Tomáš Klus za mřížemi příbramské věznice
10. října 2024 (07:00)
foto: pribram.cz / Oldřich Kozák
Populární český písničkář, herec a aktivista Tomáš Klus zavítal v pondělí do příbramské věznice Bytíz, kde v rámci kulturního programu zazpíval odsouzeným, a to bez nároku na honorář.
Jedinečný zážitek připravil v pondělí odpoledne Tomáš Klus se svou kapelou několika desítkám odsouzených v příbramské věznici. Před poněkud netradiční publikum se postavil se svou kapelou Cílová skupina v oploceném areálu jedné z vězeňských ubytoven a jak je jeho dobrým zvykem, předvedl strhující show s plným nasazením.
Byl to poměrně zvláštní pocit, na začátku i určitá obava ze sdílení prostoru s tolika vězni bez jakékoliv ochranné bariéry. První minuty na oploceném asfaltovém plácku s několika desítkami odsouzených vězňů se pro autora těchto řádek nesly v duchu postupného rozkoukávání a osmělování. Možnost zúčastnit se tohoto netradičního vystoupení dostalo z necelé tisícovky vězňů jen několik desítek „vyvolených“ nebo lépe řečeno prověřených, kteří byli odsouzení za méně závažné tresty. Určitý klid dodávali i všudypřítomní dozorci, kteří vše bedlivě sledovali a průběžně mezi vězni korzovali.
Za to Tomáš Klus to rozbalil od první minuty a nijak se nežinýroval. Se svým publikem v modrých mundúrech zvesela komunikoval, předváděl energickou show plnou improvizace a vtipných vložek. „Já jsem dneska šel taky do tepláků, jsem si říkal, že to je příznačné. Jen nevím, jestli my jsme pro vás za odměnu nebo za trest, to uvidíme. Já každý koncert začínám slovy o tom, že jsme rádi, že jste tady, ale ve vašem případě kluci nejsme, takže doufám, že se časem uvidíme někde, kde budeme skutečně rádi, že se vidíme“, pobavil Klus své publikum hned ze startu. Z počátku vlažné vězeňské publikum se také postupně osmělovalo a zejména romská část osazenstva nezapřela svůj původ, živelnost a cit pro hudbu.
Za to Tomáš Klus to rozbalil od první minuty a nijak se nežinýroval. Se svým publikem v modrých mundúrech zvesela komunikoval, předváděl energickou show plnou improvizace a vtipných vložek. „Já jsem dneska šel taky do tepláků, jsem si říkal, že to je příznačné. Jen nevím, jestli my jsme pro vás za odměnu nebo za trest, to uvidíme. Já každý koncert začínám slovy o tom, že jsme rádi, že jste tady, ale ve vašem případě kluci nejsme, takže doufám, že se časem uvidíme někde, kde budeme skutečně rádi, že se vidíme“, pobavil Klus své publikum hned ze startu. Z počátku vlažné vězeňské publikum se také postupně osmělovalo a zejména romská část osazenstva nezapřela svůj původ, živelnost a cit pro hudbu.
Pro Kluse se jednalo již o sedmý koncert po českých věznicích a netradiční tour ho zjevně baví a dává mu smysl. „Myslím si, že si každý člověk v životě zaslouží druhou šanci a odpuštění i sobě. To je to nejtěžší, co si člověk může dát. Zrovna tak je to důležité pro mou vlastní zkušenost, protože i já jsem v životě dostal druhou šanci,“ vysvětloval pro pribram.cz po vystoupení Tomáš Klus.
foto: pribram.cz / Oldřich Kozák
Iniciátorem vězeňské tour je kaplan plzeňské věznice na Borech Blažej Pelán. „Hudba má obrovskou moc. Moji vězni jsou citliví na projevy svobody a u té muziky se můžou fakt uvolnit a třeba také zastavit, nechat se oslovit tím textem. Tomáš je výjimečný v tom, že on nemluví jen tou hudbou, ale on prostě komunikuje. To poselství, které Tomáš nese, když mluví o odpuštění, ve spojení s tou show a legrací, je unikátní. On dokáže jet současně linku humoru a do toho pak vloží sem tam nějaké duchovní, morální či etické poselství, u kterého je navíc velmi přesvědčivý, čímž se dokáže s publikem výborně propojit. Za mě Tomáš prosvěcuje jako jeden z mála lidské životy. Má zvláštní dar komunikovat s publikem a reagovat na jejich podněty,“ uzavřel kaplan povedené odpoledne v příbramské věznici.
foto: kaplan Blažej Pelán
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Oldřich Kozák
Další články
Pavel Wohl: „Brdy jsou ideální. Pohyb je základ kultivované společnosti.“
Profesionální triatlonista Pavel Wohl, trojnásobný mistr republiky v polovičním …
ROZHOVOR
Policie pátrá po muži s omezenou svéprávností z chráněného bydlení na Příbramsku
Příbramští policisté pátrají po sedmatřicetiletém Tomáši Mitrovi, který je omezen na …
AKTUÁLNĚ
Krásnohorské léto 2026: víno, klobásy, hudba i strongmani. Víkend, který má tah
V Krásné Hoře nad Vltavou se o druhém srpnovém víkendu sejde výstava, víno, jarmark, …
KULTURA
Český vrtulník měl při hašení ve Francii 263 shozů vody, situaci ztěžoval vítr
Českým hasičům, kteří pomáhali s vrtulníkem hasit lesní požáry ve Francii, …
ZAJÍMAVOSTI
Domácí lavička je jiná. Marek Nikl čeká na Příbram v Jihlavě
V pátek 7. srpna od 17:45 hostí FC Vysočina Jihlava v rámci Chance ligy tým FK …
ROZHOVOR
Hollywood v Praze díky Příbrami. Petr Větrovský přiváží Dolpha Lundgrena
Po červnové návštěvě Arnolda Schwarzeneggera čeká české fanoušky další jméno, které …
KULTURA
Už za pár dní to vypukne! Hřiměždický lom znovu ovládnou odvážné skoky z desítek metrů
Už 7. a 8. srpna se zatopený lom v Hřiměždicích opět promění v centrum adrenalinu. …
AKTUALIZOVÁNO
Děravé jímky končí. Úřady zpřísnily kontroly a pokuty jsou vysoké
Staré jímky bez nepropustného dna byly dlouhá léta běžnou praxí v chatařských …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Druhá polovina prázdnin v hornickém muzeu láká na dětské prohlídky a středověká řemesla
Hornické muzeum Příbram připravilo na druhou polovinu letních prázdnin bohatý program …
AKTUÁLNĚ
Zlomený palec, nezlomená Pudilová. Tvrdý večer na Štvanici, který ukázal její povahu
Lucie Pudilová má za sebou jeden z nejtěžších večerů kariéry. Na Štvanici vstoupila do …
SPORT




