Topná sezona je v plném proudu, nezapomeňte zkontrolovat komín
17. října 2021 (12:45)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Mnoho majitelů domů podle kominíků nechává zajištění potřebné kontroly komína na poslední chvíli.
Na kominíka kvůli čištění a pravidelné povinné kontrole komína lidé momentálně čekají zpravidla měsíc, minimálně ale 14 dní. V září a říjnu, před zahájením topné sezony, mají kominíci nejvíce práce, většina z nich pracuje i o víkendech. Kominictví oproti loňsku zdražovala služby o 10 až 15 procent. Za základní kontrolu komína lidé letos zaplatí zhruba 500 korun plus náklady na dopravu na místo.
Mnoho majitelů domů podle kominíků nechává zajištění potřebné kontroly komína na poslední chvíli a má pak problém zkušeného odborníka sehnat. Někteří jsou nyní schopni k zákazníkovi přijet až začátkem prosince.
Kominík, který dělá svou práci zodpovědně, přijede správně vybaven. Kromě jiného má například endoskop nebo speciální kameru. Kontrola komínu v takovém případě zabere jen zřídka pod 30 minut.
Kominík má nejen vyčistit a zkontrolovat komín, ale také kouřovod a spalinové hrdlo spotřebiče paliv. Součástí čištění je i výběr sazí anebo kontrola odvodu kondenzátu ze spalinové cesty. Kominík musí taktéž zkontrolovat, zda nedošlo ke stavebním úpravám objektu, které by negativně ovlivnily bezpečnost a funkčnost odvodu spalin.
Také hasiči připomínají, že následky špatně pracujícího komínu mohou být fatální. „Může dojít k požáru způsobenému zahořením sazí ve znečištěných spalinových cestách – zejména u spotřebičů na pevná paliva, nebo také k otravě oxidem uhelnatým – u spotřebičů na plynná paliva,“ varují hasiči. V případě chybějící kontroly nebo revize komína navíc pojišťovny neuhradí vzniklou škodu a provozovateli hrozí pokuta.
Každý provozovatel spotřebiče paliv jako je plynový kotel, kamna nebo krb, je na základě vyhlášky povinný nechat oprávněnou osobou zkontrolovat spalinovou cestu. Kontrola je nařízena většinou jednou ročně, provádí se současně s čištěním komína. U kondenzačních kotlů stačí kontrola jednou za dva roky.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Fanoušci se dočkali. 45. ročník SILMET Rally zveřejnil mapy, divácká místa i 360° drony
SILMET Rally Příbram se vrací v plné síle. Jubilejní 45. ročník, který se pojede 24. a …
AKTUÁLNĚ
Moře, nebo Česko? Kam letos vyrazit na letní dovolenou?
Léto je v plném proudu a mnozí se ještě rozhodují, kde strávit zaslouženou dovolenou. …
LIFESTYLE
Zákaz mobilů ve školách: ochrana dětí, nebo krok zpět?
Vláda jednomyslně podpořila návrh na plošný zákaz používání mobilních telefonů a …
ANKETA
Pozor při sběru hub a borůvek. Tasemnice liščí může číhat i na nemytých lesních plodech
Tasemnice liščí (Echinococcus multilocularis) patří mezi nejnebezpečnější parazity, …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Senátorkou za Příbramsko chce být Luftová (Piráti), ODS podpoří Štěpánka (STAN)
V podzimních senátních volbách na Příbramsku se bude ucházet o hlasy voličů příbramská …
AKTUÁLNĚ
Vstupní brána má nové štuky i ochrannou vrstvu. Příbramský hřbitov čekají další velké úpravy
Vstupní brána na příbramský hřbitov z parku V Zátiší prošla kompletní opravou. Má nové …
AKTUÁLNĚ
Zfetovaný a opilý řidič napálil fabii do stromu: Auto samo zavolalo pomoc přes E-call
Kombinace alkoholu, pervitinu a ignorování soudních rozhodnutí opět ukázala svou …
AKTUÁLNĚ
Středočeský kraj v autobusech PID od srpna rozšíří možnost nástupu všemi dveřmi
Od srpna bude možné nastupovat do autobusů Pražské integrované dopravy (PID) všemi …
DOPRAVA
Penaltový král poprvé ve Středočeském kraji. Nový Knín hostí premiéru s Horváthem, Zelenkou i „Kalkulátorem“
Po šestnácti ročnících na Moravě vstupuje Penaltový král do nové éry. Soutěž se vydává …
SPORT
Technologická revoluce míří na Příbramsko. Unikátní podzemní laboratoř dostane novou šanci stát se centrem inovací
Jedinečné pracoviště ukryté pod zemí nedaleko Slapské přehrady čeká další rozvoj. …
ZAJÍMAVOSTI




