15. 6. svátek má Vít

Topoly ve Slunné nebyly bezpečné, proto musely pryč

30. března 2017   (06:40)
Dalších 5 fotografií v galeriiTopoly ve Slunné nebyly bezpečné, proto musely pryč
foto: pribram.cz

Některým obyvatelům města jejich odstranění vadí.



Část obyvatel Příbrami se v poslední době kriticky vyjadřovala ke kácení stromů v některých čtvrtích města. Kromě dlouhodobého sporu kolem kácení v ulici 28. října, bylo asi nejčastěji kritizované kácení stromů ve Slunné ulici na Drkolnově nebo poražení stromu v blízkosti Hořejší Obory.

V tomto případě byl důvodem pokácení stromu napadení škůdcem a tím pádem jeho špatný zdravotní stav. Jedním z podkladů pro vydání kladného rozhodnutí o povolení kácení bylo souhlasné vyjádření Agentury ochrany přírody ČR ke kácení ze dne 6. března letošního roku. „Z vyjádření AOPK vyplývá, že na stromě roste velké množství plodnic ohňovce obecného, dle jejich počtu lze soudit, že napadení tímto patogenem je masivní. Tato skutečnost má vliv na stabilitu stromu i jeho zdravotní stav. Je zde riziko pádu kosterní větve a možného ohrožení chodců. Byla předepsána náhradní výsadba jednoho javoru,“ vysvětlila důvod odstranění stromu tisková mluvčí města Pavlína Svobodová.

V případě kácení stromů ve Slunné ulici pak mimo jiné veřejnosti vadilo, že prý na jejich odstranění nebyl vypracovaný žádný posudek. To nám také potvrdila tisková mluvčí města. „Co se týče posudku, ten skutečně v tomto případě zpracován nebyl, nejedná se o nezbytný podklad pro vydání povolení ke kácení,“ sdělila našemu portálu Pavlína Svobodová. Podle jejích slov se o odstranění šesti stromů začalo jednat už na podzim loňského roku.

Dne 29. 11. 2016 zahájil Městský úřad Příbram, odbor životního prostředí, jako orgán státní správy, na základě žádosti správce zeleně Technických služeb města Příbrami řízení o povolení kácení 6 ks topolů černých rostoucích ve Slunné ulici, sídliště Drkolnov. Jako důvod ke kácení žadatel uvádí: „…případným pádem zlomených větví tyto stromy ohrožují střechy garáží a provoz na komunikaci, která probíhá pod jejich korunami.“

V tomto případě se jednalo o topol černý, který je rychlerostoucí krátkověká dřevina. „Stromy na Drkolnově dosáhly již takových rozměrů, že začaly být nebezpečné pro své nejbližší okolí, a to jak pro střechy garáží, na které už padaly odlamující se větve, tak i pro komunikaci, která je pod nimi. Vzhledem k tomuto stavu jsme se rozhodli tyto stromy nahradit výsadbou vhodnějších dřevin,“ uvedl k celé záležitosti ředitel technických služeb Pavel Mácha.

Orgán ochrany přírody při rozhodování vycházel z prohlídky lokality, při které byla pořízena fotodokumentace. Na místě byla spolu se správcem zeleně dohodnuta náhradní výsadba za kácené dřeviny. Oznámení o zahájení řízení OŽP sdělil spolku Ekolis, ten se do tohoto řízení jako účastník řízení nepřihlásil.

Orgán ochrany přírody uznal důvody ke kácení jako oprávněné. Kácené dřeviny jsou vzrostí jedinci krátkověkého rychlerostoucího taxonu topolu černého vysazení před několika desítkami let. „Tento druh je známý tím, že jeho dřevo v poměrně mladém věku křehne a mohutné větve se odlamují vlastní vahou. Jejich zachování v zástavbě v pozdějším věku není provozně bezpečné,“ řekl ředitel technických služeb. Podle něj by řez mohutných větví z důvodu zajištění provozní bezpečnosti by musel být takového rozsahu, že by znamenal poškození stromů. Proto OŽP povolil jejich pokácení a uložil náhradní výsadbu 6 kusů stromů. V podstatě se jedná o obměnu výsadby.

Fotogalerie

Topoly ve Slunné nebyly bezpečné, proto musely pryč (1) Topoly ve Slunné nebyly bezpečné, proto musely pryč (2) Topoly ve Slunné nebyly bezpečné, proto musely pryč (3) Topoly ve Slunné nebyly bezpečné, proto musely pryč (4) Topoly ve Slunné nebyly bezpečné, proto musely pryč (5)

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: RC,TP








Další články

Proč má dnešní generace tolik „pozdních paniců“? Věda ukazuje, že problém není sex, ale společnost Proč má dnešní generace tolik „pozdních paniců“? Věda ukazuje, že problém není sex, ale společnost Je to trend, o kterém se dlouho šeptalo — a teď ho potvrzují i velké sociologické … LIFESTYLE Na Příbramsku shořel traktor za miliony, silnice 18 je kvůli odtahu opět uzavřena Na Příbramsku shořel traktor za miliony, silnice 18 je kvůli odtahu opět uzavřena Rozsáhlý požár traktoru v plném rozsahu zcela zablokoval v pondělí odpoledne provoz na … AKTUÁLNĚ /FOTO/ Příbram Bobcats ovládli i rakouskou ligu a jsou v semifinále! /FOTO/ Příbram Bobcats ovládli i rakouskou ligu a jsou v semifinále! Flag fotbalisté Příbram Bobcats zažívají další výjimečný rok. Po třech českých … SPORT Budoucnost myslivosti pod lupou. Seminář představí nové technologie i ochranu zvěře Budoucnost myslivosti pod lupou. Seminář představí nové technologie i ochranu zvěře Myslivost dnes zdaleka neznamená jen péči o zvěř a tradice předávané z generace na … NEPŘEHLÉDNĚTE Po deseti letech zpět — a rovnou ve velkém. Hornické slavnosti strhly Příbram i přes páteční déšť Po deseti letech zpět — a rovnou ve velkém. Hornické slavnosti strhly Příbram i přes páteční déšť Příbram má za sebou jeden z nejvýraznějších víkendů posledních let. Hornické slavnosti … FOTOGALERIE Březnické gulášování na starém kluzišti: Vůně, skvělá zábava a dvanáct soutěžních týmů přilákaly stovky lidí Březnické gulášování na starém kluzišti: Vůně, skvělá zábava a dvanáct soutěžních týmů přilákaly stovky lidí Šestý ročník oblíbeného Březnického gulášování proměnil uplynulou sobotu staré … FOTOGALERIE Pravomocné rozsudky k pádu domu v Hailově ulici: odpovědnost nese zhotovitel, nikoli LDM Group Pravomocné rozsudky k pádu domu v Hailově ulici: odpovědnost nese zhotovitel, nikoli LDM Group Pravomocné rozsudky Okresního soudu v Příbrami a Krajského soudu v Praze potvrdily, že … Hřiměždice znovu ovládne adrenalin. Highjump letos přiveze evropskou špičku i rekordmana světa Hřiměždice znovu ovládne adrenalin. Highjump letos přiveze evropskou špičku i rekordmana světa Lom v Hřiměždicích se letos 7. a 8. srpna znovu promění v centrum adrenalinu a … NEPŘEHLÉDNĚTE Bez černý, voňavá léčivka našich zahrad a cest Bez černý, voňavá léčivka našich zahrad a cest Na přelomu května a června rozkvétá podél cest, na okrajích lesů i v zahradách jeden z … AKTUÁLNĚ
Eutanazie není problém. Problém je naše zbabělost. Eutanazie není problém. Problém je naše zbabělost. Eutanazie není ten strašák, za který ji vydáváme. Strašákem je naše vlastní zbabělost: … ZDRAVOTNICTVÍ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz