cola HBC Česko a Slovensko, Heineken Česká republika, Kofola ČeskoSlovensko, Mattoni 1873 a Plzeňský Prazdroj. Jejím cílem je zavedení plošného zálohového systému všech nápojových PET lahví a plechovek v České republice, který vnímají jako cestu k opravdové recyklaci těchto obalových materiálů.
Výrobci mají ze zákona odpovědnost za nápojové obaly, včetně toho, co se s nimi děje po použití. To ale zajímá i spotřebitele. Ekologické uvažování je na vzestupu. Že zálohovací systém funguje a potvrzují i zkušenosti ze 16 dalších evropských zemích, včetně sousedního Slovenska. „Na Slovensku se po zavedení zálohového systému recyklace do nových obalů zásadně zvýšila, slovenský systém tak už dnes například recykluje všechen vysbíraný hliník zpátky do nových plechovek, přičemž v Česku z těch použitých nevznikne jediná nová plechovka,“ uvádí Havligerová.
Zálohy jsou funkční cestou k uzavření materiálové smyčky, kdy se z PET lahve stane opět PET lahev a z plechovky nová plechovka. Kromě jiného se tak sníží až o 95 % spotřeba energie a o 80 % uhlíková stopa těchto obalů.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Radka Typltová
Související
•Jak vypadá noc na příbramské záchytce: Zatím si stěžoval jen jeden člověk
•Den dětí na Nováku se přesunul na tento pátek. Pro jedničkáře je připravena odměna
•Středočeský kraj dá 4,6 mil. Kč na rozšíření záchranných stanic pro živočichy
Další články
Budoucnost myslivosti pod lupou. Seminář představí nové technologie i ochranu zvěře
Myslivost dnes zdaleka neznamená jen péči o zvěř a tradice předávané z generace na …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Po deseti letech zpět — a rovnou ve velkém. Hornické slavnosti strhly Příbram i přes páteční déšť
Příbram má za sebou jeden z nejvýraznějších víkendů posledních let. Hornické slavnosti …
FOTOGALERIE
Březnické gulášování na starém kluzišti: Vůně, skvělá zábava a dvanáct soutěžních týmů přilákaly stovky lidí
Šestý ročník oblíbeného Březnického gulášování proměnil uplynulou sobotu staré …
FOTOGALERIE
Pravomocné rozsudky k pádu domu v Hailově ulici: odpovědnost nese zhotovitel, nikoli LDM Group
Pravomocné rozsudky Okresního soudu v Příbrami a Krajského soudu v Praze potvrdily, že …
Hřiměždice znovu ovládne adrenalin. Highjump letos přiveze evropskou špičku i rekordmana světa
Lom v Hřiměždicích se letos 7. a 8. srpna znovu promění v centrum adrenalinu a …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Bez černý, voňavá léčivka našich zahrad a cest
Na přelomu května a června rozkvétá podél cest, na okrajích lesů i v zahradách jeden z …
AKTUÁLNĚ
Eutanazie není problém. Problém je naše zbabělost.
Eutanazie není ten strašák, za který ji vydáváme. Strašákem je naše vlastní zbabělost: …
ZDRAVOTNICTVÍ
Od neděle platí letní změna jízdních řádů regionálních vlaků Českých drah
V neděli 14. června vstoupila v platnost pravidelná letní změna vlakových jízdních …
AKTUÁLNĚ
Příští týden udeří tropické teploty
Po deštivém a chladnějším období se můžeme těšit na letní teploty.
AKTUÁLNĚ
Od července přichází velká změna. Každý pes musí do registru, jinak hrozí vysoká pokuta
Majitelé psů pozor — od 1. července vstupuje v platnost povinnost, která se dotkne …
ZVÍŘATA




