2. 4. svátek má Erika




Třetí Brdské stromsázení se uskuteční na místě zaniklé obce Velcí

22. srpna 2024   (18:30)
Třetí Brdské stromsázení se uskuteční na místě zaniklé obce Velcí
foto: Vojenské lesy a statky ČR

Cílem dobrovolnické akce pro širokou veřejnost je výsadbou ovocných stromů vytvořit pestřejší brdskou krajinu. Letošní ročník se koná v sobotu 14. září, jeho součástí je doprovodný program.


Vojenské lesy a statky ČR (VLS) přivítají ochotné ruce na dalším ročníku Brdského stromsázení. Celodenní akce, jejímž cílem je díky výsadbě ovocných stromů vytvořit pestřejší, voňavější a také chutnější brdskou krajinu, se koná potřetí. Připojit se můžete v sobotu 14. září v lokalitě bývalé obce Velcí, kde vloni dobrovolníci vysázeli na dva a půl tisíce třešní, hrušní a jabloní.

„Ovocné stromy byly odpradávna součástí naší krajiny, sázely se podél cest, kolem domů i v lesích. Také už Marie Terezie nechávala podél vojenských cvičišť vysazovat ovocné stromy, protože věděla, že sady a aleje jabloní, hrušní či třešní ‚skýtají cvičícím či přesunuvším se vojskům i pocestným pohlazení po žaludku a duši‘, odkazují VLS k historickému pohledu na krajinu a její ovlivňování.
Za posledních třicet let se rozloha ovocných sadů v České republice rapidně snížila, zmizelo na deset milionů ovocných stromů. Jednou ze snah zvrátit tento trend je právě Brdské stromsázení. Aktuální ročník bude zaměřen na počáteční fázi přeměny smrkových monokultur na bohatě prostorově a druhově strukturované lesní porosty. Pro letošní rok bude stromsázení spojeno s projektem LIFE Adapt Brdy zaměřeného na adaptaci lesů na změnu klimatu v Brdské vrchovině, a to výsadbou bukových sazenic.
Součástí dne je také doprovodný program s divadélkem a soutěžemi pro děti, autogramiádou sportovců z Dukly, ukázkami vojenské techniky a výstroje, besedami s lidmi z Brd o Brdech a opékáním špekáčků.

Velcí
Název Velcí dnes označuje přírodní lokalitu u Jinec, kterou vede hranice posádkového cvičiště v Brdech. Ještě po druhé světové válce toto jméno představovalo pro 380 obyvatel Brd domov. Většina z pětašedesáti stavení vesnice Velcí se nacházela až za hranicí výcvikového prostoru. Obec pod Brdy vznikla během středověké kolonizace a zanikla společně s Padrtěmi, Záběhlou, Kolvínem a Hrachovištěm, když v roce 1951 došlo k rozšíření vojenského výcvikového prostoru. A to i přesto, že po válce zde začala rozsáhlá modernizace, kdy byl do obce zaveden mimo jiné telefon a zřízen obecní rozhlas. První ročník Brdského stromsázení přiblížil historii bývalých sídel Padrť a Přední i Zadní Záběhlou. Velcí je tak další zaniklou obcí, kterou bude výsadba ovocných stromů připomínat.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková








Související


Další články

Nová Restaurace 27 mění pohled na českou kuchyni. Příbram má další důvod vyrazit ven Nová Restaurace 27 mění pohled na českou kuchyni. Příbram má další důvod vyrazit ven Příbram má nový podnik, který stojí za pozornost. Restaurace 27 vznikla jen pár kroků … PR U Bukovan havaroval autobus, na místě zasahovali hasiči i záchranka U Bukovan havaroval autobus, na místě zasahovali hasiči i záchranka U další nehody autobusu zasahovali záchranáři ve čtvrtek ráno na silnici u obce … AKTUALIZOVÁNO Velikonoce pod dohledem policie: řidiči na Příbramsku chybují, kontroly přitvrdí Velikonoce pod dohledem policie: řidiči na Příbramsku chybují, kontroly přitvrdí Policisté na Příbramsku se před velikonočními svátky zaměřili na kontrolu řidičů – a … AKTUÁLNĚ Semifinále 2. ligy: Příbram padla v nájezdech. Vyrovnaný duel s Prostějovem rozhodla až loterie Semifinále 2. ligy: Příbram padla v nájezdech. Vyrovnaný duel s Prostějovem rozhodla až loterie Semifinále mezi Příbramí a Prostějovem začalo dramatem, které se lámalo až v … SPORT Drama v Dobrošovicích: Řidič autobusu zkolaboval za volantem a srovnal se zemí kapličku Drama v Dobrošovicích: Řidič autobusu zkolaboval za volantem a srovnal se zemí kapličku Vážná dopravní nehoda ochromila ve středu odpoledne provoz v obci Dobrošovice na … AKTUALIZOVÁNO Chcete jaro plné zpěvu? Pak pomozte ptákům. Dnes je jejich mezinárodní den Chcete jaro plné zpěvu? Pak pomozte ptákům. Dnes je jejich mezinárodní den Každý rok na 1. dubna připadá Mezinárodní den ptactva. Možná to zní jako apríl, ale … ZAJÍMAVOSTI Velikonoce omezí provoz lékárny ONP, pacienti mohou využít náhradní provozy Velikonoce omezí provoz lékárny ONP, pacienti mohou využít náhradní provozy Lékárna ONP bude během velikonočních svátků uzavřena. Nemocnice zároveň informuje o … MUDr. Daniel Bělík: Vrací hráče zpět na led. Bezpečně, rychle a s respektem k tělu MUDr. Daniel Bělík: Vrací hráče zpět na led. Bezpečně, rychle a s respektem k tělu Na ledě rozhodují góly, ale v zákulisí často rozhoduje zdraví. A právě tam stojí … ROZHOVOR V Příbrami se zkomplikovala oprava chodníku kolem kostela na náměstí J. A. Alise V Příbrami se zkomplikovala oprava chodníku kolem kostela na náměstí J. A. Alise V Příbrami se zkomplikovala rekonstrukce historického chodníku kolem kostela svatého … AKTUÁLNĚ
Příbram slaví úspěch v boxu a kickboxu, osm vítězství z víkendu Příbram slaví úspěch v boxu a kickboxu, osm vítězství z víkendu Příbramský tým bojovníků z Rasken Gymu pokračuje v úspěšném tažení. O víkendu 28. … SPORT
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz