16. 6. svátek má Zbyněk

Termín pro přihlášky na střední školy se neprodlouží

6. února 2024   (16:15)
Termín pro přihlášky na střední školy se neprodlouží
foto: MěÚ Příbram

Za přípravu přijímacího řízení včetně elektronického systému je zodpovědná státní organizace Cermat.


Termín pro podávání přihlášek na střední školy ministerstvo školství neprodlouží, zůstává do 20. února. Novinářům to řekl ministr školství Mikuláš Bek (STAN). Ministerstvo chce podle mluvčí Terezy Fojtové zachovat čas pro ředitele škol na kontrolu přihlášek. Prodloužení lhůty ministerstvo zvažovalo kvůli problémům v systému elektronických přihlášek (DiPSy), který se minulý týden namísto ve čtvrtek ráno otevřel zájemcům o studium a jejich rodičům až v pátek pozdě večer. Neprodloužení termínu je podle zástupců školských asociací rozumné, zpoždění podle nich bylo minimální.

"Prodloužení termínu podávání přihlášek by zkrátilo dobu, ve které mohou ředitelé přihlášky zkontrolovat, naplánovat školní kola přijímacích zkoušek a kontaktovat uchazeče a rodiče v případech, kdy je nutné řešit individuální situace," uvedla Fojtová.
Za první tři dny fungování elektronického systému lidé podle ní podali téměř 20.000 přihlášek. Na střední školy by se letos mělo podle ministerstva hlásit až 106.000 žáků devátých tříd základních škol a tisíce dalších uchazečů, například zájemců o víceletá gymnázia, studentů středních škol, kteří chtějí změnit obor, nebo dospělých uchazečů, kteří se hlásí do dálkového či večerního studia. Krejčí dříve řekl, že se počítá zhruba se 120.000 uchazeči. Podle Cematu by systém DiPSy mohlo využít 50 až 70 procent rodičů.
Uchazeči mohou přihlášky na školy vedle plně elektronického způsobu podávat také takzvanou hybridní formou, tedy kombinací tištěných přihlášek s podporou elektronického systému, případně stejně jako v předchozích letech papírovou formou.

Neprodloužení termínu podávání přihlášek na střední školy je podle zástupců školských asociací rozumné, zpoždění podle nich bylo minimální, řekli předseda Unie školských asociací ČR - CZESHA Jiří Zajíček a předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová. "Systém funguje bez problémů, podání přihlášky je záležitost na pár minut, takže nevidím důvod, proč to prodlužovat," řekl Zajíček. Schejbalová připomněla, že na podání přihlášek mají uchazeči 20 dní.
"Myslím si, že v tuhle chvíli je zcela zvládnutelné podávat ty přihlášky včas," řekl Bek. Znovu vyzval lidi, aby podání přihlášky nenechávali na poslední chvíli. Zopakoval, že ho jednodenní zpoždění otevření systému mrzí.
Za přípravu přijímacího řízení včetně elektronického systému je zodpovědná státní organizace Cermat. Otevření přihlášek přes internet, které stát letos zavedl s cílem zjednodušit proces přijímání na střední školy a omezit chaos z předchozích let, Cermat minulý týden pozdržel kvůli problémům s nahráváním příloh a následnému ověření bezpečnosti. Ředitel Cermatu Miroslav Krejčí minulý týden uvedl, že by byl raději, aby se termín pro podání přihlášek kvůli napjatému harmonogramu neprodlužoval.
"My potřebujeme mít nějakou rezervu, jak již bylo mnohokrát zmíněno, pro případ velkého útoku poslední den podávání přihlášek, kdyby bylo nutné prodlužovat termín," řekl dnes Krejčí novinářům. Systém v sobotu čelil třem útokům, díky automatické ochraně je odrazil.
V pondělí večer se některým lidem při přihlašování do systému objevilo upozornění, že systém nebude do 21:00 dostupný. "Útok žádný nenastal. My jsme tam potřebovali asi v půl sedmé večer udělat akutní údržbu systému. Nakonec byl systém pouze asi 20 minut nedostupný, respektive bylo zakázáno přihlašovat se novým uživatelům asi na 20 minut po dobu té údržby," řekl Krejčí. Systém byl podle něj kolem 19:30 opět v provozu.
Přijímací zkoušky pro čtyřleté obory a obory nástavbového studia se konají 12. a 15. dubna, pro obory šestiletých a osmiletých gymnázií 16. a 17. dubna.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka








Související


Další články

Dubno bude hořet adrenalinem. Přijíždějí nejlepší hasiči republiky Dubno bude hořet adrenalinem. Přijíždějí nejlepší hasiči republiky V Dubně se chystá závod, který láme ego i svaly. Hasiči tu poběží, tahají, šplhají a … AKTUÁLNĚ Policisté zadrželi čtveřici podezřelou z výroby a distribuce pervitinu v Praze a ve Středočeském kraji Policisté zadrželi čtveřici podezřelou z výroby a distribuce pervitinu v Praze a ve Středočeském kraji Kriminalisté zadrželi tři muže a jednu ženu, kteří podle nich v Praze a později ve … KRIMI Letní noc pod širým nebem: DJ Seppi roztančí Adventure Golf Milín Letní noc pod širým nebem: DJ Seppi roztančí Adventure Golf Milín Golfové jamky, hudba, drinky a noční obloha — tak bude vypadat pátek 19. června v … KULTURA Tropické vedro udeří o víkendu naplno. Bude dusno a hrozí i bouřky Tropické vedro udeří o víkendu naplno. Bude dusno a hrozí i bouřky Česko čeká o víkendu vlna velmi vysokých teplot. V sobotu i v neděli budou teploty na … AKTUÁLNĚ Fantova louka znovu v centru dění. Po vítání ptačího zpěvu přichází i zásadní zásah do sečení Fantova louka znovu v centru dění. Po vítání ptačího zpěvu přichází i zásadní zásah do sečení Fantova louka je jedním z nejcennějších přírodních míst v Příbrami — a v poslední době … AKTUÁLNĚ Proč má dnešní generace tolik „pozdních paniců“? Věda ukazuje, že problém není sex, ale naše společnost Proč má dnešní generace tolik „pozdních paniců“? Věda ukazuje, že problém není sex, ale naše společnost Je to trend, o kterém se dlouho šeptalo — a teď ho potvrzují i velké sociologické … LIFESTYLE Na Příbramsku shořel traktor za miliony, silnice 18 je kvůli odtahu opět uzavřena Na Příbramsku shořel traktor za miliony, silnice 18 je kvůli odtahu opět uzavřena Rozsáhlý požár traktoru v plném rozsahu zcela zablokoval v pondělí odpoledne provoz na … AKTUALIZOVÁNO /FOTO/ Příbram Bobcats ovládli i rakouskou ligu a jsou v semifinále! /FOTO/ Příbram Bobcats ovládli i rakouskou ligu a jsou v semifinále! Flag fotbalisté Příbram Bobcats zažívají další výjimečný rok. Po třech českých … SPORT Budoucnost myslivosti pod lupou. Seminář představí nové technologie i ochranu zvěře Budoucnost myslivosti pod lupou. Seminář představí nové technologie i ochranu zvěře Myslivost dnes zdaleka neznamená jen péči o zvěř a tradice předávané z generace na … NEPŘEHLÉDNĚTE
Po deseti letech zpět — a rovnou ve velkém. Hornické slavnosti strhly Příbram i přes páteční déšť Po deseti letech zpět — a rovnou ve velkém. Hornické slavnosti strhly Příbram i přes páteční déšť Příbram má za sebou jeden z nejvýraznějších víkendů posledních let. Hornické slavnosti … FOTOGALERIE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz