Testy prokázaly šest stovek nakažených, nejvíc od konce května
22. září 2021 (09:22)
foto: pribram.cz/Tomáš Pečenka
Také počty úmrtí ve srovnání s prázdninami zvolna rostou, za pondělí jich ministerstvo eviduje čtyři a za úterý jedno.
Během úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru, to je nejvíc za jeden den za poslední skoro čtyři měsíce. Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření epidemie k dnešku kleslo o tři setiny na zhruba 1,05. Počet lidí s nemocí covid-19 v nemocnicích i těch ve vážném stavu se výrazně nezměnil. V úterý bylo hospitalizováno 169 nakažených, těžký průběh covidu mělo 26 z nich.
Takzvané číslo R označuje, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný člověk. Pokud je nad jedničkou, epidemie zrychluje, údaj pod jedničkou značí zpomalování. Nad touto zlomovou hranicí se drží číslo od konce srpna, v posledních dnech nicméně jen o několik setin. Minulý týden se takzvané R-číslo pohybovalo kolem 1,1 a před dvěma týdny bylo zhruba 1,4.
Minulý týden laboratoře ve všední dny prokázaly v průměru 510 nových případů covidu. Počet 599 nakažených z tohoto úterý je nejvyšší od 25. května, od té doby bylo dosavadním maximem 582 nákaz ze 7. září.
Pro vývoj epidemie a případné zpřísňování opatření je nyní spíš než počet zjištěných nákaz rozhodujícím ukazatelem, kolik lidí s koronavirem skončí v nemocnicích a na jednotkách intenzivní péče. V úterý ministerstvo evidovalo 169 hospitalizovaných, o devět víc než ve stejný den předchozího týdne a o pět méně než v pondělí. Počet lidí ve vážném stavu se v posledních dnech pohybuje kolem 30.
Takzvané incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů covidu za posledních sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel, stouplo na 29 případů, předtím pět dní stagnovalo na 28. Dál je nejvyšší v Praze, kde se zvýšilo na 50 případů nákazy za týden na 100.000 obyvatel. Následuje Moravskoslezský kraj se 43 případy. Naopak nejlépe je na tom nyní Královéhradecký kraj s incidenčním číslem 11.
Odborníci předpokládají, že současná vlna nezatíží nemocnice tak dramaticky jako loni na podzim nebo letos na jaře, a to zejména kvůli velkému počtu lidí, kteří jsou už proti covidu očkováni nebo nemoc prodělali.
Za celou dobu epidemie covidu-19 v Česku, tedy od začátku loňského března, bylo v zemi potvrzeno téměř 1,69 milionu případů nemoci. Drtivá většina lidí se z nákazy vyléčila a 30.446 lidí s covidem-19 zemřelo. Počty úmrtí ve srovnání s prázdninami zvolna rostou, za pondělí jich ministerstvo eviduje čtyři a za úterý jedno.
Plně naočkováno je v republice 5,9 milionu lidí, tedy asi 55 procent populace. Cílem státu je proočkovanost alespoň 70 procent. Očkovat se nyní mohou zájemci od 12 let. V poslední době tempo očkování zpomaluje - zatímco v červnu či červenci se denně očkovalo i přes 100.000 lidí, během srpna klesly denní počty na desítky tisíc a v posledních týdnech se počítají v řádech tisíců. Uplynulý den zdravotníci podali přes 10.000 dávek vakcíny, minulé úterý jich bylo o skoro tři tisíce víc.
Za celou dobu epidemie covidu-19 v Česku, tedy od začátku loňského března, bylo v zemi potvrzeno téměř 1,69 milionu případů nemoci. Drtivá většina lidí se z nákazy vyléčila a 30.446 lidí s covidem-19 zemřelo. Počty úmrtí ve srovnání s prázdninami zvolna rostou, za pondělí jich ministerstvo eviduje čtyři a za úterý jedno.
Plně naočkováno je v republice 5,9 milionu lidí, tedy asi 55 procent populace. Cílem státu je proočkovanost alespoň 70 procent. Očkovat se nyní mohou zájemci od 12 let. V poslední době tempo očkování zpomaluje - zatímco v červnu či červenci se denně očkovalo i přes 100.000 lidí, během srpna klesly denní počty na desítky tisíc a v posledních týdnech se počítají v řádech tisíců. Uplynulý den zdravotníci podali přes 10.000 dávek vakcíny, minulé úterý jich bylo o skoro tři tisíce víc.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Sovy, skřivani a chaos na stole: Co o vás váš mozek opravdu říká (a proč věda bourá mýty)
Noční sovy, kreativní bordeláři a lidé, kteří občas použijí ostřejší slovo, mají jedno …
LIFESTYLE
Medard: svatý, který „umí dělat počasí“. Legendy, věda i pranostiky, které se překvapivě často plní
Svatý Medard má pověst největšího „meteorologa“ mezi svatými. Legenda o orlu, který ho …
POČASÍ
Dvořákova Vysoká znovu ožije pod širým nebem. Diváky čeká Rusalka, Čert a Káča i premiéra Slovanských tanců
Areál Památníku Antonína Dvořáka na Vysoké se i letos promění v jedinečnou přírodní …
KULTURA
OBRAZEM: Den bezpečné Příbrami na Nováku lákal akčními zásahy i přes dopolední déšť
Po dvou letech se do areálu Nového rybníka vrátil Den bezpečné Příbrami, který nabídl …
VIDEO
Terasa u Belvederu je zpět. A s ní i letní barbecue, speciální akce na pivo a výhled, který nemá konkurenci
Terasa u kulturního domu Belveder, která prošla na jaře kompletní rekonstrukcí, se …
AKTUÁLNĚ
Největší přírodní hnízdo v ČR? Vzniklo právě tady – a živočichové už ho pomalu zabydlují.
Ve Svatohorských sadech vyrostlo něco, co tu ještě nebylo. Obří přírodní hnízdo o …
FOTOGALERIE
Na Jineckých Hřebenech byl slavnostně požehnán obraz svaté Barbory
V prostoru pozorovatelny na Jineckých Hřebenech nad stále využívaným cvičištěm armády …
FOTOGALERIE
Závislostí přibývá. Odborníci varují, že přesun agendy pod zdravotnictví může přijít v nejhorší možnou chvíli
Počet lidí se závislostmi roste, a to napříč věkem i regiony. U mladých je nárůst …
AKTUÁLNĚ
Bajkeři, děti i nejmenší na odrážedlech: BSK GIRO Pičín znovu rozjede Brdy
Brdské lesy se opět promění v jednu velkou cyklistickou arénu. Oblíbený závod horských …
SPORT
Na Svaté Hoře byl uveden nový farář. Arcibiskup Přibyl předal klíče P. Vítu Uhrovi
Při poslední květnové nedělní večerní mši převzal nový farář P. Vít Uher symbolické …
AKTUÁLNĚ




