Teplo kvůli růstu cen paliv a povolenek výrazně zdraží. V Příbrami minimálně
13. října 2021 (12:55)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
K razantnímu navýšení ceny tepla v Příbrami nedojde, jelikož v teplárně došlo v minulém roce k přechodu palivového systému kotlů z uhelného zdroje na dřevní štěpku.
Největší meziroční zdražení tepla za posledních 13 let očekává Teplárenské sdružení ČR. Růst cen podle něj může být dvouciferný. Za vytápění bytu si tak lidé příští rok připlatí i několik tisíc korun. Důvodem je zdražování paliv a emisních povolenek. Některé teplárny budou kvůli vývoji na trhu zvyšovat ceny ještě před koncem letošního roku, většina ale až od začátku ledna. Podle zjištění pribram.cz dojde i k navýšení ceny tepla od společnosti Energo Příbram, která provozuje příbramskou teplárnu.
Většina tepláren na kalkulacích cen pro příští rok teprve pracuje. "Z vývoje cen energetických komodit a povolenek je ale evidentní, že nás čeká největší meziroční nárůst cen tepla za posledních 13 let. Dvouciferný nárůst ceny tepla v procentech nebude výjimkou, ale spíše pravidlem," uvedl předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR Tomáš Drápela.
Největší nárůst ceny tepla čeká teplárny využívající zemní plyn. Významně menší, ale stále výrazný bude nárůst cen tepla vyrobeného z uhlí, kde se zásadně projeví nárůst ceny povolenek a v případě černého uhlí také cena samotného paliva, uvedlo sdružení.
Podle zdroje pribram.cz, který pracuje ve vedoucí funkci v příbramské teplárně, dojde i v Příbrami k navýšení ceny tepla. „K razantnímu navýšení ceny nedojde, jelikož v teplárně došlo v minulém roce k přechodu palivového systému kotlů z uhelného zdroje na dřevní štěpku. Zde sice došlo k navýšení ceny dodávané štěpky, ale ne o tolik procent jako u plynu,“ řekl pribram.cz zdroj.
Ten dále uvedl, že teplárna není až tak ovlivněna celosvětovou krizí spojenou s navýšením ceny plynu. „K navýšení ceny dojde k 1. lednu. Podle dosavadních informací by se mělo jednat o navýšení v nižších desítkách procent,“ řekl.
Společnost Energo provozuje centrální zdroj tepla pro Příbram a z menší části je i výrobcem a dodavatelem elektrické energie. Zásobuje teplem zhruba 10 000 domácností, dva průmyslové závody, školy, zdravotnická zařízení a obchodní centra.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Nešvar v Příbrami: Zloději paliva „zasáhli“ u nádrží kamionů
V ulici K Podlesí se v posledních týdnech rozjel znepokojivý nešvar. Občané upozorňují …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Otakar (Ťulda) Brousek: „Mám se výborně. A to spoustu lidí naštve“
Otakar Brousek mladší, v hereckém prostředí přezdívaný Ťulda, patří k nejvýraznějším …
ROZHOVOR
Proč lidé večer nosí červené brýle? Nový trend slibuje lepší spánek
Možná jste si toho všimli na sociálních sítích, v podcastech o zdraví nebo u známých: …
ZAJÍMAVOSTI
Přípravné práce zahájeny. Vnitroblok v Riegrově ulici se změní
V polovině dubna budou zahájeny stavební práce ve vnitrobloku v Riegrově ulici, který …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Bezpečí v Příbrami? Někteří lidé ukazují na drogy, bezdomovectví a zločiny, další to tak černě nevidí
Je Příbram bezpečným městem? Na tuto otázku odpovídali naši čtenáři v nedávné anketě – …
NÁZOR
Blechy, prádlo a zákaz práce: Velikonoční týden má temnější tradice, než čekáte.
Velikonoce jsou svátky vajec, jara a nových začátků.
Ať už je vnímáme duchovně, …
VELIKONOCE
Pozor, jsou všude. Klíšťata se objevují i tam, kde byste je nečekali
Česká lékárnická komora upozorňuje, že klíšťata se v Česku probouzejí už s prvními …
PŘÍRODA
Nevydej se špatnou cestou. Policie varuje děti před drogami
Policie České republiky z Územního odboru Příbram se i letos zapojila do preventivního …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Vajíčka letos na Velikonoce podraží. Češi si připlatí oproti loňsku až o 11 procent
Blížící se Velikonoce přinesou tradiční nákupní horečku, letos ale budou vejce dražší …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Nejkratší noc roku přijde dřív. Změna času přichází už 29. března
Letos nás čeká změna času o den dříve, než v loňském roce. V noci ze soboty 28. na …
ZMĚNA ČASU




