19. 1. svátek má Doubravka
Tichý Silvestr bez rachejtlí: Každý si zaslouží klidný příchod Nového roku

28. prosince 2019   (16:18)
Tichý Silvestr bez rachejtlí: Každý si zaslouží klidný příchod Nového roku

K výzvě Tichý Silvestr bez rachejtlí se na sociálních sítích přihlásilo doposud 44 tisíc lidí z celé České republiky


Zatímco noc ze Silvestra na Nový rok je pro většinu lidí časem bujarého veselí a dobré nálady, pro zvířata je bezesporu jednou z nejhorších nocí v roce. Při hlasitých silvestrovských oslavách zažívají stres, tíseň a zděšení. Domácí zvířata se mohou zaběhnout, zranit a v krajním případě i zahynout. Volně žijící živočichové propadají panice a přestávají spoléhat na své instinkty. Některá končí pod koly aut a ptáci třeba v drátech elektrického vedení.

Sociálními sítěmi koluje výzva Tichý Silvestr bez rachejtlí. Doposud se k ní připojilo 44 tisíc lidí z celé České republiky. S výzvou přišli ochránci přírody z Vlašimi s tím, že každý si zaslouží klidný příchod Nového roku. Zároveň poukazují na negativa, které jsou s pyrotechnikou spjata.

Hlučná pyrotechnika představuje nebezpečí nejen pro domácí, ale také pro divoce žijící zvířata, která se při útěku před hlasitými petardami mohou vážně zranit. Sám stres a desítky minut strávené v panickém útěku zvířatům navíc vyčerpávají v zimě tak vzácnou energii. Rachejtle jsou také celým koktejlem chemikálií, který po dopadu kontaminuje vodu či půdu. Zbytky po petardách přestavují riziko pro zvířata a děti.

Normální je nerušit, neznečišťovat a neohrožovat zbytečně životy ani zdraví spoluobčanů. To je motto petice za zákaz používání a prodeje zábavní pyrotechniky, která je součástí této výzvy. Odkazuje mimo jiné na Listinu základních práv a svobod, ve které stojí, že každý má právo na příznivé životní prostředí.
 
V současné době je v Česku zakázána pyrotechnika pouze v Národních parcích. Petenti svým podpisem žádají Vládu a Sněmovnu České republiky o zákaz používání a prodeje zábavní pyrotechniky na celém území České republiky, a to bez výjimky. Doposud ji podepsalo bezmála 6 500 občanů s tím, že „není důvod diskriminovat ani přírodu ani lidi mimo národní parky – i oni mají právo na klid.“ Jedním z důvodů pro podání petice je i nulová možnost rozpoznat teroristický útok od pyrotechnické „zábavy“. 
 
Otázku používání zábavní pyrotechniky nedávno řešilo i Zastupitelstvo města Příbrami. Používání pyrotechniky bylo omezeno vyhláškou, která stanovuje místa, kde je nakládání s pyrotechnikou zakázáno. Opatření však neplatí při silvestrovských a novoročních oslavách, na Mikuláše a na čarodějnice.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: Miloslava Ritschlová foto pixabayDalší články

Stavební úřad vydal rozhodnutí o umístění části stavby Jihovýchodního obchvatu Stavební úřad vydal rozhodnutí o umístění části stavby Jihovýchodního obchvatu Po dlouhých 18 letech od schválení územního plánu města Příbrami, kde byla trasa obchvatu zanesena a schválena, byl udělán důležitý krok pro jeho realizaci. 19. ledna 2020   (19:47) Děti z milínské základní školy se učí i ve skleníku. Pěstují strelicie, ale i muškáty do oken Děti z milínské základní školy se učí i ve skleníku. Pěstují strelicie, ale i muškáty do oken Součástí skleníku je i moderní přírodovědná učebna s mikroskopy a binokulárními lupami 19. ledna 2020   (15:50) Příbramské divadlo přinese lepší požitek nedoslýchavým divákům Příbramské divadlo přinese lepší požitek nedoslýchavým divákům V rámci rekonstrukce hlediště dojde k instalaci speciální zvukové smyčky pro nedoslýchavé 19. ledna 2020   (12:26) Blíží se konec platnosti dálničních známek Blíží se konec platnosti dálničních známek Platnost loňských dálničních známek k poslednímu lednovému dni končí. Od roku 2021 budou už jen elektronické 19. ledna 2020   (09:23) Po čtyřech letech se otevře Junior klub, bude bezbariérový Po čtyřech letech se otevře Junior klub, bude bezbariérový Spravovat ho budou Sportovní zařízení města ve spolupráci s Městským kulturním centrem. 19. ledna 2020   (06:56) Letní sídlo T. G. Masaryka čeká rekonstrukce Letní sídlo T. G. Masaryka čeká rekonstrukce Renovace hlubošského zámku, který byl v roce 1958 prohlášen za kulturní památku, se prodraží o 50 milionů korun 18. ledna 2020   (19:31) Zbyněk Prousek poradí, jak se bránit obchodním praktikám „šmejdů“ Zbyněk Prousek poradí, jak se bránit obchodním praktikám „šmejdů“ Každodenně se setkáváme s případy, kdy jsou povětšinou naši senioři zlákáni, oklamáni a okradeni takzvanými „šmejdy“. V Příbrami bude o této problematice přednášet Zbyněk Prousek. 18. ledna 2020   (17:16) Městští strážníci zadrželi pachatele, který se vloupal do knihovny Městští strážníci zadrželi pachatele, který se vloupal do knihovny Díky rychlému zásahu městských strážníků nestačil nic odcizit. 18. ledna 2020   (14:23) Dotkněte se, nakoukněte, zatočte s kličkou. Do příbramské galerie dorazila výstava Divadla bratří Formanů Dotkněte se, nakoukněte, zatočte s kličkou. Do příbramské galerie dorazila výstava Divadla bratří Formanů V jedinečný svět fantazie a hry se Galerie Františka Drtikola promění v neděli 19. ledna při slavnostní vernisáži 18. ledna 2020   (13:10) Chřipka útočí ze všech stran, již má první oběť. Jak se nenakazit? Chřipka útočí ze všech stran, již má první oběť. Jak se nenakazit? Hygienici zaznamenali raketový vzestup chřipky 18. ledna 2020   (10:09)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz