15. 7. svátek má Jindřich




Teprve popáté od začátku 20. století zažilo Česko říjen bez sněhu

3. listopadu 2022   (17:12)
Teprve popáté od začátku 20. století zažilo Česko říjen bez sněhu
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

Sněhově nejbohatší říjen od roku 1961, od kdy jsou všechna data v databázi ČHMÚ zrevidována, byl změřen ve třech posledních říjnových dnech roku 1974.


Zatímco v září na českých horách několikrát drobně sněžilo, v říjnu nezaznamenala sníh žádná ze stanic Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), a to ani na hřebenech hor. Od začátku 20. století to byl teprve pátý říjen bez sněhové pokrývky, uvedli meteorologové na facebooku. Hlavní příčinou byly nadprůměrné teploty vzduchu. Například na Labské boudě v Krkonoších se průměrná měsíční teplota dostala skoro čtyři stupně nad dlouhodobý průměr

Desátý kalendářní měsíc bez sněhu není pro Česko vůbec obvyklý. Kromě letošního roku nenasněžilo v posledních více než 120 letech pouze v říjnu 2001, 2000, 1951 a 1907.
Počasí na horách bylo letos v říjnu neobvykle teplé. Na Labské boudě v Krkonoších a na Klínovci v Krušných naměřili meteorologové průměrnou měsíční teplotu, která byla 3,8 stupně Celsia nad průměrem z let 1991 až 2020. Stanice na šumavském Churáňově zaznamenala odchylku dokonce plus 4,2 stupně a například na Lysé hoře v Beskydech klesla v říjnu teplota pod bod mrazu pouze v jediný den.
"Průběh počasí a stav sněhové pokrývky v říjnu nám ale statisticky nic neříká o tom, jaká bude nadcházející zimní sezona," upozorňuje ČHMÚ.

Nejvíc sněhu v říjnu za celou dobu měření zaznamenali meteorologové 22. a 23. října 1890 na polské stanici na Sněžce, kde leželo 120 centimetrů sněhu. Sněhově nejbohatší říjen od roku 1961, od kdy jsou všechna data v databázi ČHMÚ zrevidována, byl změřen ve třech posledních říjnových dnech roku 1974, kdy na polské straně Sněžky naměřili 110centimetrovou vrstvu sněhu.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK/ČHMÚ
autor: Tomáš Pečenka








Související


Další články

Tenhle film lidé milují víc než všechny novinky. Proč? Tenhle film lidé milují víc než všechny novinky. Proč? Nové filmy přicházejí každý týden. Premiéra střídá premiéru, streamovací služby chrlí … ZAJÍMAVOSTI Příbramské divadlo má prázdniny. Herci ale v srpnu zahrají pod širým nebem Příbramské divadlo má prázdniny. Herci ale v srpnu zahrají pod širým nebem Než se v září znovu otevře opona na domovské scéně Divadla A. Dvořáka Příbram, čeká … NEPŘEHLÉDNĚTE Supercela se zformovala nad Příbramskem. Po nedávných ničivých bouřkách měli lidé znovu důvod ke znepokojení Supercela se zformovala nad Příbramskem. Po nedávných ničivých bouřkách měli lidé znovu důvod ke znepokojení V úterý přes náš region přešlo několik bouřek. Ta první, nejvýraznější přinesla … POČASÍ Řidič při policejní akci nadýchal půl promile. Policie rozdávala nealko piva Řidič při policejní akci nadýchal půl promile. Policie rozdávala nealko piva Policisté společně s pracovníkem BESIP uspořádali v úterý 14. července v Bohutíně … DOPRAVA Na náměstí 17. listopadu je nové mlžítko. Město reagovalo na přání občanů, část veřejnosti má ale obavy Na náměstí 17. listopadu je nové mlžítko. Město reagovalo na přání občanů, část veřejnosti má ale obavy Na náměstí 17. listopadu je nově zprovozněné mlžítko, které má v horkých dnech pomáhat … AKTUÁLNĚ Traktor se 17 tunami obilí zablokoval silnici, hasiči museli náklad přečerpat Traktor se 17 tunami obilí zablokoval silnici, hasiči museli náklad přečerpat Dopravní nehoda zemědělské soupravy komplikovala v úterý odpoledne provoz na místní … AKTUALIZOVÁNO Středočeští hygienici provedli zatím na táborech 43 kontrol, zjistili dvě závady Středočeští hygienici provedli zatím na táborech 43 kontrol, zjistili dvě závady Středočeští hygienici od začátku letních prázdnin provedli na dětských táborech 43 … AKTUÁLNĚ Hrající fontána na náměstí Arnošta z Pardubic už roky mlčí. Technologie je pod soudem a ten provoz nechce Hrající fontána na náměstí Arnošta z Pardubic už roky mlčí. Technologie je pod soudem a ten provoz nechce Hrající fontána na náměstí Arnošta z Pardubic měla v létě každou celou hodinu spouštět … AKTUÁLNĚ Kombajny nezastavují: Žně ve středních Čechách výrazně předbíhají loňské tempo Kombajny nezastavují: Žně ve středních Čechách výrazně předbíhají loňské tempo Zemědělci ve středních Čechách dosud sklidili zhruba 81 procent ploch s ozimým …
Do Česka míří velmi silné bouřky. Hrozí přívalové deště, kroupy i silný vítr Do Česka míří velmi silné bouřky. Hrozí přívalové deště, kroupy i silný vítr Meteorologové varují před velmi silnými bouřkami, které v úterý 14. července zasáhnou … AKTUALIZOVÁNO
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz