7. 8. svátek má Lada

Tip na výlet: Hluboké údolí potoků skrývá tajný vojenský objekt

POZNÁVÁME BRDY
11. října 2024   (18:00)
Další 3 fotografie v galeriiTip na výlet: Hluboké údolí potoků skrývá tajný vojenský objekt
foto: pribram.cz / Karel Hutr

Střední Brdy byly a jsou stále nejen oblíbeným místem milovníků přírody, ale pro svoji polohu je využívali a stále využívají vojáci. U Rezervy je dokonce tajný vojenský objekt.


Kdo z poutníků došel až k tajemné louce u Tří trubek, kde je dnes jen několik dožívajících jasanů a jabloní, povšiml si u Třítrubeckého potoka poblíž mostu vykácených linií po obou stranách. Tudy proudí pitná voda z vydatných zdrojů na Rokycansko. Nedávno tu ještě byly stavební stroje a pokládaly nové potrubí. Proto ty linky vykáceného lesa.

Podzemí U Němých
Kromě toho si nelze nevšimnout oplocené stavby v louce, což by měl být vojenský rozvaděč optických kabelů. A pak tu máme naproti louce oplocení lesa kolem cesty. Plot budeme míjet od mostu přes potok až do křižovatky a ve směru k třítrubeckému zámečku. Za plotem se ukrývá tajemství brdských lesů. Však se tu říká U Němých.

Co se nachází za plotem a hlavní branou, se jen můžeme dohadovat. Na leteckých mapách uvidíte jen několik nevelkých staveb. Kromě nich se totiž to zásadní ukrývá v podzemí hlubokého údolí potoků Třítrubeckého a Rezervy.
Úkryt před raketami?
Podle některých informací je tam vyraženo do podzemí jedno z několika hlavních velitelských stanovišť (HVS) budovaných na našem území v období "studené války". Říká se, že tato stanoviště byla určena k úkrytu generality naší armády při případném raketovém napadení státu. V každém případě jsou v této oblasti podzemní objekty (bunkry) budované na strategicky podobných místech. Vždy se totiž jedná o hluboká údolí, která jsou nejenom lépe chráněna před případnými raketovými útoky a přímým zásahem, ale také omezují následnou tlakovou vlnu. Co je ve skutečnosti v podzemí, se můžeme jen dohadovat. Obyčejný smrtelník to neví a ti co tam slouží nebo sloužili, jsou vázaní mlčenlivostí včetně ostrahy. Proto U Němých.

Podobné tajné podzemí je v Praze
S budováním podzemních objektů se podle dohledatelných pramenů začalo v květnu 1955. V případě válečného konfliktu mělo podzemí sloužit k zabezpečení pevného a nepřetržitého velení vojskům a počítalo se zde s pobytem 180 osob. Stavělo se současně s velitelským stanovištěm hlavního velení v Praze-Hlubočepech, jenž mělo být určeno pro generální štáb a ministerstvo obrany. Podzemní objekty U Němých byly dokončeny roku 1958. Ať je funkce podzemních objektů jakákoliv, rozhodně se s nimi stále počítá. Před několika lety bylo údolí nově oploceno a uzavřený prostor rozšířen.

Několik pater v podzemí
Uvnitř se podle názorů lidí, kteří tam kdysi sloužili, pravděpodobně nachází jedno nebo více podzemních pater. Do objektu se vchází soustavou pancéřovaných a protiplynových dveří. Uvnitř je zřejmě velitelský sál (velín), dále i kanceláře, počítačové centrum a technické zázemí včetně vodárny a ubytovacích prostor. Kolují i zvěsti, že je v podzemí rozsáhlá a špičkově vybavená nemocnice.

Podobná zařízení se nachází například v okolí Písku nebo v Prokopském údolí. Někteří tvrdí, že u třítrubeckého zámečku, který leží poblíž hlavního vjezdu do tajného vojenského objektu, je jen jeden z vjezdů do podzemí. Druhý je údajně až u Jinců. Tím se nabízí další otázka, jak je vůbec podzemní objekt rozsáhlý?

U Rybiček
Ještě předtím, než byl objekt oplocen a rozšířena zakázaná oblast, mohl někdo ze zvědavosti dojít po Třítrubeckém potoce nebo Rezervě v chladném a vlhkém údolí až k soutoku obou potoků. Tohle místo má svoje kouzlo a snad mu i zůstalo po oplocení, i když se tam už nikdo nepodívá. Pro ty, co mají rádi horské a podhorské bystřiny, je tady doslova ráj. Křišťálově čisté vody obou potoků se po soutoku spojí v ještě větší a vydatnější tok, aby těsně před zámečkem posílily o vody Klabavy. Těsně nad splynutím potoků jsou stavidla k regulaci toku do rybníčku a náhonu rekonstruované elektrárny u loveckého zámečku Tři trubky. Když alespoň na leteckém zobrazení mapových aplikací budeme putovat asi kilometr proti vodě, narazíme před soutokem s Rezervou na zajímavou stavbu. Jde o sběrač rokycanského vodovodu a říká se tu U rybiček. Proto z leteckého záběru ten podivný tvar střechy.

Příště se vrátíme se k elektrárně, která napájela blízký lovecký zámeček a tady už můžeme příště zahájit bez omezení další poznávání zajímavých a někdy i tajemných míst v Brdech.

Fotogalerie

Zakázané území. (1) Potok Rezerva v místech, kam se dnes už nepodíváte. (2) Sběrač vodovodu U Rybiček je zajímavá stavba. (3)

foto: pribram.cz / Karel Hutr

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / Karel Hutr
autor: Karel Hutr








Další články

8. srpna je Mezinárodní den koček. Ukažte nám tu svou! 8. srpna je Mezinárodní den koček. Ukažte nám tu svou! Mezinárodní den koček připadá na 8. srpna, a protože kočky patří k nejoblíbenějším … ZVÍŘATA Setkali jsme se na Hornických slavnostech a byla to zábava Setkali jsme se na Hornických slavnostech a byla to zábava Jako váš spolehlivý dodavatel tepla rádi navštěvujeme místa, kde se scházejí rodiny, … PR Spider‑Man přilétá do Příbrami. Kino uvede nový film, který otevírá další kapitolu slavné série Spider‑Man přilétá do Příbrami. Kino uvede nový film, který otevírá další kapitolu slavné série Spider‑Man se po čtyřech letech vrací na plátno — a tentokrát i do Příbrami. V sobotu … KULTURA Pozor při nákupu! Potravinářská inspekce odhalila falšované těstoviny, prodávaly se i v Albertu Pozor při nákupu! Potravinářská inspekce odhalila falšované těstoviny, prodávaly se i v Albertu Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) upozornila na falšované těstoviny z … NEPŘEHLÉDNĚTE Vedra k nevydržení? Máme tipy, kam na Příbramsku schovat děti před sluncem a vedrem Vedra k nevydržení? Máme tipy, kam na Příbramsku schovat děti před sluncem a vedrem Tropické dny dokážou potrápit nejen dospělé, ale hlavně děti. Pokud nechcete trávit … TIP NA VÝLET Pavel Wohl: „Brdy jsou ideální. Pohyb je základ kultivované společnosti.“ Pavel Wohl: „Brdy jsou ideální. Pohyb je základ kultivované společnosti.“ Profesionální triatlonista Pavel Wohl, trojnásobný mistr republiky v polovičním … ROZHOVOR Policie pátrá po muži s omezenou svéprávností z chráněného bydlení na Příbramsku Policie pátrá po muži s omezenou svéprávností z chráněného bydlení na Příbramsku Příbramští policisté pátrají po sedmatřicetiletém Tomáši Mitrovi, který je omezen na … AKTUÁLNĚ Krásnohorské léto 2026: víno, klobásy, hudba i strongmani. Víkend, který má tah Krásnohorské léto 2026: víno, klobásy, hudba i strongmani. Víkend, který má tah V Krásné Hoře nad Vltavou se o druhém srpnovém víkendu sejde výstava, víno, jarmark, … KULTURA Český vrtulník měl při hašení ve Francii 263 shozů vody, situaci ztěžoval vítr Český vrtulník měl při hašení ve Francii 263 shozů vody, situaci ztěžoval vítr Českým hasičům, kteří pomáhali s vrtulníkem hasit lesní požáry ve Francii, … ZAJÍMAVOSTI
Domácí lavička je jiná. Marek Nikl čeká na Příbram v Jihlavě Domácí lavička je jiná. Marek Nikl čeká na Příbram v Jihlavě V pátek 7. srpna od 17:45 hostí FC Vysočina Jihlava v rámci Chance ligy tým FK … ROZHOVOR
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz