Trestní oznámení hejtmanky Jermanové na záchranářku policie odložila
5. června 2020 (20:48)
foto: pribram.cz
„Vítám, že rozhodnutí ve věci oznámení o možném šíření poplašné zprávy učinila Policie ČR v tak krátkém čase,” uvedla Jermanová
Policie odložila trestní oznámení kvůli zprávám o nedostatku ochranných pomůcek u středočeských záchranářů. Středočeský kraj ho v březnu podal kvůli možnému šíření poplašné zprávy. Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) rozhodnutí policie respektuje, podle ní se podařilo prokázat, že záchranářům prostředky nechyběly, uvedl Jan Nováček z krajského úřadu.
Záchranářka Veronika Brožová 17. března v otevřeném dopise hejtmance napsala, že na jejím stanovišti ve Zdibech u Prahy byl jediný respirátor a tři balíčky ochranných pomůcek k infekčnímu pacientovi, roušky měli záchranáři údajně vlastní. Kraj to odmítl a po zveřejnění informací od Brožové v listu Náš region podal trestní oznámení.
Krajská opozice to kritizovala, podle ní šlo o zastrašování a aroganci, TOP 09 dokonce vyzvala hejtmanku k rezignaci. Od postupu kraje se distancoval i předseda středočeské ČSSD Robin Povšík, jehož strana v kraji vládne společně s ANO. Zástupci ANO kritiku odmítli, podle nich má záležitost politické pozadí.
Dosud nebylo jasné, na koho trestní oznámení míří a zda i na záchranářku. Sama Brožová již dříve řekla, že to neví a že ji policie nekontaktovala. V textu oznámení, který dnes kraj zveřejnil, jsou zmiňováni jak vydavatelství Našeho regionu, tak Brožová. Podle něj rozšířily nepravdivou poplašnou zprávu, která je "způsobilá vyvolat nebezpečí vážného znepokojení alespoň části obyvatelstva Středočeského kraje, případně též ostatních regionů České republiky". "Výše popsané skutečnosti tedy nasvědčují tomu, že uvedené osoby se dopustily přečinu šíření poplašné zprávy," píše se v oznámení.
Hejtmanka přivítala, že policie ve věci rozhodla v tak krátkém čase. "I když tvrzení v článku ohledně vybavení záchranářů nebyla zcela pravdivá, domnívám se, že s odstupem času se nám podařilo prokázat, že záchranáři skutečně potřebné vybavení osobními ochrannými prostředky měli. Rozhodnutí Policie ČR respektuji," dodala.
Kraj podal trestní oznámení 19. března. O měsíc později se hejtmanka obrátila na policii znovu. V dopise z 18. května napsala, že Brožová si neuvědomovala dosah svého jednání a byla zneužita pro uměle vytvořenou mediální kampaň. Kraj už dříve odmítl, že by odesláním dopisu zasahoval do policejního vyšetřování.
foto: pribram.cz
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Ochrana přírody podle Středočeského kraje: na Fantově louce se dohodněte s vlastníky
Fantova louka patří k nejcennějším přírodním místům v Příbrami. Mokřadní louky, …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Máme vítěze nejlepší pizzy v Příbrami! A vy můžete vyhrát pizzu od medailistů
Týden jste hlasovali, doporučovali a posílali tipy na to, kde v Příbrami a okolí …
SOUTĚŽ
Řidič se údajně vyhýbal protijedoucímu vozu, dostal smyk a auto se přetočilo přes střechu
Nedaleko Nové Vsi pod Pleší v oblasti Bažantnice se v neděli stala nehoda. Řidič …
FOTO
Smrtící dávky nikotinu v oběhu. Hygienici varují před nebezpečnými e-cigaretami s extrémním obsahem
Hygienická stanice hlavního města Prahy vyhlásila hned několik výrobků za nebezpečné. …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Deset let doučování, návštěv a solidarity: ADRA ukazuje, proč dobrovolnictví vrací víc, než dává
Před deseti lety začalo v Příbrami Dobrovolnické centrum ADRA propojovat lidi, kteří …
ROZHOVOR
Příbramáci si ještě zalyžují. Sjezdovky v okolí drží skvělé podmínky i na konci zimy
Lyžařské areály na Příbramsku hlásí stále dostatek sněhu a plánují provoz minimálně do …
SPORT
Příbramské divadlo se představí na ČT art. Zapojí se do projektu Divadelní jaro 2026
Příbram se letos výrazně zapíše do mapy české kultury. Divadlo A. Dvořáka Příbram se …
KULTURA
Reklama kasina u aquaparku zmizela. Město zasáhlo po vlně kritiky rodičů
Reklama na kasino umístěná v těsné blízkosti příbramského aquaparku vzbudila mezi …
AKTUÁLNĚ
Hasiči i záchranáři zasahovali u nehod v Obořišti a Hluboši
Ani v sobotu neměli záchranáři a hasiči klidný den a zasahovali u nehody v Obořišti, …
FOTOGALERIE
Příbram zvýší podporu hasičům. Starosta přišel s vyšším návrhem přímo na zastupitelstvu
Zastupitelstvo města Příbram na svém únorovém jednání schválilo poskytnutí finanční …
POLITIKA





