6. 12. svátek má Mikuláš

Tichý Silvestr bez rachejtlí: Každý si zaslouží klidný příchod Nového roku

28. prosince 2019   (16:18)
Tichý Silvestr bez rachejtlí: Každý si zaslouží klidný příchod Nového roku

K výzvě Tichý Silvestr bez rachejtlí se na sociálních sítích přihlásilo doposud 44 tisíc lidí z celé České republikyZatímco noc ze Silvestra na Nový rok je pro většinu lidí časem bujarého veselí a dobré nálady, pro zvířata je bezesporu jednou z nejhorších nocí v roce. Při hlasitých silvestrovských oslavách zažívají stres, tíseň a zděšení. Domácí zvířata se mohou zaběhnout, zranit a v krajním případě i zahynout. Volně žijící živočichové propadají panice a přestávají spoléhat na své instinkty. Některá končí pod koly aut a ptáci třeba v drátech elektrického vedení.

Sociálními sítěmi koluje výzva Tichý Silvestr bez rachejtlí. Doposud se k ní připojilo 44 tisíc lidí z celé České republiky. S výzvou přišli ochránci přírody z Vlašimi s tím, že každý si zaslouží klidný příchod Nového roku. Zároveň poukazují na negativa, které jsou s pyrotechnikou spjata.

Hlučná pyrotechnika představuje nebezpečí nejen pro domácí, ale také pro divoce žijící zvířata, která se při útěku před hlasitými petardami mohou vážně zranit. Sám stres a desítky minut strávené v panickém útěku zvířatům navíc vyčerpávají v zimě tak vzácnou energii. Rachejtle jsou také celým koktejlem chemikálií, který po dopadu kontaminuje vodu či půdu. Zbytky po petardách přestavují riziko pro zvířata a děti.

Normální je nerušit, neznečišťovat a neohrožovat zbytečně životy ani zdraví spoluobčanů. To je motto petice za zákaz používání a prodeje zábavní pyrotechniky, která je součástí této výzvy. Odkazuje mimo jiné na Listinu základních práv a svobod, ve které stojí, že každý má právo na příznivé životní prostředí.
 
V současné době je v Česku zakázána pyrotechnika pouze v Národních parcích. Petenti svým podpisem žádají Vládu a Sněmovnu České republiky o zákaz používání a prodeje zábavní pyrotechniky na celém území České republiky, a to bez výjimky. Doposud ji podepsalo bezmála 6 500 občanů s tím, že „není důvod diskriminovat ani přírodu ani lidi mimo národní parky – i oni mají právo na klid.“ Jedním z důvodů pro podání petice je i nulová možnost rozpoznat teroristický útok od pyrotechnické „zábavy“. 
 
Otázku používání zábavní pyrotechniky nedávno řešilo i Zastupitelstvo města Příbrami. Používání pyrotechniky bylo omezeno vyhláškou, která stanovuje místa, kde je nakládání s pyrotechnikou zakázáno. Opatření však neplatí při silvestrovských a novoročních oslavách, na Mikuláše a na čarodějnice.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Miloslava Ritschlová foto pixabay

Další články

O Vánocích mrznout nebude, teploty se udrží mírně nad nulou, očekávají meteorologové O Vánocích mrznout nebude, teploty se udrží mírně nad nulou, očekávají meteorologové Podle meteorologů nás pravděpodobně čekají opět Vánoce na blátě. ŽIVĚ: Zasedání zastupitelstva v Příbrami ŽIVĚ: Zasedání zastupitelstva v Příbrami Nejdůležitějším bodem bude návrh rozpočtu na příští rok. Starosta: Duševní polotovar přeřezal na příbramském náměstí kabeláž k vánoční dekoraci Starosta: Duševní polotovar přeřezal na příbramském náměstí kabeláž k vánoční dekoraci Trojici pachatelů zaznamenala kamera. Městská policie žádá veřejnost o pomoc při … Švenda: Podpora bytové výstavby není o tom, že někam prostě nechám plácnout dům Švenda: Podpora bytové výstavby není o tom, že někam prostě nechám plácnout dům V Seifertově ulici naproti poliklinice Ravak by mohly vyrůst nové bytové domy. O … Opilá řidička nabourala do stromu, její spolujezdkyně nepřežila Opilá řidička nabourala do stromu, její spolujezdkyně nepřežila Policisté prošetřují okolnosti tragické nehody, která se stala v neděli v noci na … Čeká nás pravé zimní počasí, celý týden bude mrznout i sněžit Čeká nás pravé zimní počasí, celý týden bude mrznout i sněžit Meteorologové upozorňují na to, že v noci a ráno se může ojediněle tvořit náledí nebo … Řezníci odtajnili recept na nejlepší zabijačkový guláš Řezníci odtajnili recept na nejlepší zabijačkový guláš Blíží se doba tradičních domácích zabijaček. Bez čeho by se ale ta pravá jistě … Komerční sdělení V příbramské firmě se chystají testovat i očkované zaměstnance V příbramské firmě se chystají testovat i očkované zaměstnance Od 22. listopadu platí pro zaměstnavatele povinnost testovat pracovníky bez očkovaní. Krejčí: Zasněžování na Monínci bude pokračovat a před Vánoci bude sjezdovka v provozu po celé délce Krejčí: Zasněžování na Monínci bude pokračovat a před Vánoci bude sjezdovka v provozu po celé délce Lyžování na Monínci o víkendu přilákalo stovky lidí.
Je bronzová neděle, čas zapálit dvě svíce na adventním věnci Je bronzová neděle, čas zapálit dvě svíce na adventním věnci Druhá adventní neděle neboli bronzová reprezentuje lásku a Ježíškovy jesličky, …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz