11. 7. svátek má Olga

Tohle si nenechte ujít! Skanzen na jeden den připomene zapomenutá řemesla

ZAJÍMAVOSTI
8. července 2026   (18:20)
Další 3 fotografie v galeriiTohle si nenechte ujít! Skanzen na jeden den připomene zapomenutá řemesla
foto: Hornické muzeum Příbram / se souhlasem

Skanzen Vysoký Chlumec se v sobotu 18. července promění v místo, kde se zastaví čas. Hornické muzeum Příbram zde od 10 do 17 hodin pořádá oblíbený Den řemesel, během kterého si návštěvníci budou moci prohlédnout tradiční řemesla, ochutnat čerstvě upečený chléb nebo sledovat práci desítek zkušených řemeslníků.


Program představí řemesla spojená s venkovským hospodářstvím a lidovým stavitelstvím. Chybět nebude točení keramiky na hrnčířském kruhu, drátování, paličkování, tkaní na stavu, výroba píšťalek nebo stavba kachlových kamen. K vidění bude také práce řezbáře perníkových forem či sbírka historických seker.

Pod širým nebem návštěvníci uvidí kosení louky nebo tradiční štípání šindele. Děti si budou moci ozdobit a ochutnat vlastnoručně vyrobený medový perníček a z historické pece se po celý den bude linout vůně čerstvě upečeného chleba.

Po několika letech se do programu vracejí také ukázky práce s hliněnými omítkami a soustružení na historickém šlapacím soustruhu. Letošní novinkou bude výroba přírodního mýdla.

Během dne se představí přibližně dvě desítky řemeslníků. Přestože se tentokrát nekonají komentované prohlídky s průvodcem, většina historických objektů bude volně přístupná a návštěvníci si budou moci prohlédnout také funkční mlýn, pilu nebo kovárnu.

Součástí akce bude i prodej tradičních výrobků. Zájemci si budou moci odnést keramiku z Milevska a Vysokého Chlumce, dřevěné píšťaly, přírodní mýdla, ručně pletené ponožky, dřevěné misky, medovinu nebo další včelařské produkty.

Občerstvení bude zajištěno po celý den. Parkování na přilehlé louce vyjde na 50 korun. Vstupné činí 100 korun pro dospělé, 60 korun pro děti, studenty a seniory, rodinné vstupné stojí 250 korun.

Fotogalerie

Tohle si nenechte ujít! Skanzen na jeden den připomene zapomenutá řemesla (1) Tohle si nenechte ujít! Skanzen na jeden den připomene zapomenutá řemesla (2) Tohle si nenechte ujít! Skanzen na jeden den připomene zapomenutá řemesla (3)

foto: Hornické muzeum Příbram / se souhlasem

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Hornické muzeum Příbram
autor: Petr Procházka








Další články

Středočeský kraj dá půl milionu korun na ozdravný pobyt dětí z Ukrajiny Středočeský kraj dá půl milionu korun na ozdravný pobyt dětí z Ukrajiny Středočeský kraj dá půl milionu korun na ozdravný pobyt dětí z Ukrajiny. Dva týdny v … AKTUÁLNĚ Příbramský Senior Point má nové hřiště na pétanque Příbramský Senior Point má nové hřiště na pétanque Senior Point v Příbrami, který letos slaví deset let své činnosti, rozšířil nabídku … AKTUÁLNĚ Vzácná orchidej dobývá nové lokality uvnitř Brd Vzácná orchidej dobývá nové lokality uvnitř Brd Prstnatec Fuchsův patří mezi naše nejkrásnější orchideje. Na první pohled zaujme … POZNÁVÁME BRDY Kvalita vody ve středočeských koupalištích je nadále většinou výborná Kvalita vody ve středočeských koupalištích je nadále většinou výborná Kvalita vody ve středočeských přírodních koupalištích je většinou výborná, horké … AKTUÁLNĚ Požár staré slámy v Příbrami na Balonce se obešel beze škody Požár staré slámy v Příbrami na Balonce se obešel beze škody V soukromém areálu na Balonce v Příbrami zasahovali v pátek odpoledne profesionální … AKTUALIZOVÁNO Pohonné hmoty v Příbrami: Ceny znovu mírně narostly Pohonné hmoty v Příbrami: Ceny znovu mírně narostly Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 37,89 Kč do 40,50 Kč … DOPRAVA Tipy na víkend: Přijďte na koncert Rožmitálské Venkovanky nebo na závody v kynologii! Tipy na víkend: Přijďte na koncert Rožmitálské Venkovanky nebo na závody v kynologii! Během celého víkendu bude na Dobříši probíhat CACIT 2026 - šampionát ve sportovní … NEPŘEHLÉDNĚTE Dražba za 20 milionů bez jediného zájemce. Na zastupitelstvu zazněly otázky, město chystá opakování Dražba za 20 milionů bez jediného zájemce. Na zastupitelstvu zazněly otázky, město chystá opakování Veřejná dražba prvorepublikové budovy bývalé hudební školy v ulici Československé … POLITIKA Salmonela v krůtím mase z Polska. Inspekce varuje: Nekonzumujte zásoby z mrazáku Salmonela v krůtím mase z Polska. Inspekce varuje: Nekonzumujte zásoby z mrazáku Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) vydala varování pro spotřebitele … AKTUÁLNĚ
Guláš Fest v Belvederu: vůně, soutěž, saxofon a sud piva pro vítěze! Guláš Fest v Belvederu: vůně, soutěž, saxofon a sud piva pro vítěze! Příbram se chystá na událost, která provoní celé okolí. 12. září 2026 od 12 hodin … NEPŘEHLÉDNĚTE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz