vývoj epidemie COVID-19
aktualizováno:   23. 9. 2020
Bohutín 3
Březnice 11
Chotilsko 1
Čím 3
Dobříš 28
Dolní Hbity 2
Drásov 1
Drevníky 1
Háje 6
Hluboš 3
Jablonná 2
Jince 3
Kamýk nad Vlt. 7
Klučenice 1
Kosova Hora 2
Lazsko 1
Lešetice 1
Lhota u Příbramě 1
Malá Hraštice 2
Milín 3
Mokrovraty 2
Narysov 2
Nechvalice 6
Nečín 4
Nedrahovice 2
Nová Ves pod Pleší 3
Nový Knín 4
Obecnice 5
Ohrazenice 3
Pečice 2
Podlesí 2
Příbram 147
Příčovy 5
Rosovice 2
Rožmitál p. Tř. 13
Rybníky 2
Sedlčany 14
Sedlec-Prčice 5
Smolotely 2
Stará Huť 8
Štětkovice 1
Suchodol 1
Svaté Pole 2
Třebsko 1
Trhové Dušníky 2
Višňová 1
Vranovice 1
Vysoký Chlumec 1
Zbenice 1
Zduchovice 1

Těžba odvalů kolem Příbrami je zatím v nedohlednu

Nepřehlédněte
10. června 2020   (06:23)
Těžba odvalů kolem Příbrami je zatím v nedohlednu

Město Příbram chce znát dopady navrhovaných řešení na ekologickou situaci v okolních obcích.


Již za několik měsíců měla začít monstrózní akce na likvidaci odvalů z okolí Příbrami. Státní podnik Diamo měl za několik miliard korun odtěžit celkem 11 hald. Jak se zdá, začátek prací je stále v nedohlednu.
 

Celý záměr se příliš nezamlouvá ani samotnému vedení  Příbrami, které se obává zvýšené prašnosti, hlučnosti, vibrací a také záření, a to především v okolí Bytízu, ale i u dalších obcí. Jedním dechem však dodává, že návrh zcela neodmítá, ale chce znát veškeré dopady této činnosti.
 
 „Těžba a úprava kameniva z odvalů jámy č. 11, 15 a 19 představuje nepřiměřené riziko zátěže na zastavěné části města a na pohodu bydlení především v obcích (částech obce) Žežice, Lešetice, Brod, Bytíz a Dubenec, které jsou nejblíže předmětnému záměru. Nepříznivý vliv záměru spatřuje město Příbram jednak v enormní zátěži vibracemi, prachem, hlukem a potažmo i radioaktivním zářením, jednak ve zvýšení dopravní zátěže přilehlých komunikací a tím zvýšení negativního účinku ostatních uvedených vlivů,“ uvádí město ve svém vyjádření pro Ministerstvo životního prostředí ČR.
 
Diamo předložilo celkem 4 varianty, jak s odvaly naložit. První varianta počítá s postupným odtěžováním dle poptávky po kamenivu. To může podle odhadů trvat kolem 200 let. Druhá možnost je zpracovávat kamenivo okamžitě a přímo na místě. Tím by se doba zkrátila na přibližně 20 let. Třetí možnost je částečné odtěžení a zpracování, což se odhaduje na 100 let. Poslední varianta je preferována drtivou většinou přilehlých obcí. Materiál z hald by se transportoval na jeden centrální odval, který by byl vzdálený 10 kilometrů, na kterém by docházelo ke zpracování. I to by mělo trvat více než 50 let.
 

Práce by měly být hrazeny státem. Alespoň část by měla být kompenzována prodejem kameniva pro stavební účely. S využitím se počítalo například pro stavbu prodloužení dálnice D4.
 
 „V tomto ohledu je tedy třeba vyhodnotit, zda je zde veřejný zájem na tom, aby dané kamenivo vůbec bylo využíváno ve stavebnictví, tedy, zda jde o kamenivo reálně využitelné a zda jiné zdroje kameniva nejsou s to pokrýt potřeby stavebního průmyslu v okolí, a pokud ano, zda takový veřejný zájem, s ohledem na možnosti využití jiných zdrojů kameniva a výše popsané významné negativní vlivy na životní prostředí spojené se zpracováním kameniva z hald, převažuje nad zájmem na ochraně okolí daných odvalů před negativními vlivy jejich zpracování na životní prostředí,“ vyjadřuje se ke konci město Příbram skrze starostu Jana Konvalinku (ANO) i k tomuto tématu.
 
Státní podnik Diamo se podle našich informací k připomínkám již vyjádřil, nyní je tedy řada na Ministerstvu životního prostředí ČR.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: Jakub Pečenka

autor: Jakub Pečenka

Další články

Víkendová studená fronta odstartuje v Příbrami topnou sezonu Víkendová studená fronta odstartuje v Příbrami topnou sezonu Bible čtivě a pro všechny. Překlad pro čtenáře 21. století představí jeho autor v Březnici Bible čtivě a pro všechny. Překlad pro čtenáře 21. století představí jeho autor v Březnici V bývalé jezuitské koleji v Březnici se dnes setkáte s teologem a překladatelem Alexandrem Flekem. Projektem moderního překladu Bible strávil s kolegy patnáct let. 24. září 2020   (08:15) Restaurace a bary mohou po 22:00 prodávat přes okénko Restaurace a bary mohou po 22:00 prodávat přes okénko Soubor novinek vrací do hry řadu opatření, která si Češi mohou pamatovat z jara. 24. září 2020   (06:33) Podívejte se na Příbram z výšky! Příležitost nabídne Den věží a rozhleden Podívejte se na Příbram z výšky! Příležitost nabídne Den věží a rozhleden Věže Hornického muzea a svatohorská zvonice budou 28. září zpřístupněny za symbolické vstupné. 24. září 2020   (06:04) Rožmitálská zásahová jednotka postoupila do finále ankety Dobrovolní hasiči roku 2020 Rožmitálská zásahová jednotka postoupila do finále ankety Dobrovolní hasiči roku 2020 Podpořte svým hlasem výjezdovou jednotku Rožmitálských dobrovolných hasičů, kteří se probojovali do finále 10. ročníku ankety. 23. září 2020   (19:57) Odpůrci těžby uranových hald na Příbramsku předali MŽP petici. Plánujeme další protestní akce, řekl Kareš Odpůrci těžby uranových hald na Příbramsku předali MŽP petici. Plánujeme další protestní akce, řekl Kareš Prymula vyhlásil další opatření proti covidu Prymula vyhlásil další opatření proti covidu V nemocnicích je podle Prymuly potřeba zapojit kapacity, které nejsou teď vyčleněny pro pacienty s covidem-19. Lůžka s ventilátory jsou téměř zaplněná. 23. září 2020   (13:54) Bistro na Nováku má za sebou více než uspokojivou sezonu Bistro na Nováku má za sebou více než uspokojivou sezonu Sportovní zařízení města Příbram (SZM), provozovatel SeZaM bistra, si letošní letní sezonu na Nováku chválí. K vysokým tržbám bistra přispěly jak tematické večery a další akce v areálu, tak i rozšíření nabídky o zdravá a čerstvá jídla. 23. září 2020   (11:22) Příbram investuje do rozšíření kamerového systému Příbram investuje do rozšíření kamerového systému Nové kamery přibudou v Březohorské, Čechovské, Šachetní a Průběžné ulici. 23. září 2020   (10:26)
Elektřina zlevní. ČEZ sníží cenu pro domácnosti o zhruba devět procent, lidé ušetří několik stovek korun Elektřina zlevní. ČEZ sníží cenu pro domácnosti o zhruba devět procent, lidé ušetří několik stovek korun Za každou megawatthodinu zákazníci podle firmy uspoří zhruba 230 korun 23. září 2020   (09:35) Nepřehlédněte
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz