23. 10. svátek má Teodor
Trénink na ledě a utkání nic nenahradí, říká trenér Jan Chudý

5. listopadu 2020   (16:42)
Trénink na ledě a utkání nic nenahradí, říká trenér Jan Chudý
foto: pribram.cz

Příbramský hokej v historii vychoval hodně profesionálních sportovců a je znovu na dobré cestě se k takovéto kvalitě navrátit. Šéftrenér Chudý nám odpověděl na několik otázek k současné situaci.


Sportovní svět letos prochází nevídanou zkouškou. Sportovní kluby a sportovci všeobecně dostali vládními nařízeními stopku. Dvakrát už v tomto roce došlo k situaci, že nemohli trénovat. S tím souvisí jak finanční příjmy, tak i další problém ve formě úpadku kondice sportovců.

Jiné země pauzu od sportu nezaznamenaly. Tady už pak nastává problém mezinárodní. Český sport tak ztrácí formu a mohlo by se stát, že na mezinárodní úrovni, přípravě a zápasech upadne. Trénink v domácím prostředí samozřejmě nestačí.
Co se týče rozvoje sportu u dětí a dospívajících, zde může být problém ještě větší. V mladém věku přeci jen dochází k největšímu rozvoji talentu a jakákoli pauza může znamenat velkou ztrátu. Navíc děti potřebují určitý režim a když ho ztratí, o to horší je pak návrat.
Na problematiku dopadu pandemie na sport jsme se zeptali příbramského hokejového trenéra Jana Chudého. Už 6 let se v Příbrami věnuje malým hokejistům mezi pěti a deseti lety.

Jakou sportovní základnu tvoří právě tito malí svěřenci, které trénujete? 

Jako hlavní trenér vedu 2 kategorie, bavíme se tedy o 45 dětech. Celkově mám jako šéftrenér sekce nábor dětí až do 5. třídy, v gesci tedy nějakých 150 dětí. 
Příbramský hokej v minulosti vychoval hodně profesionálních hokejistů, pak došlo k útlumu, ale dnes se situace opět zlepšuje. Jak to vidíte Vy sám?

Za dobu, kdy jsem se vrátil do Příbrami se tady odvedl obrovský kus práce. Vše se odvíjí od kvalitních náborů, máme naplněny nejmenší kategorie, tréninkové podmínky jsou výborné. Pár kluků již máme v mládežnických extraligách, takže ta cesta je nastavena správně. Teď už je jen na nás trenérech, abychom u dětí probudili a podporovali vášeň k hokeji, nastavili férové a zábavné prostředí, kam se budou těšit a rodiče nám i nadále vodili svoje děti na zimák rádi. Pak věřím, že budeme zase produkovat hráče do velkých klubů. 
Z Vašeho profesionálního hlediska. Myslíte si, že výpadek tréninků a zápasů bude mít za následek pokles připravenosti hráčů?

U nejmenších se spíše bojím toho, že nám vypadnou z režimu, na který jsme na začátku sezóny najeli a bude zase chvíli trvat, než se vše vrátí do zajetých kolejí. Samozřejmě trénink na ledě a utkání nic nenahradí. V tom vidím největší problém u starších kategorií, protože tento výpadek se bude strašně těžce dohánět i směrem k jejich hokejové budoucnosti. 
Nebojíte se odlivu zájemců o hokej?

Nemyslím si, že by současná situace měla ovlivnit zájem dětí všeobecně o sport. Vždy záleží na podpoře od rodičů, bez nich to nejde, ale myslím si, že i oni budou i v budoucnu rádi, že se mohou děti zase sportovně vyřádit.
Komunikujete se svými svěřenci? Jak?

Snažíme se se všemi trenéry, abychom zůstali s dětmi v kontaktu. Já osobně točím dětem videa, která sdílím rodičům, abychom zůstali v kontaktu alespoň touto cestou. 
Trénují i v této době? V případě že ano, vytváříte individuální tréninkové plány, nebo necháváte fyzickou přípravu na nich samotných?

Točím videa s různými cviky a výzvami, které mohou děti dělat doma. Najeli jsme na podobný režim, který jsme praktikovali na jaře, kdy nás zastihla první stopka před koncem sezóny. Mám od rodičů zpětnou vazbu, jak nám doma děcka trénují, ale vždy je to tak, jak dětem opakuji na trénincích, že to dělají pro sebe a případně šidí jen a pouze sebe. 
Jak to vidíte do budoucna?

Samozřejmě doufám, že budeme moci co nejdřív začít trénovat společně a nejlépe na ledě. Začínají se rozjíždět profesionální soutěže, tak snad bychom se mohli dostat na led a do utkání ještě před Vánocemi.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Jana Fedorová

Další články

Místostarosta o bydlení na Fantově louce: Bez dohody se nikam nepohneme Místostarosta o bydlení na Fantově louce: Bez dohody se nikam nepohneme Dle územního plánu je území zastavitelné bytovými a rodinnými domy. Je to klidná … Prodejci sledují zájem o kompletní sortiment na Halloween, v nabídce nechybí dýňové pivní speciály nebo zmrzlina s dýňovou příchutí Prodejci sledují zájem o kompletní sortiment na Halloween, v nabídce nechybí dýňové pivní speciály nebo zmrzlina s dýňovou příchutí Loni kvůli pandemii koronaviru a souvisejícím opatřením nebyla příliš vysoká poptávka … ČEZ Distribuce zrušila kalamitní stav v šesti středočeských okresech ČEZ Distribuce zrušila kalamitní stav v šesti středočeských okresech Bez elektřiny je v tuto chvíli přibližně 800 domácností a dalších odběrných … Kvalita vody v Novém rybníce byla letos dobrá, problémem byl parazit Kvalita vody v Novém rybníce byla letos dobrá, problémem byl parazit Koupání v přírodním koupališti Nový rybník se letos téměř celé léto nedoporučovalo, na … Město Příbram převzalo záštitu nad dárcovstvím krve, dárce začne odměňovat Město Příbram převzalo záštitu nad dárcovstvím krve, dárce začne odměňovat Příbram poskytne dárcům krve volné vstupenky na akce pořádané městem a jeho … Palubní kamera zachytila vjezd auta na dálnici do protisměru Palubní kamera zachytila vjezd auta na dálnici do protisměru Řidiče se nepodařilo nalézt. V příbramské nemocnici hospitalizovali další očkované pacienty proti covidu, jeden z nich má těžký průběh V příbramské nemocnici hospitalizovali další očkované pacienty proti covidu, jeden z nich má těžký průběh O otevření samostatného covidového oddělení a dalších opatřeních se rozhodne v … Bez elektřiny po silném větru bylo dnes ráno ve středních Čechách přes sedm tisíc odběratelů Bez elektřiny po silném větru bylo dnes ráno ve středních Čechách přes sedm tisíc odběratelů Společnost ČEZ ve čtvrtek večer kvůli poruchám způsobeným větrem vyhlásila kalamitní … Bohaté a krásné. V příbramské knihovně poznáte Norsko Bohaté a krásné. V příbramské knihovně poznáte Norsko O severské zemi v úterý 26. října povypráví fotograf a cestovatel Václav …
Příbram osadí po městě 300 stojanů na kola s jednotným designem Příbram osadí po městě 300 stojanů na kola s jednotným designem Náklady na pořízení a instalaci jsou 1,9 milionu korun. Do budoucna by stojanů v …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz